بعد غذا این کار ساده رو انجام بدی تا عمر داری دیابت نمیگیری

یکی از بیماری هایی که این روزها در حال افزایش است، دیابت می باشد بنابراین هر فردی باید در مورد راه های پیشگیری از بیماری دیابت بداند.

کدخبر : 13226
سایت سرگرمی روز :

بهترین و ساده‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به دیابت

در کشور های بزرگ تقریباً 96 میلیون نفر یا حتی بیشتر، علائم پیش از دیابت دارند و این آمار توسط سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها اعلام شده است. خیلی‌ ها در مورد این موضوع آگاهی کاملی ندارند و در نتیجه بیشتر در معرض بیماری‌ های مزمن برگشت‌ناپذیر هستند؛ اما بعضی از اقدامات می باشند که به شما کمک می کنند تا این وضعیت را بهبود ببخشید که باید این کار را چند دقیقه بعد از وعده غذایی انجام دهید.

انجام یک کار خاص بعد از هر وعده غذایی؛ خطر دیابت را کم می کند

هر کاری که شما بعد از مصرف یک وعده غذایی انجام دهید، تاثیر زیادی روی بدن تان دارد. مطالعات در سال 2022 نشان می دهند که پیاده‌روی بعد از مصرف مواد غذایی تاثیر زیادی روی کاهش خطر دیابت دارد، زیرا سطح انسولین و قند خون را کم می کند.

در این مطالعه افراد را در شرایط یکسان قرار دادند و از بعضی از آن ها خواستند که بعد از مصرف غذا بنشینند، بعضی دیگر ایستادند و بعضی دیگر پیاده‌روی کردند. تحقیقات نشان داد افرادی که ایستادند یا پیاده‌روی کرده بودند، سطح قند خونشان کم‌تر افزایش پیدا کرده بود.

در واقع یک تحرک ملایم حدود 60 الی 90 دقیقه بعد از وعده غذایی؛ سطح قند خون را متعادل می کند. انجام این کار نه تنها برای افراد دیابتی اهمیت دارد، بلکه کسانی که در معرض خطر افزایش قند خون هستند هم باید این کار را انجام دهند؛ در واقع افراد سالم هم باید این موضوع را جدی بگیرند.

چند دقیقه پیاده‌روی برای پیشگیری از دیابت کافیست

مطالعات سال 2021 نشان می‌ دهند که پیاده‌روی حداقل به اندازه 15 دقیقه تاثیر مثبتی روی مدیریت خطرات دیابت دارد. مشاهدات هم نشان می‌ دهند که حتی یک پیاده‌روی دو دقیقه ای می تواند فواید زیادی داشته باشد که هر چقدر مدت زمان آن بیشتر شود، فوایدش هم افزایش پیدا می‌‌ کند و در نتیجه اگر بعد از وعده غذایی کار مهمی هم داشته یا عجله دارید، کافیست فقط چند دقیقه وقت بگذارید و پیاده‌روی کنید تا سطح قند خون را تحت کنترل بگیرید.

پیاده‌روی و سلامت قلب

پیاده‌روی باعث سلامت قلب تان نیز می شود؛ زیرا دیابت و بیماری قلبی با یکدیگر مرتبط هستند. در نتیجه یک پیاده‌روی سبک گلوکز خون را کنترل می کند و قلب را نیز سالم نگه می دارد؛ پس یک پیاده‌روی چند دقیقه ای می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را هم کاهش دهد.

برای کاهش خطر دیابت راهکارهای دیگری هم وجود دارد

بهترین راه برای کاهش خطر دیابت این است که وزن خود را سالم نگه دارید. در واقع کاهش وزن 7 یا 10 درصدی از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش، خطر دیابت را تا 60 درصد کاهش می‌ دهد. هر چقدر که این کاهش وزن بیشتر باشد، فواید آن افزایش پیدا خواهد کرد.

از طرفی نباید اهمیت مصرف غذاهای گیاهی را فراموش کنید که حاوی فیبر رژیمی هستند و اضافه وزن را کاهش می دهند و سطح قند خون را هم متعادل نگه می دارند. در واقع باید از غلات کامل، سبزیجات بدون نشاسته، حبوبات، میوه با قند پایین مانند گوجه فرنگی، فلفل و میوه های درختی استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: