خیلیا نمیدونن که نباید از سفید کننده برای تمیز کردن این وسایل استفاده کنن

هرچند استفاده از سفید کننده برای تمیز کردن سطوح و البسه ایده خوبی است، اما بدیهی است که نباید همه جا به کار رود!

کدخبر : 14630
سایت سرگرمی روز :

سفید کننده‌ها ماده کاربردی و بسیار با ارزش بسیاری از خانه‌ها است. سفید کننده یک عامل اکسید کننده قوی است که معمولا برای از بین بردن لکه‌ها، روشن کردن پارچه‌های سفید و حتی تمیز کردن و ضدعفونی سطوح استفاده می شود. با این حال، سفید کننده یک ماده شیمیایی قوی است که اگر روی مواد نامناسب استفاده شود، می‌تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. با رجوع به گفته‌های متخصصان حیطه نظافت، در این مطلب برای شما شش مورد آورده‌ایم که هرگز نباید روی آن‌ها از سفید کننده استفاده شود.

هشدار: هرگز نباید سفید کننده را با سایر محصولات پاک کننده مانند آمونیاک، سرکه یا صابون مخلوط کنید. و همیشه هنگام استفاده از سفید کننده در خانه باید از وسایل محافظ پوست و ریه مانند دستکش لاستیکی و ماسک استفاده کنید

هفت ماده که نباید با سفید کننده سفید شوند!

۱- سطوح چوبی

سفید کننده را از مبلمان چوبی، کف و سایر سطوح دور نگه دارید وگرنه باعث آسیب، تغییر رنگ، و از بین بردن پوشش روی کف چوبی، مبلمان، و سایر موارد در خانه خواهید شد. بسیاری از افراد هنگامی که از مخلوط آب و سفید کننده برای تمیز کردن کفپوش‌های چوبی استفاده می‌کنند شاهد لکه‌های متعدد روی سطح چوب خواهندبود و بهترین راه برای جلوگیری از لکه‌های سفید کننده روی محصولات چوبی این است که به طور کلی از سفید کننده استفاده نکنید و در عوض از مخلوط آب و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن سطوح چوبی استفاده کنید.

 از آنجایی که pH چوب کمی اسیدی است، بهتر است از مایع ظرفشویی با PH خنثی (یا تا حد امکان نزدیک به خنثی) استفاده کنید تا از آسیب به ساختار سلولی حساس چوب جلوگیری کنید. علاوه بر این، اگر کف‌پوش‌های چوبی را تمیز می‌کنید، «همیشه مطمئن شوید که سطح کف‌پوش شما مرطوب است و به هیچ وجه خیس نیست، زیرا تمیز کردن کف‌های چوب سخت که خیس باشند، می‌تواند باعث تاب برداشتن آن‌ها شود».

۲- میز و سطوح ساخته‌شده از سنگ طبیعی

درست مانند چوب، سنگ طبیعی بیش از حد متخلخل است و به راحتی توسط سفید کننده آسیب می‌بیند. تمیز کردن سطوحی مانند میزهای مرمر و گرانیت یا کاشی‌ها با سفیدکننده می‌تواند سطح را از بین ببرد، باعث سوختگی شیمیایی شود و منجر به آسیب دائمی (و گران‌قیمت) به سنگ شود. در عوض سطوح سنگ طبیعی را با محلول آب و مایع ظرفشویی ملایم یا پاک کننده‌ای که برای سنگ طبیعی طراحی شده است، تمیز کنید.

۳- فلز

استفاده از سفید کننده روی اکثر فلزات باعث اکسید شدن و زنگ زدگی آن‌ها می شود. این فلزات شامل آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ، نقره، چدن و غیره هستند که برای آن‌ها باید از پاک کننده‌ای استفاده کنید که ایمن باشد. به طور کلی، سرکه یک راه حل مؤثر برای اکثر انواع فلزات (مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، نقره و مس)، همراه با پاک کننده‌هایی است که به طور خاص برای انواع مختلف فلزات فرموله شده اند. در مورد ظروف چدنی، بهترین راه استفاده از آب داغ و یک برس سفت برای تمیز کردن اقلام بدون استفاده از پاک کننده است.

۴- پارچه‌های ظریف

سفید کننده برای استفاده بر روی پارچه‌های غیر رنگی مانند پنبه، پلی استر، نایلون، اکریلیک و ابریشم مصنوعی بی خطر است، اما هرگز نباید آن را روی پارچه‌هایی مانند پشم یا ابریشم استفاده کنید. مواد شیمیایی برای این الیاف ظریف بسیار خشن هستند و میتوانند باعث آسیب دائمی شود. اگر مطمئن نیستید که پارچه شما ضد سفید کننده است یا خیر، برچسب لباس را برای خواندن دستورالعمل‌ها و هشدارهای شستشو بررسی کنید.

۵- چرم

درست است که چرم پارچه‌ش ظریفی نیست اما باز هم در برابر سفید کننده مقاوم نیست. همچنین باید بدانید که نباید از محصولات حاوی آمونیاک یا استون روی چرم استفاده کنید. بهترین راه برای تمیز کردن چرم این است که با یک دستمال مرطوب، سرکه و آب یا پاک کننده مخصوص چرم آن را تمیز کنید.

۶- سطوح رنگ شده

سفید کننده هرگز نباید روی سطوح رنگ شده مانند دیوارها یا مبلمان استفاده شود، زیرا میتواند رنگ را از بین ببرد و باعث تغییر رنگ و آسیب رساندن به رنگ شود. در عوض،  استفاده از شوینده ملایم و آب برای تمیز کردن رنگ توصیه می‌شود.

منبع: ستاره
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: