مصرف زیاد این ویتامین باعث مرگ می شود!

دریافت بیشتر از اندازه برخی ویتامین‌ها ممکن است سلامتی انسان‌ها را به طر بیندازند.

کدخبر : 14824
سایت سرگرمی روز :

کمبود ویتامین A به دلیل رژیم ناقص غذایی، در کشورهای در حال توسعه شایع‌تر است.

افراد باردار و شیرده و مبتلایان به فیبروز کیستیک بیشتر به مکمل‌های ویتامین A نیاز دارند. برای افزایش جذب بهینه، باید مکمل‌های این ویتامین را همراه با یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف کنید.

برخی شواهد نشان می‌دهد که دوز بالای این ویتامین ممکن است خطر مرگ و میر ناشی از سرطان را افزایش دهند. به همین دلیل، توصیه می‌شود زیر نظر پزشک باشید.

با وجود اینکه مصرف ویتامین‌ها برای بدن ضروری است، مصرف بیش از حد آن عوارضی برای بدن به همراه دارد. عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A شامل سردرد، آسیب کبدی و حتی نقص مادرزادی می‌شود.

ویتامین A چه نقشی در بدن دارد؟

ویتامین A که با نام رتینول نیز شناخته می‌شود نقش مهمی در بهبود بینایی چشم افراد دارد. این نوع ویتامین به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند؛ بنابراین خطر بروز بیماری‌ها و عفونت‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین ویتامین A به بهبود سلامت پوست نیز کمک شایانی می‌کند.

روزانه چه مقدار ویتامین A باید مصرف شود؟

داده‌های ارائه شده نشان می‌دهد که مردان بزرگسال روزانه به ۷۰۰ میکروگرم ویتامین A نیاز دارند؛ در حالی که این مقدار برای زنان بزرگسال ۶۰۰ میکروگرم است. کارشناسان معتقدند که افراد همیشه باید در تلاش باشند ویتامین A مورد نیاز بدن خود را از طریق مصرف مواد غذایی تأمین کنند. بیشتر ویتامین A مصرف شده در کبد به صورت رتینل ذخیره می‌شود.

مصرف بیش از حد ویتامین A چه عوارضی دارد؟

نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد ویتامین A به شکل غذا یا مکمل تأثیر منفی بر سلامت استخوان می‌گذارد و اگر کنترل نشود باعث بروز شکستگی‌های شدید در سنین بالا می‌شود. بنابراین توصیه شده است اگر غذاهای سرشار از ویتامین A مصرف می‌کنید، لازم نیست مکمل این ویتامین را استفاده کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین A عوارضی مانند مشکلات بینایی، بی‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور خورشید، ریزش مو، سردرد، پوست خشک و احساس گیجی را به همراه دارد. همچنین، ممکن است مصرف بیش از حد ویتامین A باعث بروز مشکلات جدی‌تر مانند آسیب کبدی، زردی، درد شدید در نواحی مفصلی و سردرد بی‌دلیل شود.

چه کسانی در معرض مسمومیت ناشی از مصرف ویتامین A قرار دارند؟

زنانی که در دوران یائسگی قرار دارند و مردان مسن باید از مصرف بیش از حد ویتامین A خودداری کنند. افرادی که در معرض ابتلاء به پوکی استخوان قرار دارند، باید در مورد میزان ویتامین A مصرفی خود مراقب باشند. اگر این نوع ویتامین را به میزان زیاد دریافت می‌کنید، باید از مصرف مکمل‌ها خودداری کنید تا از عوارض ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین A در امان باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: