ویتامینی که کمبودش باعث کوچک شدن مغز می‌شود

ویتامینی که کمبودش منجر به کوچک شدن مغز می‌شود، به گزارش سرگرمی روز ، پژوهش‌های اخیر نشان داده‌اند که فرآیندهای ذهنی مانند به خاطر سپردن خاطرات و تمرکز ممکن است به وجود میزان کافی از یک ویتامین حیاتی وابسته باشند. با بالا رفتن سن، عملکرد مغز معمولاً کاهش می‌یابد، اما حفظ سطح مناسب ویتامین B12 می‌تواند در حفاظت مغز از افت توانایی‌ها مؤثر باشد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌اند که کمبود این ویتامین می‌تواند به کوچک شدن حجم مغز و بروز بیماری آلزایمر مرتبط باشد.

کدخبر : 14989
سایت سرگرمی روز :

 چگونه ویتامین B12 می‌تواند حافظه و عملکرد ذهنی شما را نجات دهد

مطالعات علمی تأیید می‌کنند که نارسایی‌های حافظه و فرایندهای تفکر ممکن است به عدم وجود ویتامین B12 مربوط باشند. مشخص شده است که هم به خاطر آوردن خاطرات و هم تمرکز، به شدت تحت تأثیر کمبود این ویتامین ضروری قرار دارند.

عموماً، عملکرد مغز با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما حضور سطح مناسب ویتامین B12 می‌تواند در حفاظت از مغز در برابر این افت عملکردی نقش مهمی ایفا کند. علاوه بر این، تحقیقات ارتباط مستقیمی بین کمبود این ویتامین و کاهش اندازه مغز و ابتلا به بیماری آلزایمر را نشان داده‌اند.

در مطالعه‌ای که دکتر جین بومن و همکارانش در دانشگاه بیرمنگام انجام داده و در مجله نورولوژی این دانشگاه منتشر شده، اسکن‌های مغزی از بیماران و افراد سالم نشان می‌دهد که وجود مقادیر کافی ویتامین B12 می‌تواند به طور چشمگیری از کوچک شدن حجم مغز و تضعیف عملکردهای آن پیشگیری کند.

منابع غذایی غنی از این ویتامین شامل لبنیات، گوشت گاو، ماهی قزل‌آلا، تخم‌مرغ و شیر کم چرب هستند.

نکته جالبی که دکتر بومن به آن اشاره کرده است کمبود شدید این ویتامین در افراد گیاهخوار و البته افراد مسن و دارای اختلالات گوارشی مثل بیماری کرون است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • Mohammaf
  0

  اون ویتامین یک Bدو هستش که برای تقویت مغز موثره

 • زهرا
  0

  عالی بود
  تشکر از سایت خوب شما