توصیه‌هایی طلایی برای مهار دیابت

خودپایشی و کنترل قند خون برای مهار دیابت و جلوگیری از پیشرفت بیماری، امری حیاتی است و در عین حال تنظیم برنامه غذایی، فعالیت بدنی و زمان مصرف دارو‌ها مانند انسولین در این زمینه اهمیت بسیاری دارد.

کدخبر : 15090
سایت سرگرمی روز :

دستگاه‌های تست قند خون که یکی از ابزار مورد نیاز بیماران مبتلا به دیابت برای کنترل قند خون‌شان در خانه هستند، انواع متفاوتی دارند، اما به طور معمول شامل یک گلوکومتر (اندازه سنج) و نوار تست برای خواندن نتیجه و یک وسیله سوزنی به نام قلم لنست یا لانست (قلم خونگیری) برای خراشیدن پوست و به دست آوردن مقدار کمی از خون هستند.

پزشکان توصیه می‌کنند که در هر مدل از این دستگاه‌ها حتما پیش از استفاده، دستورالعمل‌های لازم را بخوانید، زیرا هر کدام از آن‌ها ممکن است روش استفاده متفاوتی داشته باشند.

در عین حال اقدامات احتیاطی زیر را برای بیشتر انواع این دستگاه‌ها باید رعایت کرد:

- اطمینان حاصل کنید که هر دو دست‌تان پیش از تماس با خود دستگاه گلوکومتر یا نوار تست، تمیز و خشک باشد.

- از یک نوار تست بیش از یک بار استفاده نکنید و آن‌ها را در ظرف اصلی خود نگه دارید تا تاثیر رطوبت خارجی نتیجه تست را عوض نکند.

- درب ظرف نوار‌ها را باز نگذارید.

- همیشه تاریخ انقضای ابزار دستگاه قند خون را چک کنید.

- گلوکومتر و نوار‌ها را در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

- گلوکومتر و نوار‌ها را به یک پزشک نشان دهید تا اثربخشی آن‌ها مطمئن شوید.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، در مورد استفاده از قلم لنست نیز در حالی که تصور خونریزی ممکن است برای برخی نگران کننده باشد، اما خراشیدن پوست انگشت با لنست برای به دست آوردن نمونه خون، روشی ساده و ملایم است.

همچنین توصیه می‌شود اقدامات زیر را هنگام استفاده از لنست انجام دهید:

- ناحیه‌ای از دست‌ها را که قرار است از آن نمونه گیری کنید با آب گرم و صابون تمیز کنید تا از ورود مواد غذایی به دستگاه و بروز خطای احتمالی در نتیجه تست، جلوگیری نمایید.

- یک لنست کوچک و نازک را برای راحتی بیشتر انتخاب کنید.

- لنست باید تنظیمات عمقی داشته باشد که عمق دندانه سوزان را کنترل می‌کند. این دندانه را برای راحتی بیشتر تنظیم کنید و می‌توانید برای صحت در این اقدام از پزشک و درمانگر خود کمک بگیرید.

- بسیاری از دستگاه‌های قند خون به نمونه خونی به اندازه یک قطره اشک نیاز دارند.

- خون را از کنار انگشت خود بگیرید چرا که درد کمتری احساس می‌کنید.

- نمونه‌گیری از انگشت‌های میانه، حلقه و کوچک ممکن است راحت‌تر باشد.

- اگرچه بعضی از دستگاه‌ها امکان اندازه گیری نمونه‌های خون از ران‌ها یا بالای بازو‌ها را نیز دارند، اما نوک انگشتان یا قسمت‌های بیرونی کف دست نتایج دقیق تری ارائه می‌دهند.

- به جای فشار آوردن به ناحیه خراشیده شده پوست، قطره خون را با حرکتی مانند دوشیدن شیر در محل تست قرار دهید.

- همچنین برای دور انداختن سوزن‌های لنست جوانب احتیاط و نکات بهداشتی که در بروشور توصیه شده را رعایت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  سلام:بله این دستگاههای تست قندخون درمنزل خیلی خوب و عالی است اماحیف وصدحیف افسوس وهزاران افسوس که هم قیمت خوددستگاه وازهمه مهمترقیمت نوارهایشان حداقل مدل که من استفاده میکنم بالاست

 • ناشناس
  2

  سلام عزیزان لطفاخواهش میکنم اگردستگاهی که قیمت نوارش ارزان باشدمیشناسیدلطف کنیدمعرفی کنیدکه والله بخدا برای اصول موندم دیگه نوارگران دستگاه تست قندخون که دردی است مضاعف.

  • ناشناس
   0

   دستگاه دیابان بخر .نوارش ۷۰ تومانه.خود دستگاه ۳۵۰ تومان