نون رو با این روش نگهداری تا مدت ها سالم و تازه می مونه و بیات نمیشه

برای آموزش ترفندهای کاربردی جلوگیری از بیات شدن نان در این مطلب از سایت سرگرمی روز همراه ما باشید.

کدخبر : 16026
سایت سرگرمی روز :

برای جلوگیری از بیات شدن نان چیکار کنیم؟ در این مطلب از سایت سبک زندگی با ما همراه باشید تا چند روش برای جلوگیری از بیات شدن نان را به شما آموزش دهیم. وقتی این روش های جلوگیری از بیات شدن نان رو یاد بگیرین دیگه نیاز نیس تند تند نان بخرید.

زمان خرید نان به چه نکاتی باید دقت کنیم

سعی کنید نانوایی را برای خرید نان انتخاب کنید که نکات بهداشتی را کاملا رعایت کند.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم بعد از خروج نان از تنور، آلودگی‌های زیادی جذب نان می‌شوند بنابراین آن را در بسته‌بندی مناسب قرار دهید.

قبل از قرار دادن نان در کیسه پلاستیکی یا پارچه‌ای، حتما آن را سرد کنید. داغ بودن نان و تلنبار کردن آنها روی همدیگر موجب تعریق نان و رشد کپک می‌شود.

به اندازه نیازتان نان بخرید تا ضایعات نان‌تان کم شود.

برای حفظ سلامت بدن خود و سایر اعضای خانواده نان سبوس دار خریداری کنید.

دلایل بیات شدن وکپک زدن نان

سرد نکردن نان بعد از خرید و قرار گرفتن در محیط مرطوب باعث رشد کپک در نان می‌شود.

از دیگر دلایل کپک زدن نان قرار دادن آن در کیسه‌های پلاستیکی بدون گذاشتن در فریزر است.

گذاشتن نان در یخچال عامل اصلی بیات شدن و کپک زذدن نان بعد از گذشت یک الی دو روز است.

روش‌ های جلوگیری از بیات شدن نان و کاهش ضایعات نان

خرید نان به اندازه مصرف افراد خانواده، بسته بندی نان در اندازه مناسب و نگهداری در فریزر از جمله روش‌های مناسب برای کاهش ضایعات نان است.

نان را با توجه به نیازتان به چند تکه تقسیم کرده و در بسته‌های بدون منفذ داخل فریزر قرار دهید. برای هر وعده غذایی متناسب با نیازتان نان از فریزر درآورده و گرم کنید.

نان را در یخچال نگهداری کنیم یا فریزر

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که اگر نان را در یخچال نگهداری کنند مانع از بیات شدن آن می‌شوند در ‌صورتی‌که رطوبت موجود در فضای یخچال تاثیر منفی روی بافت نان می‌گذارد. تنها راه و بهترین روش برای نگهداری نان به مدت طولانی بسته‌بندی و نگهداری آن در فریزر است. فریز کردن نان آب موجود در بافت آن را در منجمد کرده و مانع از بیات شدن نان می‌شود.

نگهداری انواع نان در فریزر ؛ جلوگیری از بیات شدن نان

منجمد کردن از بهترین روش‌ها برای نگهداری از نان و تازه نگه داشتن آنهاست. اگر بیش از حد مصرفتان نان خریداری کرده‌اید و یا اینکه وقت خرید روزانه نان را ندارید؛ بعد از سرد شدن نان آنها را برش دهید و در کیسه‌های بدون منفذ بسته‌بندی کنید. برای هر وعده نان را از بیست الی یک ربع قبل از فریزر خارج کرده و در صورت تمایل آن را داخل فر یا مایکروویو به مدت سه الی چهار دقیقه قرار دهید.

روش نگهداری نان باگت

نان باگت یا نان ساندویچ جزو نان‌هایی است که به سرعت بیات می‌شود. برای تازه نگه داشتن آن می‌توانید آن را در فویل‌های آلومینیومی بپیچید و در دمای اتاق نگهدارید. با استفاده از این روش نان تا دو الی سه روز تازه می‌ماند.

در روش منجمد کردن نان باگت می‌تونید آن را تا یک ماه هم تازه نگه دارید، نان باگت را در کیسه‌های پلاستیکی که هیچ هوایی در آن وجود ندارد بسته‌بندی کرده و فریز کنید.

نان سنگک ؛ جلوگیری از بیات شدن نان

با توجه به حجیم بودن بافت نان سنگک قبل از اینکه آن را در فریزر قرار دهید حتم برش زده و سپس در نایلون یا فویل آلومینیومی بپیچید. نان سنگک را به مدت دو الی سه ماه می‌توان در فریزر نگهداری کرد. برای یخ زدایی از نان سنگک، بعد از اینکه نان را از فریزر خارج کردید باید در فر از پیش گرم شده قرار دهید.

نان لواش

مدت ماندگاری نان لواش در فریزر از یک هفته تا شش ماه است. برای یخ زدایی از نان لواش کافیست آن را از فریزر خارج کرده و در دمای اتاق قرار دهید تا نرم و لطیف شود.

نان بربری ؛ جلوگیری از بیات شدن نان

نان بربری نیز مانند نان سنگک جزو نان‌های حجیم بشمار می‌رود. اگر مایلید که نان بربری مانند روز اول طعم خوب و دلپذیری داشته باشد کافیست بعد از خارج کردن آن از فریزر داخل مایکروویو یا فر از پیش گرم شده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: نکات نگهداری سبزی خشک؛ برای تغییر نکردن طمع و بوی آن!

مدت زمان نگهداری نان چقدر است

برای جلوگیری از کپک زدن نان عمر نگهداری نان با توجه به نوع نگهداری و شرایط نگهداری مختلف است اما در هر یک از حالت ها به صورت میانگین به شرح زیر است

(1) مدت زمان نگهداری نان در محیط خانه بین 3 تا 4 روز

(2) مدت زمان نگهداری نان در یخچال بین 3 تا 5 روز

(3) مدت زمان نگهداری نان در فریزر بین 1 تا 6 ماه

دقت کنید که زمان های فوق بر اساس بیات شدن و فاسد شدن نان بیان شده اند و در حالت در صورت مشاهده کپک، آثار فساد، تغییر غیر طبیعی در رنگ، بو و طعم نان از خوردن آن خودداری کنید

منبع: شادمگ

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: