با این ترفند سه سوته بدون کثیف کاری آب آکواریومت رو تمیز کن

شستن دوره ای آکواریوم به سلامت ماهی‌ها و زیبایی منزل کمک می‌کند به همین خاطر استفاده از این چند تکنیک تمیز کردن آکواریوم نه تنها برای زیبا نگهداشتن منزل اهمیت دارد، بلکه برای حفظ سلامتی ماهی‌هایی که در آن قرار دارند و بهداشت محیط آکواریوم و منزل ضروری هستند.

کدخبر : 16457
سایت سرگرمی روز :

آکواریوم محیطی برای زندگی آبزیان است پس باید مانند محل زندگی خودمان به آن اهمیت دهیم و همیشه تمیز باشد. تمیز کردن آکواریوم یکی از کار های لازم و مهمی است که هر کسی که از ماهی نگهداری می کند باید بداند.

در واقع آکواریوم یکی از دکوراسیون دیدنی در منزل به حساب می‌آید که ظاهر آن می‌تواند نقش مهمی در زیبایی منزل داشته باشد. از طرفی تمیز بودن آب آن برای سلامت ماهی‌ها و هر آنچه در آکواریوم نگهداری می‌شوند، ضروری به نظر می‌رسد.

ترفندهای تمیز کردن آکواریوم

شستن دوره ای و دقیق آکواریوم به تنظیم شدن میزان نیتروژن آب کمک می‌کند. ترکیبات آلی و ذرات شناوری که در آب وجود دارند، با استفاده از بهترین نحوه شستن آکواریوم، حذف خواهند شد. علاوه بر این، مواد معدنی ضروری دوباره به آب آکواریوم باز می‌گردند.

آکواریوم را هر چند وقت یکبار باید شست؟

در پاسخ می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که زمان قطعی برای شستن آکواریوم وجود ندارد. بسیاری از افرادی که در نگهداری ماهی‌ها و استفاده از آکواریوم‌هایی با سایزها و شرایط مختلف مهارت دارند، بر این باور هستند که باید هفته ای یک بار هر آکواریوم را شست. اما گروهی دیگر که خیلی در این موضوع سخت نمی‌گیرند، اعلام می‌کنند که ماهی یک بار هم برای شستن آکواریوم در منزل کافی است.

۱- تمیز کردن وسایل درون آکواریوم

ابتدا حوله‌های تمیز را دور آکواریوم قرار دهید تا از ریختن آب به بیرون جلوگیری شود. سپس با دقت تمام وسایل تزئینی داخل آکواریوم را با اسفنج و آب گرم تمیز کنید و جلبک‌های احتمالی را پاک کنید. به خاطر داشته باشید که از مواد شوینده ساینده و سوزش‌آور استفاده نکنید زیرا به ماهی‌ها آسیب می‌رسانند.

۲- تمیز کردن شیشه داخلی آکواریوم

برای تمیز کردن جلبک های شیشه داخلی آکواریوم، از یک اسکرابر مناسب استفاده کنید. ابتدا قسمت زبر اسکرابر را به آرامی روی جلبک‌ها بکشید تا از بین بروند. سپس با قسمت صاف اسکرابر، جلبک‌های باقی مانده را پاک کنید. حرکات اسکرابر را به صورت صعودی و نزولی انجام دهید تا تمام قسمت‌های شیشه به طور کامل تمیز شوند.

۳- تمیز کردن آب درون آکواریوم

با استفاده از توری، جرم‌ها و کثیفی‌های سطح آب را جمع‌آوری کنید. سپس، قسمتی از آب را با سیفون خارج کنید. برای این کار، قسمت کوچک سیفون را داخل آکواریوم و قسمت بزرگ آن را داخل سطل خالی قرار دهید و با حرکات ملایم و سریع سیفون داخل آکواریوم، آب را خارج کنید.

۴- تمیز کردن سنگ‌های درون آکواریوم

سیفون را روی سنگریزه‌های کثیف قرار دهید تا ذرات کثیف و آلوده را از بین ببرد. مراقب باشید که سنگریزه‌ها در سیفون گیر نکنند.

توجه: لازم نیست تمام سنگ‌ها را تمیز کنید، فقط چند بخش از آن‌ها کافی است.

۵- ریختن آب تمیز درون آکواریوم

پس از تمیز کردن، وسایل تزئینی را داخل آکواریوم قرار دهید و با استفاده از تهویه آب، آب تمیز را از شیر به آکواریوم اضافه کنید. هنگام ریختن آب، مراقب باشید که آن را به آرامی و از یک گوشه انجام دهید تا ماهی‌ها اذیت نشوند.

نکات نهایی:

هنگام تعویض آب، دمای آب جدید را با دمای آب موجود در آکواریوم مطابقت دهید. تغییر ناگهانی دما می‌تواند برای ماهی‌ها بسیار مضر باشد و حتی منجر به مرگ آن‌ها شود.

وجود تعداد زیاد ماهی در یک آکواریوم، به سرعت آب را کثیف می‌کند. برای حفظ کیفیت آب، تعداد ماهی‌ها را متناسب با حجم آکواریوم انتخاب کنید.

اگر در آکواریوم خود گیاه دارید، حتما آن‌ها را به طور مرتب بررسی کنید و برگ‌های پوسیده را جدا کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: