علت کدر شدن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی چیست؟ | راه های پیشگیری از این مشکل

قبل از این‌که بخواهیم علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم، در ابتدا این اتفاق را به سبک کارآگاهی تحلیل می‌کنیم. یک صحنه جرم را در نظر بگیرید که قربانیانش ظروف شیشه‌ای، چینی و سایر ظرف‌ها هستند.

کدخبر : 16602
سایت سرگرمی روز :

 کشف علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در این صحنه، سه مظنون اصلی را برای آسیب‌دیدن این قربانیان می‌توان شناسایی کرد؛ ماشین ظرفشویی، مواد شوینده و آب. در نگاه اول، منطقی‌ست هر سه این مظنونین در آسیب‌رساندن به ظروف گران‌بهایتان نقش داشته باشند؛ اما واقعا کار کدام‌یک از مظنونین است؟

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی + راه حل

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد. آب سخت با مواد معدنی بالا، از شایع‌ترین دلایل کدرشدن ظروف است. در این حالت ممکن است به فکر تعویض ماشین ظرفشویی‌تان باشید؛ اما از هر کدام که استفاده کنید، سختی آب می‌تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند.

برخی از جدیدترین مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی دارای نرم‌کننده داخلی‌اند. در این مدل‌ها کافی‌ست نمک ظرفشویی را در محفظه مخصوص بریزید. ماشین ظرفشویی این نمک‌ها را در طول شست‌وشوی ظروف استفاده می‌کند تا از ایجاد لک جلوگیری کند. با این حال ممکن است حتی با وجود نمک ظرفشویی هم ظروف کدر و لک شوند.

آب سخت و مشکلات آن

آب سخت در بروز دو مشکل اساسی نقش دارد. اولین عملکرد آن، در کاهش کارایی مواد شوینده است. مواد معدنی موجود در آب تا حد زیادی مانع از عملکرد بهتر مواد شوینده می‌شوند. در نتیجه ممکن است برای تمیزترشدن ظروف از مواد شوینده بیشتری استفاده کنید.

علاوه‌بر آن، آب سخت به‌ خوبی آب نرم شسته نمی‌شود. به همین دلیل، پس از خشک‌شدن ظروف هم هاله‌ای از مواد شوینده یا حتی آب کثیف ممکن است روی ظروف باقی بماند. به‌طور متناقض، در صورتی‌ که آب سخت است، افزودن بیش از حد مواد شوینده مشکل آب‌کشی را تشدید می‌کند.

دومین مشکلی که آب سخت ایجاد می‌کند، ماندگاری آن روی ظروف است. در صورتی که ظرف‌ها با آب سخت شسته شوند، لایه‌ای از آب سخت می‌تواند روی ظروف خشک شود و آن‌ها را کدر کند.

بررسی آب سخت

اولین اقدامی که می‌توانید برای بررسی سخت‌بودن آب انجام دهید، قراردادن یک ظرف کدرشده در سرکه است. به‌عنوان مثال، می‌توانید یک لیوان شیشه‌ای کدرشده را به مدت ۵ دقیقه در سرکه قرار دهید. اگر رسوبات روی لیوان از بین رفتند و دوباره شفافیت خود را به دست آورد، علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، آب سخت است.

راهکارهایی برای غلبه بر آب سخت

اگر آب سخت دارید، می‌توانید از چند ترفند کاربردی برای جلوگیری از کدر و لک‌شدن ظروفتان استفاده کنید. در اولین انتخاب می‌توانید مواد شوینده بیشتری را اضافه کنید. شوینده اضافه ممکن است در از بین ‌بردن ظاهر کدر ظروف موثر باشد.

با این حال، به این مورد هم توجه کنید که استفاده بیش از حد از مواد شوینده می‌تواند در کدرشدن ظروف تاثیرگذار باشد. برای این‌که از این اتفاق دوری کنید، می‌توانید مقادیر مختلف شوینده را امتحان کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

از دیگر روش‌های غلبه بر سختی آب، استفاده از جلادهنده ماشین ظرفشویی ا‌ست. می‌توانید این مواد را به چرخه شست‌وشو اضافه کنید تا درخشندگی را به ارمغان آورند. این روش، انتخابی ایده‌آل برایتان خواهد بود؛ به‌ویژه اگر ماشین ظرفشویی‌تان قدیمی باشد.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

همان‌طور که اشاره کردیم، سختی آب می‌تواند مهم‌ترین علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت، همان عوامل بروز این مشکل‌اند. به همین علت، استفاده از نمک ماشین ظرفشویی می‌تواند این مشکل را با حذف کامل کلسیم و منیزیم حل کند.

فرآیند کار نرم‌کننده‌های آب بسیار ساده است. آب سخت از میان دسته‌ای از دانه‌های ریز رزینی عبور می‌کند. این دانه‌ها با بار منفی خود یون‌های مثبت کلسیم و منیزیم را از قطرات آب جدا می‌کنند. در نتیجه، آب نرم می‌شود و روی ظروف باقی نمی‌ماند. یادتان باشد اگر آب مورد استفاده سخت نیست، نباید از این مواد استفاده کنید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد خراش روی ظروف شوند.

خرابی ترموستات

خراب‌شدن ترموستات یا المنت حرارتی ماشین می‌تواند علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. هنگامی که این قطعه دچار آسیب شود، آب به‌اندازه کافی گرم نمی‌شود. در نتیجه این گرم‌نشدن، ظروف به‌خوبی تمیز نمی‌شوند.

در صورتی‌که پس از اتمام شست‌وشو ظرف‌ها سردند یا بخاری از ماشین خارج نمی‌شود، به احتمال زیاد المنت حرارتی دستگاه دچار ایراد شده است. در چنین مواقعی نیاز است بررسی مشکلات احتمالی و فنی را به تکنیسن و تعمیرکار مجرب بسپارید.

بررسی دمای آب

به کمک یک دماسنج، دمای آب ورودی دستگاه را اندازه‌گیری کنید. بسیاری از تولیدکنندگان مواد شوینده ظروف، دمای ۵۴ درجه سانتی‌گراد (۱۳۰ درجه فارنهایت) را توصیه می‌کنند.

کثیف‌بودن فیلتر تخلیه

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

همان‌طور که ماشین ظرفشویی به تمیزشدن ظروفتان کمک می‌کند، خود این دستگاه هم به تمیزکاری و رسیدگی نیاز دارد. فیلتر تخلیه، آب کثیف را از ماشین خارج می‌کند؛ به همین دلیل، اگر در مدت‌زمان طولانی تمیز نشود، ممکن است باقی‌مانده مواد غذایی باعث مسدودشدن فیلتر شود.

با انسداد این فیلتر، آب کثیف به‌صورت کامل تخلیه نمی‌شود و باعث کدر و لک‌شدن ظروف می‌شود. برای این‌که بروز چنین مشکلاتی را به حداقل برسانید، بهتر است در دوره‌های زمانی مشخص، فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. توجه داشته باشید گاهی اوقات، انسداد این فیلتر باعث نشت آب هم می‌شود.

گرفتگی منافذ آب‌پاش ماشین ظرفشویی

منافذ آب‌پاش ماشین ظرفشویی وظیفه رساندن آب تمیز به ظروف و تمیزکردن آن‌ها را بر عهده دارند. در صورتی ‌که بقایای مواد غذایی باعث انسداد این منافذ شوند، آب کافی به ظروف نمی‌رسد. در نتیجه این اتفاق، ظروف کدر و لک می‌شوند. در صورتی‌ که متوجه خارج‌نشدن آب کافی از بازوهای آب‌پاش ماشین ظرفشویی شدید، نشان‌دهنده مسدودشدن آن‌هاست. می‌توانید به‌کمک یک سوزن به‌آرامی آن‌ها را تمیز کنید.

علت لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی گاهی مربوط به تنظیمات دستگاه است و گاهی مربوط به آب و مواد شوینده. برخی اوقات هم وجود مشکل در ماشین ظرفشویی مسبب این اتفاق است. در ادامه، علل و راهکارهای رفع این مشکل را بیان کرده‌ایم.

تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

اگر پس از بررسی میزان سختی آب متوجه شدید آب بدون مشکل است، در احتمالی دیگر ممکن است مشکل از خود دستگاه باشد. یکی از ساده‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث لک‌شدن ظروف شود، تنظیمات اشتباه دستگاه است. شاید این کار، مسائلی پیش‌پاافتاده به‌نظر برسد؛ اما تاثیر زیادی در تمیزی ظروف دارد.

قبل از این‌که بخواهید ماشین ظرفشویی‌تان را به دست تعمیرکار بسپارید تا دل‌ و روده‌اش را بیرون بریزد، حتما این موارد را بررسی کنید. هنگام شست‌وشوی ظروف باید از برنامه شست‌وشوی متناسب با میزان کثیفی ظروف استفاده کنید. همچنین، لازم است میزان سختی آب را تنظیم کنید تا دچار مشکل نشوید.

 استفاده از شوینده نامناسب

شوینده‌ها هم به‌‌اندازه آب سخت و تنظیمات ماشین ظرفشویی، در میزان تمیزی ظروف نقش دارند. برای این‌که ظروف تمیزی به‌دست آورید، نیاز است از قرص یا پودر ظرفشویی، مایع جلادهنده و نمک ظرفشویی استفاده کنید.

هر کدام از این مواد کارکرد خاصی دارند. در صورتی ‌که بیشتر یا کم‌تر از مقدار مناسب استفاده شوند، می‌توانند باعث کدرشدن ظروف و حتی خش‌دارشدنشان شوند. برای این‌که از لک‌شدن ظروفتان جلوگیری کنید، می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

  •     برای شست‌وشوی ظروف از یک قرص ظرفشویی یا ۲۰ گرم پودر استفاده کنید.
  •     میزان نمک ظرفشویی موجود در محفظه را بررسی کنید. در صورتی ‌که مقدار نمک کافی نباشد، ماشین ظرفشویی هشدار خواهد داد. البته؛ توجه داشته باشید که نمک زیاد هم یکی از علل خش‌دارشدن ظروف در ماشین ظرفشویی ا‌ست.
  •     از مایع جلادهنده متناسب با سختی آب استفاده کنید. در استفاده از این مایع هم باید به میزان آن توجه داشته باشید. استفاده بیش از اندازه از جلادهنده هم می‌تواند باعث کدر و لک‌شدن ظروف در ماشین شود.

در صورتی ‌که پس از شستن ظروف در سرکه، هنوز لکه‌ و کدری روی ظروف باقی مانده، به احتمال زیاد روی آن‌ها خش افتاده است. متاسفانه باید بگوییم این مشکل قابل حل نیست؛ اما بهتر است ریشه مشکل را شناسایی کنید تا چنین بلایی بر سر ظروف دیگرتان هم نازل نشود. استفاده از نمک ظرفشویی زیاد، مواد شوینده بیش از حد یا نامناسب و آب بسیار داغ، می‌تواند پدیدآورنده چنین مشکلی باشد.

پیش‌شست‌وشوی بیش از حد ظروف

علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی + راه حل

قبل از چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی، آن‌ها را بیش از اندازه تمیز نکنید. شوینده‌های مدرن برای از بین ‌بردن لکه‌های سرسخت غذاها، حاوی نمک‌های قلیایی قوی هستند. این نمک‌ها توسط روغن‌ها و ذرات غذاهای موجود خنثی می‌شوند. در صورتی‌ که ظروف از کثیفی کم‌تری برخوردار باشند، ممکن است توسط این مواد آسیب ببینند.

استفاده بیش از حد از شوینده‌ها

همان‌طور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم، استفاده بیش از اندازه مواد شوینده، به‌ویژه در آب نرم هم ممکن است باعث خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی شود. با توجه به میزان کثیفی ظروف، بهتر است از میزان استاندارد مواد شوینده استفاده کنید.

برخی مواقع مواد شوینده با توجه به نرمی آب و عوامل دیگر، بیشتر از سایر عوامل باعث خش‌افتادن روی ظروف می‌‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید یک شوینده ملایم‌تر با pH کم‌تر یا حتی شوینده بدون فسفات را هم امتحان کنید.

استفاده بیش از حد از شوینده علت خش افتادن ظروف در ماشین ظرفشویی

توجه داشته باشید، استفاده بیش از حد از مواد شوینده به معنی بهتر تمیزشدن ظروف نیست. اگر مخزن را بیش از حد پر کنید، باقی‌مانده مواد شوینده ممکن است سطح ظروفتان را خراش دهد. یادتان باشد همیشه علامت‌های موجود برای پرکردن بهینه را در نظر بگیرید و از آن‌ها تخطی نکنید.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی داخل دستگاه

تمام ماشین‌های ظرفشویی دارای محفظه‌ای برای ریختن مواد شوینده و نمک هستند. به‌هیچ‌عنوان نباید نمک را داخل ماشین بریزید؛ چراکه این کار می‌تواند باعث خش‌افتادن روی ظروف شود. مخزن نمک ماشین حاوی آب است. زمانی ‌که مخزن با نمک زیاد پر می‌شود، ممکن است آب سرریز شود. همچنین ممکن است هنگام پرکردن مجدد مخزن، نمک داخل دستگاه بریزد.

برای به‌حداقل‌رساندن نشت نمک، بهتر است هنگام ریختن آن درون مخزن، از قیف مخصوص استفاده کنید. مطمئن شوید آبِ سرریزشده یا دانه‌های نمک داخل دستگاه باقی نمانند؛ چراکه باقی‌ماندن این مواد باعث خش‌افتادن روی ظروف خواهد شد. توجه کنید پس از پرکردن مخزن هم درِ آن را محکم ببندید.

چیدن نامناسب ظروف داخل ماشین

چینش نامنظم ظروف یا حتی بارگذاری بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث خش‌افتادن روی ظروف شود. اگر ظروف به‌درستی در ماشین ظرفشویی قرار نگیرند، آب پاشیده‌شده در طول چرخه شست‌وشو ممکن است باعث برخورد ظروف به یکدیگر شود. نتیجه این برخوردها هم خراشیدگی یا حتی شکستن ظروف است.

مطمئن شوید ظرف‌ها را به‌خوبی در قسمت‌های مخصوص قرار می‌دهید و با یکدیگر در تماس نیستند. بهتر است این مورد را هم بدانید، چینش نامنظم ظروف در ماشین، علاوه‌بر کدرشدن آن‌ها ممکن است با ایجاد اختلال در چرخش بازوهای آب‌پاش ماشین، باعث آسیب‌رسیدن به آن شوند.

چه ظروفی مستعد خراشیدگی در ماشین ظرفشویی هستند؟

انواع خاصی از ظروف در ماشین ظرفشویی در معرض خراشیدگی هستند. ظروف آشپزخانه حاوی آلومینیوم یا ساخته‌شده از آن به‌‌مرور زمان ممکن است دچار خوردگی شوند. علاوه‌بر این، برخی از ظروف شیشه‌ای ظریف و ظروف چینی هم قابل شست‌وشو در ماشین ظرفشویی نیستند.

برای اطمینان از مناسب‌بودن ظروف برای شست‌وشو در ماشین، بهتر است توضیحات این اقلام را بخوانید. با کسب اطلاعات لازم می‌توانید مطمئن شوید که آیا قابل شست‌وشو در ماشین هستند یا نه.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ممکن است شاهد سفیدک‌زدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشید. دلایل مختلفی می‌توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. در ادامه علت بروز این مشکل را بیان کرده‌ایم.

مایع جلادهنده

مایع جلادهنده برای افزایش درخشندگی ظروف اضافه می‌شود. در صورتی ‌که تنظیمات دستگاه را به‌خوبی انجام نداده باشید، ممکن است در انتهای شست‌وشو این مایع به ظروف اضافه نشود. در نتیجه، این اتفاق می‌تواند باعث سفیدک‌زدن ظروف شود. مهم است مقدار مایع جلادهنده را در حد استاندارد اضافه و برنامه شست‌وشو را به‌درستی تنظیم کنید.

املاح زیاد آب

همان‌طور که در موارد بالا اشاره کردیم، آب سخت می‌تواند در ایجاد لکه و سفیدک روی ظروف نقش داشته باشد. در صورتی‌ که آب سخت است، بهتر است درجه جلادهنده را روی ۴ یا ۵ تنظیم کنید. علاوه‌بر این، حواستان باشد درِ مخزن نمک شل نباشد؛ چراکه اضافه‌شدن نمک طی چرخه شست‌وشو به داخل ماشین، می‌تواند باعث سفیدک‌زدن ظرف‌ها شود.

قبل از اقدام به تعمیر ماشین ظرفشویی تمام جوانب را بسنجید

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این اتفاق می‌تواند در اثر انجام اشتباه کارهای پیش‌پاافتاده‌ای از جمله تنظیم برنامه شست‌وشو یا استفاده نادرست از مواد شوینده باشد. در بیانی دیگر هم می‌تواند به دلیل وجود مشکل اساسی در خود ماشین ظرفشویی باشد. با توجه به مواردی که در مورد علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی گفته شد، تمام جوانب احتمالی را بررسی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: