علت سفیدک زدن لباس ها در لباسشویی چیست؟ | چند راه حل برای جلوگیری از سفیدک زدن لباس ها

سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی، یکی از مشکلات شایع در حین شستشوی لباس است. دیدن لکه‌های سفید روی لباس، بعد از شستشو، احساس ناخوشایندی را برای شما ایجاد‌ می‌کند. این مشکل می‌تواند باعث خراب‌شدن ظاهر لباس و کاهش عمر مفید آن شود؛ اما هر مشکلی راه‌حلی دارد. برای فهمیدن راه حل از بین بردن سفیدک لباس، لازم است که اول علت آن را بدانیم.

کدخبر : 16673
سایت سرگرمی روز :

سفیدک‌زدن لباس در حین شستشو می‌تواند به‌صورت خال‌خال یا رگه‌هایی سفید روی لباس‌ها ایجاد شود. در این مقاله به دلیل ایجاد سفیدک در لباس ها، راه‌های جلوگیری و روش‌های از بین ‌بردن آن پرداخته می‌شود.

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم، علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه دلایل ایجاد این سفیدک‌ها را با هم مرور‌ می‌کنیم:

۱.    حل‌نشدن مواد شوینده

اگر برای شستشوی لباس از پودر استفاده‌ می‌کنید، در صورت پایین‌بودن دمای آب ماشین لباسشویی، مخصوصا در آب‌‌وهوای سرد،‌ می‌تواند باعث سفیدک‌زدن لباس شود؛ زیرا در این صورت پودر در آب حل نمی‌شود.

۲.    استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده لباس

مقدار بیشتر از یک چیز، همیشه اتفاق خوبی را رقم نمی‌زند. ممکن است از مقدار بیش از حد مواد شوینده استفاده کنید. این کار باعث سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی شود. این موضوع علی‌الخصوص در ماشین‌های لباسشویی با راندمان بالا که از مقدار آب کم‌تری استفاده‌ می‌کنند، اتفاق‌ می‌افتد. بهتر است به دستورالعمل نوشته‌شده در پشت بسته مایع شستشو توجه کنید و مقدار مناسب آن را با توجه به حجم لباس‌ها داخل ماشین لباسشویی بریزید.

۳.    استفاده بیش از اندازه از مایع نرم‌کننده لباس

مایع نرم‌کننده را مستقیما روی لباس‌های خیس نریزید. از کم‌ترین مقداری که توصیه شده است استفاده کنید؛ زیرا ممکن است علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی، استفاده غلط یا بیش از حد از مایع نرم‌کننده لباس باشد. اگر ماشین لباسشویی شما اتوماتیک نیست، از مایع نرم‌کننده استفاده نکنید؛ زیرا در این ماشین‌ها، مایع نرم‌کننده به‌خوبی در آب حل نمی‌شود.

۴.    خرابی یا مسدودشدن پمپ آب ماشین لباسشویی

اگر خروج آب از ماشین لباسشویی شما خیلی آهسته انجام شود، ممکن است پرز یا مواد شوینده روی لباس شما باقی بماند. در ماشین‌لباسشویی‌های جدید، در قسمت پایین آن، محفظه‌‌ای برای دسترسی به فیلتر وجود دارد. برای از بین بردن سفیدک لباس، این محفظه را باز کنید. پرز، دکمه، سکه یا هرچیز دیگری که‌ می‌تواند مسیر عبور آب را مسدود کند، از بین ببرید. مسدودشدن مسیر آب باعث‌ می‌شود که آبکشی به‌خوبی انجام نشود و لکه‌های سفید روی لباس‌ها باقی بمانند.

۵.    حجم لباس بیش از حد

ممکن است شما برای صرفه‌جویی در زمان و انرژی، مقدار زیادی لباس را با هم داخل ماشین لباسشویی بیندازید. البته صرفه‌جویی خوب است؛ اما قراردادن لباس بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی،‌ می‌تواند باعث شود تا چندبار فرایند شستشو را انجام دهید و نتیجه عکس داشته باشد. این کار ممکن است از شستشوی کامل و صحیح لباس‌ها جلوگیری کند و باعث سفیدک‌زدن لباستان شود.

۶.    کثیف‌بودن ماشین لباسشویی

اگر هیچ‌وقت به فکر تمیز‌کردن ماشین لباسشویی‌تان نبوده‌اید، بهتر است سریع‌تر به فکر این کار باشید؛ چرا که ممکن است خاک و باقی‌مانده مواد معدنی، روی لباس‌ها رسوب کنند و باعث ایجاد سفیدک شوند. برای جلوگیری از سفیدک‌زدن لباس، ماشین لباسشویی خود را حداقل دوبار در سال تمیز کنید.

۷.    سختی آب

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند به این مورد برگردد. اگر آبی که از آن برای شستشو استفاده‌ می‌شود، سختی بالایی داشته باشد،‌ می‌تواند با مواد شوینده واکنش دهد؛ در نتیجه رسوبات معدنی باقی‌مانده روی لباس، باعث ایجاد سفیدک خواهد شد.

۸.    باقی‌ماندن دستمال کاغذی در لباس‌ها

امان از آن روزی که با بازکردن درِ ماشین لباسشویی، متوجه وجود یک دستمال کاغذی در بین لباس‌ها‌ شوید! حتی یک تکه دستمال کوچک،‌ می‌تواند باعث ایجاد کرک و سفیدک روی همه لباس‌ها شود. هنگام قراردادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، دقت کنید که در جیب‌ها یا در بین لباس‌ها، دستمال کاغذی قرار نداشته باشد. دستمال کاغذی‌ می‌تواند باعث سفیدک‌زدن لباس، مخصوصا در لباس‌های تیره شود.

causes-white-residue-washed-clothes-04

روش‌های از بین بردن سفیدک لباس

حال که علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی را بیان کردیم، خوب است روش‌های از بین بردن آن را هم با هم مرور کنیم. بسته‌به این‌که منشاء این سفیدک‌ها چه بوده‌اند، از روشی مناسب برای از بین بردن آن‌ها‌ می‌توانید استفاده کنید.

۱.    از بین بردن سفیدک لباس با سرکه

اگر سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل باقی‌ماندن مواد شوینده باشد،‌ می‌توانید از سرکه برای از بین بردن آن استفاده کنید. در این روش باید یک فنجان سرکه سفید را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در یک تشت بریزید. لباس‌های دارای سفیدک را درون تشت بیندازید و صبر کنید تا یک ساعت درون آب و سرکه باقی بمانند.

سپس آن‌ها را دوباره درون ماشین لباسشویی بیندازید و بدون اضافه‌کردن مواد شوینده، دوباره بشویید. بهتر است دما را روی بیشترین دمایی که برای لباس‌هایتان ضرر ندارد و به آن‌ها آسیب نمی‌زند تنظیم کنید تا مواد شوینده باقی‌مانده روی لباس‌ها به‌خوبی حل شوند و از بین بروند.

۲.    جلوگیری از سفیدک زدن لباس به دلیل دمای پایین

اگر سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل پایین‌بودن دما اتفاق‌ می‌افتد،‌ می‌تواند مربوط به خرابی المنت دستگاه باشد. در این صورت، دمای آب شستشو به مقدار لازم بالا نمی‌رود و مواد شوینده، حل نمی‌شوند. برای این‌که متوجه این مشکل شوید، کافی‌ست که هنگام کارکردن ماشین، درِ شیشه‌‌ای آن را لمس و بررسی کنید که گرم شده است یا نه. در صورت گرم‌نشدن آب، باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا المنت دستگاه شما را تعویض کند.

۳.    استفاده از مواد شوینده مرغوب

گاهی عامل سفیدک‌زدن لباس در ماشین لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب است. مواد شوینده نامرغوب، به‌خوبی در آب حل نمی‌شوند و باید دمای آب بالا باشد تا سفیدک روی لباس باقی نماند. اما مواد شوینده مرغوب با فرمولاسیون‌های خاص، حتی در دماهای پایین هم در آب حل‌ می‌شوند. به‌علاوه، اگر از شوینده‌های مرغوب استفاده کنید، نیازی نیست که مقدار زیادی از آن را درون ماشین بریزد. همچنین این مواد، از آسیب‌رسیدن به لباس‌های شما جلوگیری‌ می‌کنند.

۴.    قراردادن لباس‌ها در خشک‌کن

اگر علت ایجاد سفیدک، وجود دستمال کاغذی در ماشین لباسشویی باشد، برای از بین بردن آن، باید ابتدا لباس‌ها را به‌خوبی بتکانید تا تکه‌های بزرگ دستمال کاغذی جدا شوند. صافی پرز و کرک خشک‌کن ماشین را به‌خوبی تمیز کنید و سپس لباس‌هایتان را درون خشک‌کن قرار دهید. بعد از شروع به کار خشک‌کن، هر ده دقیقه یکبار، فیلتر را چک و کرک و پرز آن را پاک کنید.

۵.    استفاده از سفیدکننده اکسیژن

اگر لباس‌های دارای سفیدک خشک شده‌اند، از بین بردن آن سخت‌تر خواهد شد. در این صورت برای از بین بردن این سفیدک‌ها، سفیدکننده حاوی اکسیژن را با توجه به دستورالعمل نوشته‌شده روی بسته‌بندی آن، به مقداری آب اضافه کنید و درون تشت بریزید. سپس لباس‌های دارای سفیدک را درون تشت قرار دهید و صبر کنید تا مدتی خیس بخورند. مراقب باشید که از مقدار بیش از حد آن استفاده نکنید تا لباس‌هایتان آسیب نبینند.

۶.    تمیزکردن ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم، جرم‌ها و باقی‌ماندن مواد معدنی ناشی از سختی آب، یکی از علت‌های سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی است. برای از بین بردن این مشکل، کافی‌ست تا با استفاده از جرم‌گیر ماشین لباسشویی، آن را حداقل دوبار در سال بشویید. استفاده از جرم‌گیر، هر گونه آلودگی و میکروب موجود درون ماشین لباسشویی را از بین می برد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: