اگر این کابوس هارو دیدی جدی بگیر | هشدارهایی که خواب از واقعیت میدهد

خواب دیدن، خواه در یادمان بماند و خواه نه، چیزی است که تقریبا هر شب تکرار می شود. اما جالب‌تر این است که ما فقط تا حدی هدف رویاهایمان یا معنای آنها را درک می‌کنیم. با این حال در این نوشتار چندین نکته برای‌تان آماده کرده ایم که کمک‌تان می‌کنند خواب‌های‌تان را بهتر درک کنید.

کدخبر : 17352
سایت سرگرمی روز :

۱۰ حقیقت خواندنی در مورد خواب و رویا

فهرست زیر حقایق جالبی در مورد خواب و رویا هستند که ممکن است شما هم تجربه کرده باشید:

1. خواب‌های بد از ما در زندگی واقعی محافظت می کنند

بسیاری از ما در مقطعی از زندگی‌مان خواب‌های بد دیده‌ایم، و اگرچه ترسناک به نظر می‌رسند، اما در واقع یک جنبه خوب هم دارند. محققان ادعا می کنند که احساس ترس و وحشت در خواب می تواند به شما کمک کند در ساعات بیداری بهتر با ترس کنار بیایید. کابوس‌ها توانایی مغز را برای پاسخ به خطرات زندگی واقعی و تجربیات ترسناک تقویت می کند. با این حال، در رویاهایی که به شدت وحشتناک و آسیب زا هستند، این مزیت وجود ندارد و در واقع می توانند تأثیر بدی داشته باشند که پس از بیدار شدن از خواب ادامه می یابد.

2. اکثر عضلات شما در طول خواب REM فلج می شوند

در طول خواب عمیق REM، که مرحله‌ای از خواب ماست و بیشتر رویاها در آن رخ می‌دهند، چشم‌های ما به حرکت خود ادامه می‌دهند اما ماهیچه‌های بدن در حالت فلج هستند. طبق یک مطالعه، مجموعه ای از سلول های مغز به نام نورون های حرکتی از حرکت عضلات ما در هنگام خواب جلوگیری می کند تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود.

3. رویاها خلاقیت و حل مسئله را بهبود می بخشد

بسیاری از مردم در رویاهای خود پیشرفت های شگفت انگیزی داشته اند. خواه ایده ای علمی، هنری، موسیقی و رمان باشد و خواه ایده داستان یک فیلم! ما به درستی می دانیم که رویاها می توانند ایده های واقعی تولید کنند، و یک دلیل کاملاً منطقی و علمی برای آن وجود دارد.

وقتی خواب می بینیم، مغز ما در وضعیت عصبی فیزیولوژیکی متفاوتی قرار می گیرد که به آن اجازه می دهد در حل مشکلات و یافتن راه حل هایی برای چیزهایی که ذهن بیدار ما را گیر کرده مهارت بیشتری پیدا کند. و در این حالت، ما فعالیت مغزی بالاتری را تجربه می‌کنیم، که در مقابل، مغز ما را برای ارائه راه‌حل‌های خلاقانه و حل مسئله مستعدتر می‌کند.

4. مردم تا 95 درصد از رویاهای خود را فراموش می کنند

همه ما می دانیم که یادآوری خواب‌های‌مان بعد از بیدار شدن چقدر دشوار است. در واقعیت، ما 95 درصد از رویاهای خود را فراموش می کنیم به این دلیل که تغییرات مغزی که هنگام خواب رخ می دهد، از پردازش اطلاعات مورد نیاز برای ذخیره و شکل دادن خاطرات پشتیبانی نمی کند.

اسکن مغز افرادی که در خواب هستند نشان داده است که ناحیه ای که نقش حیاتی در شکل گیری حافظه دارد، که در لوب فرونتال یافت می شود، در طول خواب REM غیرفعال است، و با توجه به اینکه رویاها در همین مرحله رخ می دهند، واضح است که چرا پس از بیدار شدن از خواب نمی توانیم رویاهای خود را به خاطر بسپاریم.

5. همه خواب رنگی نمی بینند

شاید تعجب آور به نظر برسد، اما همه نمی توانند رنگ ها را در رویاهای شان ببینند. این پدیده به دهه 1940 برمی گردد، زمانی که ظاهراً بسیاری از مردم گزارش دادند که خواب سیاه و سفید دیده اند. امروزه، مطالعات نشان می دهد که این به این واقعیت مربوط می شود که در آن زمان مردم در معرض رسانه های سیاه و سفید بودند، زیرا تلویزیون رنگی هنوز اختراع نشده بود.

برای حمایت از این نظریه، مطالعه ای روی 2 گروه سنی مختلف با تجربیات مختلف قرار گرفتن در معرض رسانه انجام شد. کسانی که بیشتر در معرض رسانه های سیاه و سفید بودند، نسبت به کسانی که تجربه بیشتری با رسانه های رنگی داشتند، رویاهای خاکستری بیشتری داشتند.

6. افراد نابینا نیز می توانند رویاهای بصری ببینند

افرادی که نابینا به دنیا آمده‌اند می‌توانند در رویاهای خود تجربیات بصری داشته باشند، زیرا آنها فعالیت الکتریکی مشابهی با افراد دارای دید طبیعی در مغز دارند. ناکفته نماند با وجود اینکه آنها در رویاهای خود تجربه های بصری دارند، نمی توانند این تجربه را توصیف کنند، زیرا بینایی را در زندگی خود تجربه نکرده اند.

با این حال، افراد نابینایی که با بینایی فعال متولد شده اند و بعداً در زندگی نابینا شده اند، می توانند رویاهای بصری را تجربه کنند. رویاها توسط خاطرات ایجاد می شوند، بنابراین افرادی که بینایی خود را بعدها از دست داده اند، به لطف مدارهای مغزی که قبل از نابینا شدن شکل گرفته اند، می توانند رویاهای بصری را تجربه کنند.

7. احتمالاً نمی توانید در رویاهای خود چیزی بخوانید

وقتی در حال مطالعه هستیم، قسمت راست مغز ما فعال‌‌تر است، و این دقیقاً همان سمتی از مغز است که هنگام خواب دیدن نمی‌توان به آن دست یافت. در واقع، وقتی خواب می بینیم، کل ناحیه ای از مغز که مسئول زبان، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است کمترین فعالیت را دارد.

با این حال، یک استثنا در این قاعده وجود دارد، و برخی از افراد می توانند در خواب بخوانند. البته این فقط در مورد تعداد کمی از مردم صدق می کند – یعنی کسانی که بیشتر به زبان و نوشتن فکر می کنند، مانند نویسندگان و شاعران.

8. ما فقط خواب چهره هایی را می بینیم که در زندگی واقعی دیده ایم

چه واقعاً آنها را به خاطر داشته باشید یا نه، فقط می توانید رویای چهره هایی را ببینید که در گذشته دیده اید. رویاهای ما برگرفته از تجربیات واقعی زندگی هستند، بنابراین چهره هایی که در رویاهای خود می بینید نتیجه تفسیر شما از تجربیات واقعی موجود است.

9. خواب دیدن یک پدیده واقعی است

زمان خواب دیدن همه ما در حال دور شدن از ذهن و عدم حضور کامل در لحظه حال هستیم و تقریباً همه این را تجربه کرده اند. با این حال، خواب دیدن به معنای واقعی برای برخی از افرادی که توانایی خواب دیدن به طور واضح را دارند امکان پذیر است که حضور خود را در محیط دیگری به صورت مجازی تجربه کنند.

10. شما می توانید رویاهای خود را کنترل کنید

با تجربه رویاهای شفاف، می توانید به معنای واقعی کلمه از خواب دیدن خود آگاه شوید و در نتیجه رویاهای خود را کنترل کنید. این نوع رویا با آگاهی بالاتر از وضعیت روانی شما مرتبط است و افرادی که رویاهای شفاف را تجربه کرده اند ادعا می کنند که از خواب دیدن خود آگاه بوده اند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: