اگر زبان شما می سوزد در خطر هستید | هشداری که سوزش زبان به شما میدهد

سوزش یا سوزن سوزن شدن زبان دلایل مختلفی دارد و از علائم بیماری هایی از جمله میگرن، آفت دهان، آلرژی، قند خون پایین و ام.اس می باشد.

کدخبر : 18217
سایت سرگرمی روز :

علت سوزش زبان و احساس بی حسی در این عضو مهم

حتما گاهی اوقات برایتان پیش آمده که در زبان خود احساس خاصی دارید. ممکن است گاهی افراد سوزن سوزن شدن در زبانشان را احساس کنند. همزمان کمی بی حسی هم در زبان به وجود می آید. آیا برای این مسئله جای نگرانی وجود دارد؟ سوزش زبان اغلب جای نگرانی ندارد و احتمالاً به زودی برطرف می شود.

دلایل زیادی برای سوزش زبان وجود دارد. یکی از آن ها مشکل سندروم رینود است. این سندروم یک نوع اختلال است که معمولاً روی جریان خون در انگشتان دست و پا و گاهی اوقات در موارد نادر جریان خون لب و زبان تاثیر می گذارد.

زمانی که زبان شما سرد می شود و یا تحت فشار و استرس هستید، رگ های کوچکی که خون را جابجا می کنند، باریک تر می شوند و در نتیجه جریان خونی که به این قسمت ها می رسد، به طور موقتی کاهش پیدا کرده و باعث تغییر رنگ، آبی شدن، قرمز شدن و یا رنگ پریده شدن زبان می شود که در طول این فرآیند یا بعد از آن، احساس سوزن سوزن شدن در زبان برای مدت زمان کوتاهی برای فرد ایجاد می شود.

سندروم رینود کلافه کننده است اما خطرناک نیست و چنانچه پیش از این در بخش سلامت نمناک گفتیم علت شناخته شده خاصی هم برای آن وجود ندارد اما چیزی که در مورد آن مطمئن هستیم، این است که نشان دهنده مشکل جدی در بدن نمی باشد. اگر این علائم را در زبان خود دارید، با نوشیدنی های گرم یا ریلکس کردن بدن می توانید آن را بهبود ببخشید.

اگر این اتفاق مکرراً برای شما رخ داد، می توانید با مراجعه به پزشک تشخیص خوبی داشته باشید تا متوجه شوید که سندروم رینود ثانویه را تجربه نخواهید کرد. رینود یک نوع اختلال است که باعث ایجاد علائم مشابه می شود و اغلب مشکلاتی را در سیستم ایمنی مثل لوپوس، اسکلرودرما ایجاد می کند.

سکته های خفیف

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

گاهی اوقات بی حسی و سوزن سوزن شدن زبان نشان دهنده یک نوع حمله در بدن است که به آن سکته های خفیف می گویند. در چنین شرایطی اگر علائم زیر را داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

بی حسی در بازو، ساق پا، صورت و یک طرف بدن

پرش نقاطی از صورت

مشکلات تکلم

احساس گیجی و سردرگمی

کاهش بینایی

سرگیجه یا از دست دادن تعادل

سر درد شدید

علائم سکته های خفیف ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد اما باید آن ها را جدی بگیرید و به اورژانس مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک به یک غذا یا ماده شیمیایی یا دارو می تواند باعث ایجاد چنین حالاتی در زبان مثل خارش و یا سوزش شود. آلرژی غذایی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی سردرگم می شود و احساس می کند که فلان غذا برای بدن شما مضر است.

رایج ترین غذاهایی که آلرژی ایجاد می کنند، شامل موارد زیر هستند:

تخم مرغ

بادام زمینی

بادام درختی

ماهی

شیر

گندم

سویا

بعضی از نوجوانان که به مواد آلوده یا بعضی از آلرژی زا ها آلرژی دارند و با ورم و سوزش زبان به عنوان سندروم آلرژی دهان روبرو می شوند. این آلرژی معمولاً در اثر مصرف بعضی سبزیجات و میوه های خام مثل ملون، کرفس و یا هلو ایجاد می شود. در نتیجه باعث حساسیت دهان شده و زبان و لب ها احساس سوزش و ورم و حساسیت خواهند داشت.

اگر علائم زیر را در واکنش های آلرژیک داشتید، احتمالاً سلامتی شما در خطر است و حتماً باید با اورژانس تماس بگیرید:

وزوز کردن گوش

تنگی نفس

احساس گرفتگی گلو

ورم لب و دهان

خارش

کهیر

مشکل در بلع

آلرژی به دارو همچنین می تواند عاملی برای ورم، خارش و سوزش زبان شود. از آن جایی که آنتی بیوتیک ها اغلب این واکنش ها را ایجاد می کنند، اما هر دارویی می تواند علایم آلرژی را تشدید کند. اگر هرگونه علائم غیر معمول بعد از مصرف یک داروی جدید داشتید، حتماً به پزشک اطلاع رسانی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: