قیمت طلا | قیمت روز طلا

سقوط آزاد قیمت طلا در بازار امروز | قیمت روز طلا 4 اردیبهشت ماه 1402

نگرانی در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا، تمایل برای خرید طلا را تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش قیمت آن شده است.

کدخبر : 1929
سایت سرگرمی روز :

طلا یکی از قدیمی‌ترین و پرآوازه‌ترین فلزات جهان است که اغلب در صنعت جواهرسازی، داروسازی و الکترونیک به کار می‌رود. قیمت طلا به شدت تحت تأثیر عواملی مانند تقاضا و عرضه، تورم، نرخ ارز، سیاست های بین‌المللی و غیره قرار دارد. با افزایش تقاضا و کاهش تولید، قیمت طلا افزایش خواهد یافت و بالعکس. از آنجا که طلا به عنوان یک رابطه مناسب بین پول های مختلف شناخته شده است، تغییرات در نرخ ارزها همچنین می‌تواند بر قیمت طلا  تأثیر بگذارد. در نتیجه، قیمت طلا به دلیل تاثیرات متعددی که بر آن دارد، به طور مداوم تغییر می‌کند و معمولاً بر اساس اونس آن در بازار جهانی محاسبه می‌شود. در ادامه بروزترین اخبار و قیمت طلا را مشاهده میکنید.

نگرانی در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا، تمایل برای خرید طلا را تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش قیمت آن شده است.

به نقل از رویترز، اظهارات سخت‌گیرانه مقامات فدرال رزرو و احتمال بالا رفتن مجدد نرخ بهره باعث شده است این فلز گران‌بها دو هفته متوالی کاهش قیمت را تجربه کند.

با توجه به این‌که بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگه‌داری طلا به‌عنوان یک فلز سرمایه غیرسودده را افزایش می‌دهد، تمایل برای خرید آن ازسوی سرمایه‌گذاران پایین می‌آید، این عامل باعث شده است طلا از سطح ۲۰۰۰ دلار پایین‌تر بیاید و ارزش دلار افزایش یابد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۱۹۸۰ دلار و ۷۷ سنت رسید.

دو هفته کاهش پیاپی قیمت طلا پس‌از افزایش قیمت آن تا یک رکورد جدید صورت گرفت که بیشتر نتیجه تقاضا برای آن به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن به‌دنبال بحران‌های بانکی و احتمال رکود در سال جاری میلادی بود.

ترس از رکود اقتصادی مخصوصاً با افزایش بیشتر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا از طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن حمایت خواهد کرد.

بازار‌ها ۹۰ درصد احتمال می‌دهند بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۲۵ واحد در اجلاس هفته آینده افزایش دهد، این بانک اعلام کرده روند افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن متوقف خواهد شد، اما بازار‌ها احتمال یک افزایش ۲۵ واحدی دیگر را در ماه ژوئن می‌دهند.

بسیاری از مقامات فدرال رزرو اعلام کرده‌اند نرخ بهره با توجه به رشد تورم به بالاتر از هدف بانک مرکزی، همچنان افزایش خواهد یافت و بانک‌های مرکزی سایر مناطق دنیا از جمله بانک مرکزی اروپا و استرالیا هم از افزایش دوباره نرخ بهره خبر داده‌اند. هر گونه شرایط سخت‌گیرانه پولی در دنیا بر قیمت طلا فشار می‌آورد.

قیمت نقره امروز با ۰.۴۵ درصد کاهش به ۲۵ دلار و ۱۷ سنت رسید و پلاتین با ۲.۱۵ درصد کاهش ۱۱۰۲ دلار و ۹۵ سنت معامله می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: