بازنشستگان | حقوق بازنشستگان | همسان سازی حقوق بازنشستگان

فوری/انتشار جدول واریز حقوق بازنشستگان با افزایش 40 درصدی | واریز معوقات حقوق بازنشستگان در این ماه

واریز حقوق تیرماه بازنشستگان آغاز شد.

کدخبر : 19329
سایت سرگرمی روز :

واریز حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی طبق روال معمول بر اساس حروف الفبا از امروز در تهران و شهرستانها آغاز شده و تا پایان روز ۳۱ تیر ماه ادامه خواهد داشت.

جدول تاریخ قطعی واریز حقوق تیر ۱۴۰۳ بازنشستگان تامین اجتماعی بانک رفاه براساس حروف الفبا از بیستم تیر را در این مطلب مشاهده می کنید.

بازنشستگان

فیش حقوقی تیر ماهِ بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سامانه مربوطه بارگذاری شد. بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی می‌توانند با مراجعه به سامانه فیش حقوقی خود را دریافت نمایند.

بر اساس مصوبه دولت، تا زمان ابلاغ آیین نامه متناسب سازی حقوق بازنشستگان، باید ماهانه مبلغ ۱۰ میلیون ریال بصورت علی الحساب به هر بازنشسته پرداخت شود؛ بازنشستگان ابراز امیدواری می‌کنند که این مبلغ نیز مجزا با حقوق و مستمری تیر ماه واریز شود.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳، ۴۰ درصد خواهد بود.

در بند الحاقی یک ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه، برای عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و هم‌تراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه به نحوی عمل کند که در سال اول (۱۴۰۳) معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم (۱۴۰۴ و ۱۴۰۵) هرکدام ۳۰ درصد مابه‌التفاوت حقوق تا ۹۰ درصد یاد شده در حقوق بازنشستگان اعمال شود.

خبر خوب اینکه بنا به گفته رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، آئین‌نامه اجرایی این بند از برنامه هفتم توسعه به تصویب هیات وزیران رسیده و به‌زودی مبلغ علی‌الحساب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان واریز خواهد شد.

داود منظور، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «بازنشستگان عزیز! الوعده وفا؛ خبرهای خوشی در راه است. با عنایت به تصویب آئین‌نامه اجرایی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در جلسه روز یکشنبه (۳ تیرماه) هیات دولت، در روزهای آینده مبلغی به‌صورت علی‌الحساب در وجه بازنشستگان گرامی پرداخت خواهد شد تا پس از صدور احکام متناسب‌سازی، تسویه قطعی به عمل آید.

منابع مالی موردنیاز برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صندوق‌های دولتی از محل افزایش یک درصد مالیات ارزش‌افزوده به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

همچنین برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، در قانون بودجه امسال پیش‌بینی شده است که دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خو را به تأمین اجتماعی پرداخت کند تا همسان‌سازی اجرایی شود.

تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشخص شد؟

در روزهای قبل از پانزدهم تیر، سه میلیون تومان بابت علی‌الحساب همسان‌سازی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شد؛ پیش از آن، همین مبلغ برای بازنشستگان کشوری و لشگری واریز شده بود؛ اما در هر حال، مشخص نیست که آیا این ماه (تیرماه) نیز علی‌الحساب همسان‌سازی برای کارگران بازنشسته واریز می‌شود یا خیر و اجرای آن از چه زمانی آغاز می‌شود.

سیداحمد حسینی، فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در این رابطه می‌گوید: متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، لشگری و کشوری سال‌ها قبل کلید خورد و اکنون در برنامه هفتم به عنوان یک تکلیف قانونی مصوب شده است؛ براین اساس، باید از ابتدای امسال اجرایی شود.سرگرمی روز گزارش داد؛او افزود: من از خانواده‌ای کارگری هستم که پدرم و برادرم از دنیا رفتند و همسان سازی حقوق خود را به چشم ندیدند و خدا می‌داند در جامعه بازنشستگان کشور، چند خانواده دیگر مثل خانواده من هستند. بیایند تا بازنشستگان زنده‌اند، دستور اجرای همسان‌سازی را صادر کنند.

حسینی با تاکید بر اینکه باید از فروردین ماه همسان‌سازی برای همه بازنشستگان اجرایی شد؛ ادامه داد: هر چند در این تورم مبلغ همسان‌سازی بسیار کم است، باز پول چند قرص نان برای بازنشستگان می‌شود و همین هم غنیمت است.

اندرحکایت متناسب سازی حقوق بازنشستگان 

 با گذشت ۴ ماه از سال ۴۰۳ هنوز سئوال تکراری و مکرر بازنشستگان این هست ،

همسان سازی چه شد ؟ 

احکام کی صادر میشود ؟

مبلغ چقدر هست و چقدر به من !!! اضافه میشود؟

در پاسخ به این سئوالات پر تکرار عده ای هم هستند با علم به شناخت و آگاهی از شرایط و چگونگی مراحل کار ،به نوعی پاسخی متعادل  به همکاران  بازنشسته ارائه می‌دهند و جای تقدیر و تشکر دارد  و عده ای هم با اینکه اطلاعات و آگاهی کافی از موضوع ندارند به عناوین مختلف و برداشت از محتوای مطالب دیگران پاسخ هایی میدهند و بعضا هم پیدا میشود وعده صدور احکام برای این هفته و آن هفته و اگر نشد احتمالا ....!!!داده میشودو یا اینکه ضمن داشتن دغدغه زمان صدور احکام بیشتر دنبال  اطلاع از میزان مبلغ ۴۰ درصد  افزایشی سال اول یعنی ۱۴۰۳ هستند.سرگرمی روز گزارش داد؛ اما جمع بندی این موارد ؛

باید بدانیم لازمه انجام و  اقدام برای این موضوع همسان سازی در مرحله اول ابلاغ قانون برنامه هفتم به دولت و سپس ابلاغ از طرف دولت به دستگاه‌های اجرایی می باشد که این مهم طی هفته گذشته انجام شده است 

موضوع دوم بر میگردد به اصل مطلب  که در ویرایش نهایی تحت عنوان  بند یک از جزء(ر) ماده ۲۸ تحت عنوان همسازی حقوق بازنشستگان بدین نحو بیان شده است (به­ منظور برقراری عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد (۹۰%) حقوق و فوق‌العاده‌های مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه، اقدام لازم را به ­عمل آورد. سرگرمی روز این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل چهل درصد (۴۰%) و در سالهای دوم و سوم هر کدام سی درصد (۳۰%) ما­به­ التفاوت تا نود درصد (۹۰%) یاد­شده خواهد بود. آیین­ نامه اجرائی این جزء به­ تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

موضوع سوم ؛ همان طور که در انتهای بند یک جزء(ر  ) ماده ۲۸ مرقوم شده است   لازمه انجام و اجرای قانون مذکور، وجود دستورالعمل و تدوین آیین نامه مربوطه می باشد و انچه که مشهود هست تاکنون اقدام خاصی در این  مورد انجام نشده  و با توجه به شرایطی که به وجود آمده و زمان  تحول و تحویل دولت ،تا استقرار کامل دولت جدید  و تدوین آیین نامه توسط سازمانهای ذیربط  و سپس طرح در جلسه  هیات دولت هیچ اقدامی میسر نخواهد بود، مگر اینکه عوامل دولت  فعلی بصورت استثنا در دستور کار خود قرار بدهند.

موضوع چهارم ؛ مربوط میشود به چگونگی محاسبات مبلغ و ارقام حکم ۴۰ درصد سال اول یعنی ۴۰۳ که لازم است اعلام شود با اینکه هیچ گونه دستورالعمل و آیین نامه ای برای  نحوه اجرا و ذکر جزییات وجود ندارد و از طرفی جزییات اقلام و‌آیتم های مشمول کسورات حقوق برای کارکنان در دستگاه های مختلف به واسطه تنوع مشاغل و یا داشتن قانون خاص علاوه بر ق .م. خ .ک و یا داشتن آیتم ها و اقلام حقوقی خاص صرف نظر از تشابه مدرک و سنوات و گروه (طبقه ) و.........متفاوت هست بنابر این اعلام هر گونه مبلغ و رقم میانگین افزایشی در فضای گروه های صنفی هر چند بر اساس شکل ماهوای عمومی قانون ممکنه این چنین انجام شود ولی بدانید این  محاسبات نظرات احتمالی فرد یا افراد می باشد که متناسب با چند مورد از احکام دوستان خودشان بصورت ذهنی برآورد نموده اند و تحت هیچ شرایطی نمی تواند مبنای محاسبات  کلی و عملی  برای جامعه هدف بازنشستگان واقع شود .

با این شرایط فعلا پرداخت مبلغ یک میلیون تومان بصورت علی الحساب تا اجرای قطعی احکام ادامه خواهد داشت و با این وصف فعلا بهتراست با حفظ آرامش و داشتن سعه صبر منتظر شرایط بعدی باشیم .

مجید کاروان -بازنشسته بهداشت ودرمان ۱۴۰۳/۴/۱۹

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • ابراهیم چاروسه باز نشته تعمین اجتماعی
    0

    فیش حقوق تیر ماه گرفتم هیچ تغیری در حقوقم نیست

  • ناشناس
    0

    سلام بعد دو روز هنوز حقوقی برای ما واریز نشده