تست شخصیت شناسی | تست خود شناسی

تست شخصیت شناسی | بگو چطوری سلفی میگیری تا قشنگ ترین اخلاقت از نظر عشقت رو بهت بگم

کمتر از چند سال است که سلفی و سلفی گرفتن در رسانه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده‌است، تا جایی که اخیرا واژه‌ی «Selfie» به فرهنگ لغت آکسفورد اضافه شده است.

کدخبر : 2350
سایت سرگرمی روز :

تست شخصیت‌شناسی یک ابزار مهم در علوم روانشناسی است که به بررسی و تحلیل شخصیت فرد می‌پردازد. این تست برای تعیین نقاط قوت، ضعف، خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی فرد استفاده می‌شود. تست شخصیت‌شناسی به فرد کمک می‌کند تا خودش و دیگران را بهتر بشناسد و با دستیابی به این شناخت، بتواند در زندگی خود مؤثرتر عمل کند تست شخصیت‌شناسی یکی از روش‌های مهم در بررسی و تحلیل شخصیت فرد است. در این تست، فرد با پاسخ دادن به سؤالات مختلف، ویژگی‌های شخصیتی خود را آشکار می‌کند. تست شخصیت‌شناسی معمولاً شامل سؤالاتی درباره علاقه‌مندی‌ها، رفتارها، نگرش‌ها و ویژگی‌های شخصیتی فرد است. هدف از این تست، شناسایی نوع شخصیت فرد، نقاط قوت و ضعف، نیازهای شخصیتی و ویژگی‌های مهمی که در زندگی فرد تأثیرگذار هستند است. تست شخصیت‌شناسی به فرد کمک می‌کند تا خودش را و دیگران را بهتر بشناسد و با شناخت بهتر شخصیت خود، بتواند در زندگی‌اش عملکرد بهتری از خود نشان دهد. همچنین، این تست به شناسایی مسائل روانی و روابط بین مسائل شخصیتی و سایر ابعاد زندگی فرد کمک می‌کند.

تست شخصیت شناسی یکی از ابزارهای مورد استفاده در روانشناسی است که برای تعیین ویژگی‌های شخصیتی فرد به کار می‌رود. این تست‌ها معمولاً شامل پرسشنامه‌هایی هستند که با پاسخ دادن به آن‌ها، اطلاعاتی درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی شما جمع‌آوری می‌شود. تست‌های شخصیت شناسی به عنوان ابزاری برای بررسی شخصیت فرد به کار می‌روند. شخصیت فرد شامل ویژگی‌های بسیاری است که باعث می‌شود فرد در روابط با دیگران، در کار، در تصمیم‌گیری و در موقعیت‌های مختلف دیگر، به نحو مناسبی عمل کند. برای اینکه فرد بتواند در سطح بالایی عمل کند، باید با ویژگی‌های شخصیتی خود آشنا باشد. این تست‌ها، به فرد کمک می‌کنند تا ویژگی‌های شخصیتی خود را بیشتر بشناسد و درک بهتری از خود داشته باشد. با توجه به اینکه شخصیت فرد شامل ویژگی‌های بسیاری است، این تست‌ها نیز معمولاً به چندین بخش تقسیم می‌شوند. هر بخش، به یک ویژگی خاص از شخصیت فرد پرداخته و سعی می‌کند با پرسش‌های مناسب، آن ویژگی را بررسی کند. به عنوان مثال، بخش‌هایی مانند خلاقیت، احساسات، قدرت تصمیم‌گیری، اعتماد به نفس و ... می‌توانند در تست‌های شخصیت شناسی مورد بررسی قرار بگیرند.

سلفی گروهی

 دو مطالعه‌ درخصوص شخصیت شناسی از روی عکس سلفی  برای بررسی ارتباط این سه ویژگی شخصیتی در افراد با سلفی‌هایشان انجام شد. در مطالعه اول ۷۴۸ بزرگسال لهستانی، و دیگری ۵۴۸ نفر را تحت بررسی قرار داد. در اولی، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که تعداد سلفی‌های خود در هر دسته‌ (تکی، همراه با معشوق و گروهی) که در ماه گذشته در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند را بشمارند. در مطالعه دوم، محققان به صفحات فیس‌بوک شرکت‌کنندگان دسترسی داشتند و تعداد سلفی‌های آن‌ها را شمارش می‌کردند.

هر دوی  نتایج در خصوص شخصیت شناسی از روی عکس سلفی  نشان داد که زنان بیش از مردان به اشتراک‌گذاری سلفی تمایل دارند. نتایج حاصل از مطالعه‌ اول نشان داد که در زنان و مردان، برونگرایی و خودنمایی اجتماعی، هر دو با پست کردن سلفی‌، از هر نوع، رابطه‌ی مثبت دارند. با این حال، عزت نفس هیچ ارتباطی با پست کردن سلفی نداشت.

مطالعه دوم که منحصرا بر فیس‌بوک متمرکز بود، نتایج ملموس‌تری داشت. در مورد زنان، خودنماییِ بیشتر، با به اشتراک گذاری سلفی از هر نوع و برونگراییِ زیاد، تنها با به اشتراک‌ گذاری سلفی با معشوق در ارتباط مستقیم بود، در حالی که هیج ارتباطی میان عزت‌نفس و ارسال سلفی در فیس‌بوک وجود نداشت.

 در شخصیت شناسی از روی عکس سلفی در مورد مردان، خودنماییِ بیشتر، با به اشتراک گذاری سلفی از نوع تکی یا گروهی در ارتباط بود،‌ و سلفی با شریک زندگی ارتباطی با این ویژگی شخصیتی نشان نداد. مردان برونگراتر در این تحقیق، بیشتر سلفی‌های گروهی و سلفی با معشوق را به اشتراک می‌گذاشتند و عزت نفس بیشتر با پست کردن سلفی‌های گروهی و تکی مرتبط بود.

سلفی جفتی

در این نوع شخصیت شناسی از روی عکس سلفی چندین دلیل می‌توان برای تفاوت‌های جزئی میان نتایج این دو مطالعه برشمرد. این مغایرت‌ها ممکن است به علت تفاوت میان سایت‌های رسانه‌های اجتماعی باشد؛ چون در مطالعه اول در رابطه با فعالیت شرکت‌کنندگان در تمامی رسانه‌های اجتماعی سوال شد، درحالیکه مطالعه‌ی دوم تنها بر فیس‌بوک تمرکز داشت.

یک احتمال دیگر این است که شرکت کنندگان در مطالعه‌ی اول، خودشان سلفی‌هایشان را شمارش و طبقه‌بندی کرده‌اند و این ممکن است به اندازه‌ی مطالعه‌ی دوم، که محققان خود این کار را انجام می‌دادند، معتبر نباشد. افزون بر این، ممکن است محققان در مطالعه‌ی دوم گاهی اوقات در تشخیص برخی سلفی‌ها دچار مشکل شوند و این می‌تواند منجر به کاهش دقت این مطالعات گردد.

سخن پایانی

در نهایت در تحلیل شخصیت شناسی از روی عکس سلفی، از آنجا که این پدیده نوظهور است و دانشمندان به تازگی شروع به مطالعه‌ی آن و یافتن ارتباط میان سلفی و شخصیت افراد کرده‌اند، ممکن است نتوان با اطمینان بر این شواهد تکیه کرد. بنابراین اگرچه شخصیت شناسی از روی سلفی به احتمال زیاد امکان پذیر است، اما شاید بهتر باشد که فعلا روی آن حساب نکنید، چراکه هنوز به مطالعات بیشتری در این رابطه نیاز است.

منبع: angize

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: