سم زدایی بدن

با این 4 میوه سم و رسوب رگ های قلب ، کبد ، معده و روده و کلیه ها را یکجا بیرون بریزید

سم زدایی بدن موجب شفافیت پوست، آرامش اعصاب، رفع یبوست و انگل معده می شود. کسانی که سم زدایی بدن انجام می دهند میزان انرژی و نشاط در آنها افزایش پیدا نموده اما ممکن است کمی با اضافه وزن روبرو شوند.

کدخبر : 6030
سایت سرگرمی روز :

 سم زدایی بدن موجب شفافیت پوست، آرامش اعصاب، رفع یبوست و انگل معده می شود. کسانی که سم زدایی بدن انجام می دهند میزان انرژی و نشاط در آنها افزایش پیدا نموده اما ممکن است کمی با اضافه وزن روبرو شوند.

بدن ماشینی است که بدون وقفه حتی زمانی که خواب هستیم کار می کند. برای اینکه به اندازه کافی موثر باشد و آن گونه که باید به وظایف خود عمل کند لازم است که مواد اولیه باکیفیتی در اختیارش قرار دهید. به تدریج که زمان می گذرد و سن بالا می رود بدن ضایعات مواد غذایی را در قسمت های مختلف بدن ذخیره می کند. این مسئله نیز منجر به بروز بیماری ها و اختلالات می شود و نیاز به سم زدایی بدن می کنیم.

سم زدایی بدن با طب سنتی

به گفته دکتر یونس حیدری، یکی از داروهای گیاهی مفید برای سم زدایی بدن زیره سبز است که استفاده از آن به همراه غذا یا به صورت دمنوش توصیه می شود. استفاده از ترکیب آویشن، سیر و جوزهندی در غذا برای سم زدایی معده بسیار مفید بوده و دارای طبع گرم و ملین است، همچنین میوه هایی نظیر لیمو ترش، انگور، آناناس، تمشک و سیب ترش سم زدای بدن هستند.

داروی گیاهی گِنه گِنه دارای خواص دارویی بیشمار بوده و یک سم زدای مفید برای کل بدن است، مصرف دوگرم آن به همراه عسل صبح به صورت ناشتا بسیار مفید است، همچنین از گیاه جدوار ختایی برای پاکسازی بدن از کل سموم استفاده می شود.

بهترین داروی گیاهی برای سم زدایی کبد،گیاه خارمریم و قاصدک که استفاده از دمنوش ترکیبی آنها فوق العاده موثر بوده و برای کبد آسیب دیده و افراد مبتلا به هپاتیت مفید است. ترکیب زنجبیل، لیموترش، زوفا و جوی دوسر یک دمنوش فوق العاده برای سم زدایی بدن است و همچنین مصرف گیاه زنیان به صورت دمنوش به همراه عسل برای سم زادیی بدن بسیار موثر است.

معروف ترین داروی گیاهی سم زدای بدن در کل دنیا گیاه مرّ مَکّی است و مصرف سه گرم از این گیاه به همراه عسل در پاکسازی بدن از سموم تاثیر چشمگیری دارد.

میوه هایی که در ادامه معرفی می شوند، می توانند به عنوان سم زدا مورد استفاده قرار گیرند.

میوه‌های قرمز

میوه‌های قرمز رنگ جزو میوه‌های سم زدای فوق‌العاده محسوب می‌شوند. در بین میوه‌های قرمز توت فرنگی خواص زیادی دارد. این میوه سرشار از پتاسیم است و می‌تواند به تمیز شدن کبد کمک زیادی بکند. از خواص تمشک، شاه توت و میوه‌ی قرمز دیگر غافل نشوید.

سیب

سیب حاوی فیبر موثری به نام پکتین است که به مواد سنگین و زاید می‌چسبد و حذف آن‌ها را آسان می‌کند. علاوه بر این، پکتین در فعالیت‌های زیاد شرکت دارد مثل دفع مدفوع از روده ها و بهبود عملکرد دستگاه گوارش. پس تا می‌توانید سیب نوش جان کنید.

لیموترش

لیموترش خواص زیادی دارد و دستگاه گوارش را تمیز می‌کند. علاوه بر این لیموترش ادرار آور است و برای همین کلیه‌ها را فعال‌تر کرده و به این ترتیب سموم و مواد زاید بدن را دفع می‌کند. اگر قصد دارید یک دوره‌ی سم زدایی را در پیش بگیرید باید بدانید که هیچ چیز مانند آب لیموترش موثر نخواهد بود. برای این منظور آب لیموترش را صبح‌ها زمانی که ناشتا هستید بنوشید.

چغندر قند

چغندر قند نیز جز مواد غذایی سم زدا محسوب می‌شود. در واقع چغندر قند حاوی «متیونین» است که به رفع مواد زاید بدن کمک می‌کند. «بتانین» موجود در آن باعث می‌شود که اسیدهای چرب موجود در کبد زودتر تجزیه شوند. اگر یک دوره سم زدایی بىن را در پیش گرفته‌اید چغندر قند را به صورت خام با آب لیموترش و ورقه های نازک پیاز میل کنید.

سم زدایی بدن با شیر

در بهداشت حرفه‌ای به کارگرانی که در صنایع فلزی مانند کارخانه‌های ذوب آهن یا ذوب مس مشغول به کار هستند و خواه‌ناخواه مقدار زیادی از این عنصرهای فلزی وارد بدن و دستگاه گوارش‌شان می‌شود، به صورت استاندارد و روتین، چند نوبت شیر مجانی داده می‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که برخی از پروتئین‌های موجود در شیر می‌توانند در دستگاه گوارش به این عناصر متصل شوند و آن‌ها را از بدن دفع کنند، بنابراین بعضی از پروتئین‌های شیر، خاصیت دفع برخی از انواع آلودگی‌ها مانند آلودگی‌های با فلزات سنگینی مثل سرب، کادمیوم و جیوه موجود در محیط کار، محیط زیست یا حتی خوراکی‌ها را دارند اما باعث دفع تمام سم‌ها از بدن نمی‌شوند.

رژیم سم زدایی بدن

کافی است با ایجاد تغییرات اندکی در رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان سم زدایی بدن را انجام دهید تا از این مشکلات هم خلاص شوید.

سه روز اول کارتان را سخت نمی‌کنیم. کافی است تغییرات کوچکی را در برنامه غذایی‌تان ایجاد کنید و در روزهای دیگر هم به این تغییرات وفادار بمانید. برنامه‌تان در این روزها آسان است؛ باید حسابی استراحت کنید، لیوان آب را در دست‌تان بگیرید و آرام آرام به جای حذف کردن کامل سم زداها، سهم آنها را در رژیم روزانه‌تان کم کنید.

غذای‌های آماده و سرشار از افزودنی تمام نظم بدن‌تان را به هم می‌ریزند. می‌دانیم وقت ندارید و حسابی مشغول کار هستید اما برای سم زدایی بدن تان باید یک فریزر و یخچال پر از مواد غذایی بدون افزودنی داشته باشید و برای شام و ناهار درست کردن وقت بگذارید. همبرگر و ناگت را فراموش کنید و سراغ چیپس و کیک‌های آماده هم نروید. بدن شما به غذای بدون نگه‌دارنده نیاز دارد.

کافئین تمرکز شما را بیشتر می‌کند و نمی‌گذارد سرطان بگیرید اما برای سم‌زدایی از بدن‌تان باید میزان کافئین مصرفی‌تان را حسابی کم کنید. یک فنجان بزرگ قهوه تقریبا ۱۵۰ میلی گرم کافئین و یک لیوان چای حدودا ۵۰ میلی گرم کافئین دارد. حالا هر طور حساب و کتاب‌کنید، مسئولش خودتان هستید اما برای سم‌زدایی از بدن‌ تان باید میزان روزانه مصرف کافئین‌ تان کمتر از ۳۰۰ میلی گرم باشد.

برای سم زدایی بدن باید میزان شکر مصرفی‌تان را هم کم کنید و سراغ شیرین‌کننده‌های کم کالری طبیعی بروید. با این راه هم بدن‌تان پاک می‌شود و هم به مرور ذائقه‌تان به خوراکی‌های کم‌شیرین عادت می‌کند. نوشیدن چای بدون شکر یا قند می‌تواند اولین قدم شما برای این کار باشد.

اگر به دنبال سم زدای بدن هستید، اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، مصرف آب بیشتر است. آب به سوخت‌وساز بهتر بدن‌تان کمک می‌کند و باعث می‌شود نمک بدن‌تان در سطح نرمالی بماند. درست است که میوه‌ها و سبزیجات بخشی از آب مورد نیاز بدن‌تان را تامین می‌کنند اما باز هم باید هر روز ۵ تا ۷ لیوان آب خالص بنوشید. آنقدر آب ننوشید که مثانه‌تان منفجر شود اما تا جایی پیش بروید که ادرارتان به رنگ زرد کمرنگ دربیاید. اگر رنگ دیگری را در ادرارتان مشاهده کردید، یکی، دو لیوان دیگر هم به این میزان اضافه کنید.

برای روزه گرفتن دلیلی ندارد که تا ماه رمضان آینده صبر کنید. هر وقت بدن شما به این راه برای سالم تر شدن نیاز دارد، می‌توانید از این توصیه اسلام بهره ببرید. یکی، دو روز روزه بگیرید و در افطار و سحر هم به جای غذاهای مفصل نوشیدنی‌های طبیعی، میوه و سبزیجات تازه بخورید تا سموم بیشتری از بدن‌تان بیرون برود.

در روزهای عادی می‌توانید یک لیوان اسموتی سم‌زدا را جایگزین شام کنید و در زمانی که روزه گرفته‌اید، می‌توانید به جای بخشی از شام‌تان اسموتی سبزیجات بخورید و معده‌تان را با غذاهای پرروغن و نمک سنگین نکنید. با گذاشتن اسموتی به جای یک وعده غذا با چربی زیاد می‌توانید منتظر نتایج حیرت انگیز این تغییر بمانید. تا می‌توانید سبزیجات برگ سبز فیبردار مصرف کنید. فیبر به سیستم هضم و دفع بدن‌تان نظم بیشتری می‌دهد و وقتی دفع بدن‌تان خوب باشد، سم زدایی بدن بهتر انجام می شود. تنها با سه‌،چهار گرم فیبر خوردن در روز، ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز بدن‌تان به این ماده برطرف می‌شود. پس هر روز یک اسموتی سبز درست کنید تا سیستم گوارشی‌تان تنظیم شود.

برای سم‌ زدایی بدن تان می‌توانید دست به دامان محصولات پروبیوتیک شوید. با این کار باکتری‌های خوب را به بدن‌تان وارد می‌کنید و آنها را به جنگ باکتری‌های بد می‌فرستید. با خوردن لبنیات پروبیوتیک هم ذخیره کلسیم بدن‌تان را بالا ببرید و هم باکتری‌های بد را از بدن‌تان بیرون کنید.

آبلیموهای صنعتی که هیچ اثری از لیمو در آنها دیده نمی‌شود را بیرون بریزید و هر هفته لیموی تازه بخرید. هنگام صبح یا بعد از هر وعده غذا، یکی دو لیموی سبز تازه را در یک لیوان آب بچکانید و بدون اضافه کردن شکر یا نمک سربکشید. لیموی تازه در سم‌زدایی معجزه می‌کند و ویتامین C فراوانش بسیاری از بیماری‌ها را از شما دور می‌کند.

هیچ چیز مثل یک سیب‌زمینی آبپز نمی‌تواند همیشه در دسترس باشد و در کوتاه‌ترین زمان گرسنگی شما را برطرف کند اما مراقب باشید در خوردن این میان‌وعده دوست داشتنی افراط نکنید و هر شب برای شام کوکوی سیب زمینی درست نکنید. زیاد از حد کربوهیدرات خوردن، به همان اندازه دوستی با شکر سموم بدن شما را بیشتر می‌کند.

سم زدایی از کف پا

در بازار پدهای پا برای سم زدایی بدن وجود دارد اما با وضعیت کنونی بازار می توان از روش خانگی استفاده کرد. کافی است کمی گاز استریل جوراب،سیر،پیاز و آب داشته باشید.برای تهیه آن چند حبه سیر و یک عدد پیاز کوچک را پوست و خرد کنید و در نصف لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا به آرامی بجوشد.از روی حرارت بر دارید و بگذارید خنک شود.روی دو گاز استریل (هر کدام برای یک پا) به طور مساوی مخلوط سیر بریزید و به کف پا ببندید و روی آن جوراب بپوشید.

این کار را قبل از خوابیدن انجام دهید و بگذارید تا صبح بماند.روز بعد با تیره شدن گاز مواجه خواهید شد .سیر و پیاز، هر دو دارای خاصیت عالی آنتی اکسیدان است و قابلیت ضد میکروبی و ضد التهابی دارد که سم زدایی بدن را انجام می دهد.

البته گفتنی است که در مورد سم زدایی بدن از کف پا به وسیله پدها، نظرات مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری های پوست، مو و زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این رابطه این چنین نظر دارد که: «این مسائل علمی نیست و اصلا هم توصیه نمی شود. هیچ مقاله ای هم تا به حال در این مورد در دنیا نوشته نشده است. سموم بدن جدا از کلیه و کبد و دستگاه گوارش فقط یک مقدار از طریق تعریق دفع می شوند و اینکه سم زدایی بدن مسیری به غیر از کلیه یا دستگاه گوارش داشته باشند، غلط و محال است.»

و یا دکتر محمدرضا مهاجری، فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران این چنین نظر دارد که: «من راجع به این پدها چیزی نشنیده ام، اما فکر نمی کنم پایه و اساس علمی داشته باشد. با این حال برای بیماران دیابتی از پدهای مخصوصی برای کاهش فشار کف پا استفاده می شود. چون این بیماران تغییر شکل پا پیدا می کنند و مستعد زخم می شوند، به همین دلیل از این کفی ها استفاده می کنیم تا از ایجاد زخم پا جلوگیری شود، اما اینکه سم زدایی بدن انجام شود، اصلا ممکن نیست.»

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • ژیلا جوادی
    0

    خیلی ممنون خیلی کامل بود بدون حاشیه رفتن متشکرم