سفیدی داخل ناخن انگشت های دست این بیماری مرگ آور را نشان می دهد + راه حل درمانی

‌سفیدی ریشه ناخن که به لانولا (lunula) یا هلال ناخن معروفه می‌تونه نشانه‌هایی از سلامت بدن شما رو ارائه بده. هر شخص "سالمی" 8 تا 10 لانولا که غالبا سفید رنگ هستند، رو ناخن‌های دو دستش داره. در بعضی افراد فقط دو تا انگشت شستتون لانولا داره. ممکنه لانولا زیر پوست شما رفته باشه و یا اینکه وجود نداشته باشه. بعضی وقت‌ها نبود این هلال روی ناخن نشاندهنده نقص در سلامتی، انرژی جسمی کم، افسردگی، کم خونی و سوءتعذیه است. راه حلش هم ورزش و تغذیه مناسبه

کدخبر : 6342
سایت سرگرمی روز :

 ‌سفیدی ریشه ناخن که به لانولا (lunula) یا هلال ناخن معروفه می‌تونه نشانه‌هایی از سلامت بدن شما رو ارائه بده. هر شخص "سالمی" 8 تا 10 لانولا که غالبا سفید رنگ هستند، رو ناخن‌های دو دستش داره. در بعضی افراد فقط دو تا انگشت شستتون لانولا داره. ممکنه لانولا زیر پوست شما رفته باشه و یا اینکه وجود نداشته باشه. بعضی وقت‌ها نبود این هلال روی ناخن نشاندهنده نقص در سلامتی، انرژی جسمی کم، افسردگی، کم خونی و سوءتعذیه است. راه حلش هم ورزش و تغذیه مناسبه

بسیاری از بزرگسالان سالم در مقطعی از زندگی خود متوجه‌ی وجود لکه سفید روی ناخن‌هایشان می‌شوند.

 لکه‌ی سفید روی ناخن که به آن «لوکونیشیا» (leukonychia) می‌گویند، غالبا از آسیب‌دیدگی ناخن به‌دلیل ضربه، مانیکور، پدیکور و… ناشی می‌شود.

 اما می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد، مثل عفونت قارچی و مسمومیت با فلزات سنگین.

لوکونیشیا یا لکه‌ی سفید روی ناخن چیست؟

5140618

لوکونیشیا وضعیتی است که با ایجاد خطوط یا نقاط سفید رنگ روی ناخن‌های دست یا پا مشخص می‌شود. لوکونیشیا یک مشکل بسیار رایج و کاملا بی‌ضرر است و ۲ نوع مختلف دارد:

لوکونیشیای واقعی: از ماتریکس ناخن سرچشمه می‌گیرد (بخشی از ناخن که مسؤول تولید ناخن است).

لوکونیشیای ظاهری: از وجود مشکلی در بستر ناخن ناشی می‌شود (بخشی که زیر ناخن قرار دارد، نه خود ناخن).

لوکونیشیای واقعی را می‌توان بر اساس ظاهر ناخن‌ها به ۲ دسته تقسیم کرد:

لوکونیشیای کامل: به معنی سفید شدن کل صفحه‌ی ناخن است و معمولا هر ۲۰ ناخن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

لوکونیشیای جزئی: زمانی رخ می‌دهد که بخشی از صفحه‌ی ناخن تحت تأثیر سفید شدن قرار می‌گیرد. این مشکل ممکن است در یک، چند یا همه‌ی ناخن‌ها دیده شود.

علائم لوکونیشیا

در بعضی از افراد ممکن است لکه‌های سفید به‌صورت نقاط ریز (شبیه‌ی خال) روی ناخن ظاهر شوند. اما در سایر افراد احتمال دارد این لکه‌ها بزرگ‌تر باشند و کل صفحه‌ی ناخن را بپوشانند. لکه‌های سفید می‌توانند یک یا چند ناخن را تحت تآثیر قرار دهند.

علت لوکونیشیا ممکن است ظاهر لکه‌‌ی سفید روی ناخن را تعیین کند. برای مثال، آسیب‌دیدگی می‌تواند باعث ایجاد یک لکه‌ی سفید بزرگ در وسط ناخن شود، در حالی که یک واکنش آلرژیک ممکن است به ایجاد چند لکه در سراسر ناخن منجر شود.

ظاهر نقاط یا خطوط سفید می‌تواند بین‌ ناخن‌های مختلف، متفاوت باشد. بسته به علت به وجود آمدن لکه‌های سفید، ممکن است علائم دیگری هم داشته باشید.

علت لکه‌ی سفید روی ناخن

لکه‌ی سفید ناخن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

۱. واکنش آلرژیک

حساسیت به لاک، براق‌کننده و سفت‌کننده‌ی ناخن یا لاک پاک‌کن‌ها ممکن است روی ناخن‌های شما لکه‌ی سفید ایجاد کند. استفاده از مواد اکریلیک یا ژل هم‌ می‌تواند به‌شدت به ناخن‌های شما آسیب برساند و باعث ایجاد این لکه‌ها شود.

۲. عفونت قارچی

لکه سفید روی ناخن به دلیل عفونت

اونیکومایکوز سطحی سفید، یک نوع قارچ است که می‌تواند روی ناخن‌های پا ظاهر شود. عفونت می‌تواند گسترش یابد و به بستر ناخن برسد. ممکن است اولین علامت این عفونت ایجاد چند نقطه‌ی سفید کوچک روی ناخن باشد. اما به‌تدریج ناخن‌های پا پوسته پوسته و سپس ضخیم و شکننده می‌شوند.

7424153_389

۳. علل ارثی

در موارد نادر، لوکونیشیای واقعی یک بیماری ارثی است و به‌‌دلیل یک جهش ژنی ایجاد می‌شود که می‌تواند توسط یک یا هر دو والد به کودک منتقل شود. این افراد معمولا لوکونیشیای کامل را تجربه می‌کنند، یعنی در بدو تولد یا در اوایل دوران شیرخواری ناخن‌های آن‌ها کاملا سفید است. گاهی اوقات، لوکونیشیا ممکن است نتیجه یک اختلال نادر باشد، مثل: سندرم بارت-پامفری، بیماری داریر و…

۴. آسیب‌دیدگی ناخن

آسیب‌دیدگی ماتریکس یا پایه‌ی ناخن که صفحه‌ی ناخن را تولید می‌کند، می‌تواند در حین رشد ناخن باعث ایجاد لکه‌ها یا نقاط سفید روی آن شود. با این حال، به‌ این دلیل که رشد ناخن زمان‌بر است، ممکن است آسیب را به خاطر نیاورید. علائم بعضی از آسیب‌ها بعد از چهار هفته ظاهر می‌شوند.

رایج‌ترین عواملی که باعث آسیب دیدن ناخن‌ها می‌شوند عبارتند از:

ماندن انگشت بین در

اصابت چکش روی انگشت

برخورد ناخن به پیشخوان یا میز

مانیکور مکرر هم ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود و در شکل‌گیری لکه‌ی سفید روی ناخن نقش داشته باشد. چون فشاری که توسط ناخن‌کار به ناخن وارد می‌شود می‌تواند به بستر یا ماتریکس آن آسیب برساند.

۵. داروها و مسمومیت‌ها

بعضی از داروها می‌توانند موجب ایجاد لکه‌های سفید در ناخن شوند، از جمله داروهای شیمی‌درمانی که برای درمان سرطان تجویز می‌شوند و سولفونامیدها که در درمان عفونت‌های باکتریایی کاربرد دارند.

علاوه بر این، مسمومیت با فلزات سنگین مثل آرسنیک و سرب هم می‌تواند باعث ایجاد خطوط روی صفحات ناخن شود. اگر سایر علائم مسمومیت با فلزات سنگین را هم تجربه کردید (اسهال، حالت تهوع، استفراغ، دل درد، تنگی نفس و ضعف)، فورا به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می‌تواند سطوح غیر‌طبیعی این عناصر را تشخیص دهد.

۶. کمبود مواد معدنی

در مورد ارتباط بین لکه‌های سفید ناخن با کمبود مواد مغذی بین پزشکان و محققان اختلاف‌نظر وجود دارد. بعضی از پزشکان معتقدند که کمبود مواد معدنی مثل روی (زینک) و کلسیم می‌تواند علت بروز این مشکل باشد، در حالی که تعدادی از آن‌ها این ادعا را رد می‌کنند. در صورت مشاهده‌ی لکه‌ی سفید روی ناخن به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما در معرض خطر کمبود مواد معدنی هستید یا خیر.

بیماری‌های التهابی پوست، مانند پسوریازیس ناخن و اگزمای دست، می‌توانند ماتریکس ناخن را تحت تأثیر قرار دهند و به ایجاد لکه‌های غیر‌طبیعی در صفحه‌‌ی ناخن منجر شوند.

7. بیماری‌های سیستمیک

گاهی اوقات، لکه‌ی سفید ناخن از موارد زیر ناشی می‌شود:

بیماری قلبی

نارسایی کلیه

پنومونی (ذات‌الریه)

کم‌خونی فقر آهن

سیروز کبدی

دیابت

پرکاری تیروئید

این بیماری‌ها به‌ندرت در به وجود آمدن لکه‌ی سفید روی ناخن نقش دارند. به همین دلیل، غالبا پزشک قبل از اینکه به سراغ آن‌ها برود به بررسی سایر دلایل احتمالی می‌پردازد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: