اگر گوش تان تیر می کشد بخوانید / ۵ علت تیر کشیدن گوش که باید جدی گرفته شوند

علت تیر کشیدن گوش برای ما بسیار مهم است، زیرا درمان این عارضه به علتش بستگی دارد. پس به خواندن ادامه دهید تا تمام علل تیر کشیدن گوش را بشناسید.

کدخبر : 6850
سایت سرگرمی روز :

تیرکشیدن گوش چیست؟

تیر کشیدن گوش نوعی گوش درد است که معمولاً از عفونت یا تغییر موقت فشار هوا یا ارتفاع ناشی می‌شود، اما ممکن است علت‌های دیگری نیز داشته باشد. این نوع درد اگرچه ناخوشایند است، اما به احتمال زیاد دلیلی برای نگرانی ندارد و بدون درمان برطرف می‌شود.

با این حال، اگر درد شما شدید یا مداوم است یا اگر علائم دیگری مانند خونریزی یا ترشح نیز همراه با آن دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. علت تیر کشیدن گوش شما در این حالت ممکن است به یک بیماری مربوط باشد که طبیعتاً باید برای درمان آن اقدام کنید. 

۵ علت تیر کشیدن گوش

تیر کشیدن گوش می‌تواند در اثر یک یا ترکیبی از عوامل زیر اتفاق بیفتد:

تغییرات فشار هوا

تغییرات فشار خارجی می‌تواند باعث باروترومای گوش شود.

اولین علت تیر کشیدن گوش تغییرات فشار است. هر گوش دارای یک لوله باریک به نام شیپور استاش است که به تنظیم فشار داخل گوش کمک می‌کند تا با فشار هوای بیرون مطابقت داشته باشد و پرده گوش بتواند به درستی عملکرد خود را انجام دهد. گاهی اوقات به دلیل انسداد شیپور استاش یا تغییر در فشار یا ارتفاع هوا، این تنظیم مفید برهم می‌خورد. تغییرات فشار خارجی نیز می‌تواند باعث نوعی آسیب موقت به نام باروترومای گوش شود که علائم زیر را دارد:

احساس فشار در داخل گوش

درد شدید یا مبهم گوش

از دست دادن شنوایی

سرگیجه

 

عفونت های سینوسی

گاهی اوقات یک عفونت سینوسی می‌تواند علت تیر کشیدن گوش باشد. سینوس، شبکه‌ای در جمجمه و متشکل از حفره‌های پر از هوا است. عفونت سینوسی ممکن است ویروسی یا باکتریایی باشد و سه منبع اصلی آن عبارتند از:

اوتیت: التهاب گوش و شایع‌ترین منبع عفونت سینوسی

ماستوئیدیت: عفونت استخوان ماستوئید در پشت گوش

سینوزیت: التهاب یک یا چند سینوس مسئول تولید مخاط بینی

اوتیت

اوتیت عفونت گوش داخلی یا خارجی است که یکی از شایع‌ترین علل تیر کشیدن گوش محسوب می‌شود.

اوتیت عفونت گوش داخلی یا خارجی است که یکی از شایع‌ترین علل تیر کشیدن گوش محسوب می‌شود. عفونت گوش داخلی، شیپور استاش را درگیر می‌کند. (یعنی نقطه اتصال گوش میانی به پشت حفره بینی و گلوی فوقانی) این عفونت معمولاً یک علت ویروسی دارد و بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

عفونت گوش خارجی نیز مجرای گوش را درگیر می‌کند. (یعنی لوله‌ اتصال دهنده گوش خارجی به پرده گوش) این عفونت معمولاً در نتیجه تحریک مستقیم کانال گوش، مانند گیر کردن تصادفی آب یا فرو کردن اشیایی مانند گوش پاک کن توسط شما اتفاق می‌افتد و بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. علاوه بر گوش درد شدید، سایر علائم احتمالی عفونت گوش عبارتند از:

مشکل شنوایی

احساس پری یا فشار در گوش

ترشح مایعات از گوش

خارش یا سوزش در گوش و نواحی اطراف آن

تب

کم انرژی بودن

اختلال گیجگاهی فکی

اختلال گیجگاهی فکی (TMD) یک علت تیر کشیدن گوش و نوعی بیماری اسکلتی عضلانی است که روی مفاصل متصل کننده استخوان فک به جمجمه تاثیر می‌گذارد. این اختلال باعث درد شدید یا مبهمی در فک می‌شود که به گوش‌ و شقیقه شما نیز می‌رسد و سایر علائم آن عبارتند از:

قفل شدن فک موقع باز کردن دهان

دشواری در باز کردن کامل دهان

شنیدن صداهای عجیب در هنگام حرکت دادن فک (مانند صدای کلیک خوردن و ساییده شدن)

لازم به ذکر است با این‌که علائم این بیماری کمی ترسناک به نظر می‌رسند، اما معمولاً جدی نیستند و خود به خود بهبود می‌یابند.

گیر کردن جسم خارجی در گوش

آخرین علت تیر کشیدن گوش ممکن است گیر کردن یک جسم خارجی در داخل گوش باشد. به عنوان مثال، کودکان از روی کنجکاوی ممکن است اشیای مختلفی را در گوش خود فرو کنند و علائم زیر را تجربه کنند:

درد مبهم یا تیز

عفونت گوش

تخلیه مایعات از گوش

از دست دادن شنوایی

علائم تیر کشیدن گوش

علائم تیر کشیدن گوش در بزرگسالان عبارتند از:

گوش درد

اختلال شنوایی

ترشح مایعات از گوش

علائم تیر کشیدن گوش در کودکان عبارتند از:

گوش درد

شنوایی ضعیف یا مشکل در پاسخ دادن به صداها

تب

احساس پری در گوش

مشکل در خوابیدن

کشیدن گوش توسط کودک

گریه کردن یا تحریک پذیری بیش از حد معمول

سردرد

از دست دادن اشتها

از دست دادن تعادل

راه های پیشگیری از تیر کشیدن گوش

برخی از گوش دردها ممکن است قابل پیشگیری باشند. این اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:

از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید.

اجسام خارجی را از گوش خود دور نگه دارید.

بعد از شنا یا حمام کردن گوش‌هایتان را خشک کنید.

از برخورد با محرک‌های آلرژی‌زا مانند گرد و غبار و گرده گل خودداری کنید.

روش های درمانی تیر کشیدن گوش

درمان تیر کشیدن گوش که اسم علمی آن اوتالژی است همیشه به منشا آن بستگی دارد. مخصوصاً اگر درد شما ناشی از بیماری‌های غیرمرتبط با گوش باشد، درمان آن ضروری است.

اگر گوش درد ناشی از التهاب لاله گوش باشد، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و کرم‌های ضد التهاب به برطرف کردن عفونت کمک می‌کند.

اگر درد ناشی از التهاب گوش میانی باشد، در صورت وجود عفونت از داروهای مسکن، ضد التهاب و آنتی بیوتیک استفاده می‌شود.

و در نهایت، هنگامی که درد ناشی از التهاب مجرای گوش باشد، قطره‌های ضد التهابی و آنتی بیوتیک ضروری خواهد بود.

در برخی موارد لازم است که در گوش مداخله کرد تا پرده گوش باز شود و مایع از آن بیرون بیاید. در صورت تجمع موم نیز ساکشن یا تمیز کردن حرفه‌ای ضروری خواهد بود. علاوه بر این، اگر آسیب قابل توجهی به پرده گوش وارد شده باشد و بافت‌های آسیب دیده خود به خود التیام پیدا نکنند، ممکن است برای بازسازی آن نیاز به جراحی داشته باشید. مهم‌ترین چیز این است که در اسرع وقت به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا علت گوش درد خود را بیابید.

کلام آخر

پیدا کردن علت تیر کشیدن گوش مهم است، زیرا اولین و مهم‌ترین مرحله درمان محسوب می‌شود. ۵ علت تیر کشیدن گوش شامل تغییرات فشار هوا، عفونت‌های سینوسی، اوتیت، اختلال گیجگاهی فکی و گیر کردن جسم خارجی در گوش است. در اکثر موارد گوش درد خطرناک یا هشدار دهنده نیست، اما اگر ادامه پیدا کند یا با علائم دیگر همراه باشد، نیاز به درمان دارد و باید جدی گرفته شود. 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: