با این گیاه مغز شما شبیه 15 ساله ها کار می کند

جینگو بیلوبا یک راه طبیعی و موثر برای بازگرداندن توانایی‌های ذهنی شما است.

کدخبر : 7104
سایت سرگرمی روز :

تمرکز و مشکلات حافظه در افراد مبتلا به خستگی مزمن بسیار رایج هستند. جینگو بیلوبا یک راه طبیعی و موثر برای بازگرداندن توانایی‌های ذهنی شما است.

این گیاه دارویی در پزشکی چینی رایج است و کمک می‌کند تا ارتباطات عصبی برقرار شده و با اضطراب مقابله می‌کند.

بنابراین، افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر، بیماری دمانس و بیماری پارکینسون هستند، اغلب جینگو بیلوبا را همراه با سایر درمان‌ها دریافت می‌کنند.

 مزیت جینکوبیلوبا را بشناسید

جینکوبیلوبا درختی بومی چین است که هزاران سال برای مصارف مختلف پرورش داده شده است. در حالی که اگرچه در طب سنتی چین اغلب از برگ ها و دانه های این گیاه استفاده می شود، تحقیقات اخیر بیشتر روی عصاره آن که از برگ های آن تهیه شده است، متمرکز است. گیاه جنکوبیلوبا خواص زیادی برای سلامتی دارد که در این مقاله در مورد آنها صحبت می کنیم.

1. جینکوبیلوبا حاوی آنتی اکسیدان های قوی است

این گیاه حاوی فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است که با اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود شناخته شده اند. آنتی اکسیدان ها از اثرات مخرب رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد ذرات بسیار واکنش پذیری هستند که طی عملکردهای متابولیک مانند تبدیل غذا به انرژی یا سم زدایی در بدن تولید شده و پتانسیل آسیب رساندن به بافت های سالم را دارند. تحقیقات در مورد اثرات آنتی اکسیدانی این گیاه امیدوار کننده است. با این حال، هنوز مشخص نیست چه مکانیسمی دارد و چقدر ممکن است در درمان برخی بیماری های خاص موثر باشد.

2. می تواند با التهاب مقابله کند

التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به یک آسیب یا تهاجم یک ماده خارجی است. در پاسخ التهابی، اجزای مختلف سیستم ایمنی برای مبارزه با مهاجم یا بهبود ناحیه آسیب دیده به کار گرفته می‌شوند. برخی از بیماری‌های مزمن حتی زمانی که هیچ بیماری یا آسیبی وجود ندارد، باعث ایجاد پاسخ التهابی می‌شوند. با گذشت زمان، این التهاب بیش از حد می تواند باعث آسیب دائمی به بافت ها و DNA  شود. تحقیقات نشان می‌دهد عصاره جینکوبیلوبا می‌تواند نشانگرهای التهاب را در برخی بیماری‌ها از جمله بیماری التهاب مفاصل، بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان، بیماری های قلبی و سکته مغزی کاهش دهد.

3. گردش خون و سلامت قلب را بهبود می بخشد

در طب سنتی چین، از دانه‌های جینکوبیلوبا برای باز کردن کانال‌های انرژی در اندام‌های مختلف، از جمله کلیه‌ها، کبد، مغز و ریه‌ها استفاده می‌شده است. توانایی این گیاه در افزایش جریان خون به قسمت های مختلف بدن ممکن است منشأ بسیاری از مزایای فرضی آن باشد.

یک مطالعه در افراد مبتلا به بیماری های قلبی که از مکمل جینکوبیلوبا مصرف کرده بودند، افزایش فوری جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن را نشان داد. این حالت به افزایش 12 درصدی سطح اکسید نیتریک که عامل گشاد کردن رگ‌های خونی است، نسبت داده شده است. همچنین مطالعه دیگری همین اثر را در افراد مسن که تحت درمان با عصاره این گیاه قرار گرفتند نشان داد. تحقیقات بیشتر به اثرات محافظتی این گیاه بر سلامت قلب، سلامت مغز و پیشگیری از سکته مغزی اشاره می کند.

. علائم اختلالات روان و زوال عقل را کاهش می دهد

جینکوبیلوبا بارها به دلیل توانایی آن در کاهش اضطراب، استرس و سایر علائم همراه بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با افزایش سن مورد ارزیابی قرار گرفته است. به طور کلی، نتایج تحقیقات در این زمینه متناقض است. برخی از مطالعات کاهش قابل توجهی در میزان زوال شناختی در افراد مبتلا به زوال عقل با استفاده از این گیاه نشان می دهد، اما برخی دیگر در تکرار این نتیجه ناکام هستند.

5. عملکرد و سلامت مغز را بهبود می بخشد

گفته می شود که جینکوبیلوبا ممکن است عملکرد مغز را در افراد سالم بهبود بخشد. تعداد انگشت شماری از مطالعات کوچک از این ایده حمایت می کنند که مصرف مکمل این گیاه ممکن است عملکرد ذهنی را افزایش دهد. این مطالعات، ادعاهایی را مطرح کرده است که آن را با بهبود حافظه، تمرکز و توجه مرتبط می کند.

6. می تواند افسردگی را درمان کند

مروری بر مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که مصرف مکمل جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم افسردگی کمک کند. موش هایی که قبل از یک موقعیت استرس زا اجتناب ناپذیر جینکوبیلوبا دریافت کردند نسبت به گروهی که مکمل دریافت نکردند، کمتر تحت تاثیر استرس قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که این اثر مربوط به خواص ضد التهابی این گیاه است که توانایی بدن را برای مقابله با افزایش سطوح هورمون استرس بهبود می بخشد. با این وجود، افسردگی یک وضعیت پیچیده است که ممکن است دلایل ریشه ای مختلفی داشته باشد.

7. می تواند سردرد و میگرن را درمان کند

در طب سنتی چین، جینکوبیلوبا یک درمان بسیار محبوب برای سردرد و میگرن است. همان طور که گفته شد، این گیاه دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. اگر سردرد یا میگرن ناشی از استرس بیش از حد باشد، مصرف آن ممکن است مفید واقع شود. علاوه بر این، اگر سردرد به کاهش جریان خون یا انقباض عروق خونی مربوط باشد، توانایی جینکوبیلوبا در گشاد کردن رگ‌های خونی ممکن است علائم را بهبود بخشد. برعکس، برخی از میگرن ها به دلیل گشاد شدن بیش از حد رگ های خونی ایجاد می شوند. در این شرایط، اینگیاه ممکن است کم اثر یا بی اثر باشد.

8. می تواند علائم آسم و COPD را بهبود ببخشد

ترکیبات ضد التهابی موجود در جینکوبیلوبا ممکن است باعث کاهش التهاب مجاری هوایی و افزایش ظرفیت ریه شوند. یک مطالعه روی 75 نفر استفاده از عصاره جینکوبیلوبا را در کنار درمان دارویی با گلوکوکورتیکواستروئید (کورتون ها) برای بهبود علائم آسم ارزیابی کرد. سطوح ترکیبات التهابی در بزاق افرادی که این گیاه را دریافت کرده بودند به طور قابل توجهی کمتر از افرادی بود که تنها دارو دریافت می کردند.

9. علائم PMS را کاهش می دهد

تحقیقات اولیه نشان می دهد که جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم فیزیکی و روانی سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. یک مطالعه بر روی 85 دانشجو نشان داد که هنگام مصرف جینکوبیلوبا، علائم PMS گزارش شده 23 درصد کاهش یافته است. جالب توجه است، گروه دارونما در این مطالعه نیز کاهش جزئی در علائم PMS را تجربه کردند.

10. کمک به درمان اختلال عملکرد جنسی

جینکوبیلوبا با افزایش گردش خون از طریق گشاد کردن عروق، ممکن است بتواند به درمان علائم مختلف اختلال عملکرد جنسی کمک کند. یک مطالعه استفاده از این گیاه را برای افزایش میل و رضایت جنسی در زنانی که همزمان تحت روان درمانی جنسی قرار می‌گرفتند، ارزیابی کرد. ترکیب جینکوبیلوبا و روان درمانی در مقایسه با دارونما در طولانی مدت موثر بود، اما مکمل جینکو به تنهایی موثر نبود.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی

مصرف جینکوبیلوبا برای اکثر افراد کم خطر است اما اگر به گیاهان حاوی آلکیل فنول ها حساسیت دارید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید، نباید این گیاه را مصرف کنید. عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد، درد شکمی و واکنش های آلرژیک است.  جینکوبیلوبا پتانسیل تداخل با برخی داروها را دارد. برخی از این تداخلات ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مهمترین تداخلات دارویی احتمالی شامل داروهای رقیق کننده خون (نظیر وارفارین و آسپرین)، داروهای ضد افسردگی (نظیر داروهای مهار کننده آنزیم مونوآمین اکسیداز و داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و سرترالین)، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (نظیر ایبوپروفن) است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • منصوره
  1

  سلام وقت به خیر

  گیاه جینکوبیلوبا رو چطور و از کجا میتونیم تهیه کنیم ؟

 • محمدعلی
  1

  متشکرازمعرفی گیاه دارویی جینگو بیلوالطفا ازکجا تهیه وهزینه ونحوه ومقدارمصرف انرامعرفی وسایت انرا به ایمیلم اعلام فرمایید

 • Mohammad
  0

  با سلام از کجا می تونم تهیه کنم این گیاه را ممنون اگه میشه راهنمایی کنید

  • ناصرهاشمی کیا
   0

   مکمل جینکو بیلوبا باچه اسمی واز کجا تهیه کنیم مبلغش؟

 • اسی
  0

  نکه ۱۵ساله هابراخودشون نخبن😐

 • ناشناس
  0

  من ۱۵ سالمه

 • ناشناس
  0

  سلام بخدا ما هم تا بحال اصلا سفری رایگان از تامین ندیدیم با ۲۰ سال بازنشتگی

 • مادستان
  0

  حالا این گیاه تو عطاری هل پیدا میشه بخریم

 • Moji
  0

  در ایران موجوده ؟!

 • مهدی اولاد
  1

  از کجا بخریم

 • مهدی
  0

  از کجا تهیه کنیم

 • ناشناس
  0

  سلام این همه برای این دارو مطلب گذاشتین این دارو از کجا میشه تهیه کرد اطلا تو ایران موجود هست.

 • اعظم محمودی
  0

  سلام
  این گیاه دارویی بسیار مفید را چگونه به دست اوریم چطورخریداری کنم؟؟؟؟

 • ناشناس
  0

  بسیار خوب اما از کجا این گیاه را دریافت کنیم

 • ح.ا
  0

  درود بر شما ،
  امکان تهیه این گیاه در ایران وجود داره؟

 • بهنام
  0

  ۱۵ ساله ها فقط بفکر دختر بازی اند

 • ناشناس
  1

  از‌کجا‌گیر‌بیاریم‌؟

 • زمستان
  0

  چینیها فعلا بیان جواب مضرات واکسن سینوفارم را بدن که داره نابود میکنه همه کساییکه زدن بعد گیاه معرفی کنه. ه

 • ناشناس
  0

  اطلاع رسانی بهداشتی بسیار عای بود.
  توصیه میشود این مباحث بیشتر گسترش یابد. با امتنان
  لازم بذکر که شخصا وبتوصیه پزشک معالج حدود دو سال است که از این داروی بسیار مفید وموثر برای مقابله با آلزایمر استفاده میکنم وراضی هستم.

 • محمدتقی سقایی
  1

  آیا اعصاره این گیاه درایران وجود دارد کجا

 • حمید
  0

  ازکجا میشه پیدا کنیم

 • ناهید
  0

  آخه این گیاه در دست رس مردمه که منتشر میکنید یه چیزی بگید که مردم بتونن واقعا ازش استفاده کنن عصاره این گیاه توی یک نوع دارو تقویتی توبازار ایران وجود داره و دیگه تمام این گیاه ژینکو کهن ترین درخت دانه ‏دار زنده جهان است به همین دلیل به “فسیل زنده” معروف شده است. ژینکو به شکل طبیعی در مناطق کوهستانی چین شرقی می‌روید در بعضی از شهرهای شمالی ایران همچنین تهران و مشهد کاشته شده ولیخواستگاه طبیعی اون چین هست

 • ناشناس
  0

  درود از کجا تهیه کنم

 • ناشناس
  0

  سلام لطفا بفرمایید این شیبه به کدام گیاه های ما هستش ک فرمودین در شمال ایران هم کاشته میشه و موجود است حداقل عکسی از شکل گیاه رو بگین اینطوری نتیجه ناقص خواهد ماند

 • مصطفی جعفری شالکوهی
  1

  این گیاه جبینکو بیلوبا از کجاه میشه تهیه کرد

 • جواد
  0

  ی برگه آچار مطلب گذاشتی داداش دو کلمه جای فروشیم بگو

 • ناشناس
  0

  سلام وقت بخیر من چه جور میتونم تهیه کنم گیاه جینکو بیلبائو رو از کجا ؟؟

 • سمیرا
  1

  سلام.قرص جینکو بااسمهای مختلف توعطاری هست توداروخانه هام هست .قیمتشم مناسبه

 • ناشناس
  0

  داخل ایران بهش چی میگن.کجا داره