این گروه‌های خونی بیشتر در معرض سنگ کلیه قرار دارند

ابتلا به سنگ کلیه در دنیا بسیار رایج است و پزشکان پس از تحقیقات در این مورد ارتباطی بین گروه خونی خاصی و ابتلا به سنگ کلیه یافته اند.

کدخبر : 7447
سایت سرگرمی روز :

ابتلا به سنگ کلیه در دنیا بسیار رایج است و پزشکان پس از تحقیقات در این مورد ارتباطی بین گروه خونی خاصی و ابتلا به سنگ کلیه یافته اند.

اگر تجربه سنگ کلیه را داشته باشید، پس حتماً می دانید که اتفاق خطرناک و کشنده ای نیست. خیلی از افراد هم خوش شانس هستند و هرگز سختی های مربوط به سنگ کلیه را تجربه نمی کنند؛ اما بیش از نیم میلیون نفر هر سال به بیمارستان مراجعه می کنند که با مشکلات سنگ کلیه مواجه هستند و از هر 10 نفر؛ ممکن است یک نفر از افراد کل دنیا سنگ کلیه داشته باشند.

در واقع این سنگ ها حاصل تجمع مواد معدنی و نمک هستند که سفت می شوند و درد ایجاد می کنند؛ اما جان کسی را تهدید نمی‌ کنند. جالب است بدانید که ممکن است بر اثر مصرف بعضی از دارو ها و مکمل‌ ها هم سنگ کلیه ایجاد شود.

اگر به عفونت‌ های ادراری دچار هستید، احتمالا بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار می گیرید. رژیم غذایی ضعیف، کم‌ آبی مزمن هم بدن شما را در معرض خطر بالا قرار می‌ دهد؛ اما آیا می دانستید که گروه خونی هم می تواند در این امر موثر باشد؟ ‌یک مطالعه در سوئد در سال 2021 به این نتیجه رسید که گروه خونی بعضی از افراد، آن ها را بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار می دهد.

گروه خونی شما می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. خون بر اساس نوع آنتی ژنی که در آن وجود دارد، به گروه خونی A, B, AB, یا O دسته بندی می شود که ممکن است مثبت یا منفی باشد.

دقیقاً گروه خونی مانند رنگ چشم و رنگ مو مخصوص به خود ماست و از طریق ژنتیک به ارث می رسد. اخیراً تحقیقات به این نتیجه رسیده اند افرادی که یک نوع گروه خونی خاص دارند، بیشتر در معرض بیماری ها قرار می گیرند و خطر حمله قلبی، بیماری قلبی، کاهش قدرت حافظه و بعضی سرطان ها در بعضی از گروه های خونی بیشتر است.

کدام گروه خونی کمتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند؟

افرادی که نوعی از گروه خونی را دارند، کمتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند. یک مطالعه سوئدی در این زمینه انجام شده و روی 5 میلیون نفر تحقیقاتی را به عمل آورده و رابطه بین گروه خونی و ابتلا به بیش از هزار بیماری مختلف را بررسی کرده است. آن ها به این نتیجه رسیدند افرادی که گروه خونی ب دارند، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سنگ کلیه هستند و افراد دیگر بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند.

انتخاب سبک زندگی شما می تواند به پیشگیری از سنگ کلیه کمک کند

حتی اگر گروه خونی ب داشته باشید و در معرض خطر کمی برای ابتلا به سنگ کلیه باشید؛ اما به هر حال سبک زندگی شما هم تعیین کننده است؛ پس سعی کنید سالم زندگی کنید و به اندازه کافی آب بنوشید تا از ابتلا به مشکلات دیگر هم جلوگیری گردد.

علائم سنگ کلیه دردناک است؛ اما کشنده نیست

علائم سنگ کلیه می تواند شامل درد خیلی شدید در زیر دنده ها یا در یک طرف بدن و کمر باشد. این درد ممکن است به صورت موجی اتفاق بیفتد و به سمت کشاله ران برسد یا تغییراتی در شدت آن ایجاد شود. همچنین ممکن است هنگام ادرار، سوزش را هم احساس کنید و دچار حالت تهوع، عفونت یا تب و لرز بشوید که همه اینها سخت و دردناک هستند؛ اما آسیب دائمی وارد نمی کنند.

در واقع در این حالت شما مجبور هستید که دارو مصرف کنید و مقدار زیادی آب بنوشید تا سنگ کلیه تان دفع شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: