این سبزی در درمان سرطان مثل شیمی درمانی عمل می‌کند + جزئیات

تحقیقات نشان می‌دهد که تغذیه سالم و متنوع می‌تواند در پیشگیری از برخی از بیماری‌ها، از جمله سرطان، موثر باشد.

کدخبر : 8796
سایت سرگرمی روز :

برخی از مواد غذایی موجود در سبزیجات و میوه‌ها می‌توانند خطر سرطان را کاهش دهند. مثلاً سبزیجات پاییزی، کلم، بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، بوک چوی و کلم پیچ، مواد غذایی ضد سرطانی دارند و خوردن مکرر آنها باعث کاهش خطر سرطان می‌شود. همچنین، مصرف بیشتر سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و ماهی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان را کاهش دهد. با این حال، تغذیه سالم و متنوع نمی‌تواند به تنهایی سرطان را درمان کند و درمان سرطان نیازمند روش‌های پزشکی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی است. 

طبق تحقیقات شاهی به عنوان گیاه  دارویی آشنا در زمینه کنترل دیابت، فشارخون و بیماری های کلیه بوده  و به عنوان یک داروی مسهل کننده برای اختلالات گوارشی وجلوگیری از سرطان استفاده می شود زیرا توانایی به دام انداختن رادیکال های آزاد را دارد، این گیاه  سرشار از آنتی اکسیدان های فراوان مانند ویتامین های E ، C ، B ، A ، ایزوتیوزینات و اسیدهای چرب امگا 3 مانند اسید آلفا لینولنیک و همچنین گلوکوزینولات ها است و این ترکیبات می توانند اثرات ضد سرطانی خود را از طریق خاصیت آنتی اکسیدانی تحمیل کنند.

Lepidium sativum در مازندران تره تیزک و در سایر مناطق ایران شاهی (Garden cress) گفته می شود. گیاهی علفی یکساله بومی مصر و غرب آسیا می باشد

در سال های اخیر مطالعاتی در زمینه تاثیر این گیاه بر روی انواع سرطان ها  مانند سرطان دهان ، روده بزرگ ، سرطان پستان انجام شده است. برای مثال عصاره های آبی برگ Lepidium sativum برای فعالیت ضد سرطان بر روی سرطان سنگفرشی زبان انسان (CAL-27) مورد بررسی قرار گرفت و مشخص  شد که عصاره گیاه ، رشد سلولهای CAL-27 را مهار می کند .

این گیاه L. sativum نوید خوبی برای تولید داروهای مؤثر برای راهبردهای درمانی انواعی از سرطان را دارد.

جمع‌بندی

نمی‌توان با سبزی خوردن به تنهایی سرطان را درمان کرد و درمان سرطان نیازمند روش‌های پزشکی است. با این حال، تغذیه سالم و متنوع می‌تواند در پیشگیری از برخی از بیماری‌ها، از جمله سرطان، موثر باشد.

منبع: صد آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: