این افراد به هیچ عنوان زود به زود حمام نروید

افرادی که پوست بسیار خشکی دارند اگر بیشتر دوش بگیرند، رطوبت بیشتری را از دست خواهن داد و به همین دلیل بهتر است این دسته از افراد زود به زود حمام نروند.

کدخبر : 13678
سایت سرگرمی روز :

یک سوال رایج در میان افراد می‌تواند این باشد که هر چند وقت یکبار باید دوش بگیرند؟ پاسخ‌های فراوانی برای این سوال وجود دارد.

جفری کوهن، متخصص پوست و استادیار دانشکده پزشکی ییل، می‌گوید: به طور کلی افراد بسته به ترجیحات شخصی و واکنش پوستشان، بین یک روز در میان تا دو بار در روز دوش می‌گیرند، بنابراین اگر شما نیز چنین هستید باید گفت عادت خوبی است.

او توصیه می‌کند هنگام دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کرده و آن را به ۱۰ یا ۱۵ دقیقه محدود کنید. انجام این کار می‌تواند احتمال خشک شدن پوست شما را با دوش آب گرم طولانی به حداقل برساند.

از آنجایی که افراد متفاوت هستند، روال شستشوی شما ممکن است با افرادی که می‌شناسید یا می‌بینید متفاوت باشد. این اشکالی ندارد. شاید شغل کثیفی دارید یا زیاد ورزش می‌کنید. شاید شما تمایل داشته باشید که صرف نظر از کاری که انجام می‌دهید، بنشینید و عرق کنید. در هر صورت ممکن است نیاز به دوش گرفتن بیشتر از کسانی داشته باشید که از عرق کردن محدود و زندگی راحت و بدون تلاش برخوردارند و اگر ترجیح می‌دهید کمتر دوش بگیرید، شاید دو یا سه بار در هفته، به گفته متخصصان پوست می‌تواند خوب باشد.

فرهنگ افراد نیز می‌تواند نقشی در تعداد دفعات احساس نیاز به دوش گرفتن داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مورد عادات حمام کردن جهانی توسط شرکت تحقیقاتی بازار Euromonitor International نشان داد که افراد تقریبا هفت بار در هفته استحمام می‌کنند.

اگر به اندازه کافی دوش نگیرید چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست شما سدی میان درون و خارج بدن شماست. این بدان معناست که پوست به قدری اشیاء مختلف را لمس می‌کند که اگر دوش نگیرید، مواد زائد مانند سلول‌های مرده پوست، کثیفی‌های محیط و سبوم (روغن‌های روان‌کننده طبیعی بدنتان) می‌توانند روی هم انباشته شوند که در نهایت منجر به عفونت و تحریک پوست شوند.

کوهن می‌گوید: علاوه بر همه اینها، تجمع می‌تواند منجر به بوی نامطبوع بدن شود، زیرا شما کثیفی و باکتری‌های تولید کننده بو را از بین نمی‌برید. تعرق نیز نقش دارد، اما همیشه بو نمی‌دهد. این غدد آپوکرین در نواحی بدن شما هستند که پروتئین‌ها و چربی‌هایی ترشح می‌کنند که باکتری‌ها دوست دارند. هرچه تجمع این مواد بیشتر باشد، احتمال رشد باکتری‌ها بیشتر شده و در نتیجه منجر به بوی بد بدن می‌شود.

این بدان معنا نیست که اگر کمتر دوش بگیرید، مردم قطعا با انزجار از شما دور می‌شوند، شاید بدن شما به طور طبیعی بوی کمی تولید می‌کند، یا شاید بتوانید فقط با یک شستشوی سریع بوی بد را رفع کنید؛ این به دانستن ترجیحات بدن شما بستگی دارد.

با این حال، در بدترین موارد، عدم استحمام می‌تواند منجر به درماتیت غفلت شود، جایی که سبوم، عرق و قرنیه سلول‌ها (نوعی سلول پوست) روی هم انباشته می‌شوند تا رنگدانه یا پلاک پوسته‌ای ایجاد کنند.

آیا می‌توانید زیاد حمام کنید؟

شاید به نظر کمی غیر قابل تصور و دور از ذهن باشد، اما هنگامی که دوش می‌گیرید، گرچه پوستتان خیس می‌شود، اما آب بدن شما را خشک می‌شود، یعنی استحمام باعث خروج رطوبت از پوست شما می‌شود. کوهن می‌گوید: اگر پوست بسیار خشکی دارید، اگر بیشتر دوش بگیرید، رطوبت بیشتری را از دست خواهید داد. پوست شما همچنین در حفظ سیستم ایمنی شما نقش دارد و پپتیدهای ضد میکروبی تولید می‌کند تا به مبارزه با عفونت کمک کند.

به گفته کوهن یکی از راه‌های مقابله با خشکی پوست، استفاده از آب ولرم است. آب داغ باعث افزایش هر چه بیشتر حشکی پوست می‌شود. همچنین می‌توانید از صابون ملایم برای کاهش تحریک ناشی از محصولات پاک کننده استفاده کنید و مراقب باشید که پوست خود را قبل و بعد از خشک شدن مرطوب کنید؛ از طرفی استحمام بیش از حد می‌تواند باعث خشکی و در نتیجه شکنندگی مو نیز شود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: