هشدار جدی/ این «زولبیا و بامیه» را لب نزنید

کارشناس بهداشت ایمنی غذایی مرکز بهداشت استان کرمانشاه به تشریح نکات ضروری هنگام خرید زولبیا و بامیه پرداخت.

کدخبر : 14368
سایت سرگرمی روز :

از زولبیا و بامیه به عنوان یکی از خوراکی های ویژه ماه مبارک رمضان یاد کرد و افزود: بسیاری افراد این خوراکی را برای افطار در ماه مبارک رمضان خریداری می کنند و با توجه به مصرف بالای آن در جامعه نیاز است افراد به نکاتی هنگام خرید زولبیا و بامیه دقت کنند.

خدادادیان گفت: اولین نکته مهم در خرید زولبیا و بامیه توجه به رنگ و ظاهر آن است. زولبیا و بامیه سالم و تازه معمولا به رنگ قهوه‌ای روشن و شفاف است و اگر رنگ آن خیلی روشن یا خیلی تیره باشد مشکل دارد و باید از خرید آن خودداری کرد.

وی افزود: زولبیا و بامیه‌ای که خیلی سفید باشد، یا مواد اولیه آن مناسب نبوده یا مواد دیگری به آن اضافه شده است و اگر رنگ آن قهوه‌ای خیلی تیره باشد یا از روغن سوخته و چند بار مصرف برای تهیه آن استفاده شده و یا دقت لازم در پخت آن صورت نگرفته است، بنابراین رنگ ظاهر عامل موثری در انتخاب زولبیا و بامیه مرغوب است.

این کارشناس بهداشت ایمنی غذایی با هشدار نسبت به خرید زولبیا و بامیه رنگی، گفت: عمدتا برای رنگی کردن زولبیا و بامیه از رنگ های غیرمجاز استفاده می شود، لذا از مردم درخواست داریم به هیچ عنوان زولبیا و بامیه رنگی خریداری نکرده و در صورت مشاهده چنین مواردی آن را با سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.

خدادادیان  گفت: نکته مهم دیگر خرید زولبیا و بامیه از مراکز معتبر است، چرا که این مراکز بصورت مداوم تحت نظارت بازرسان بهداشت قرار دارند.

وی افزود: بازرسان وسایل مورد نیاز برای آزمایش روغن و تعیین میزان استفاده از جوش شیرین را در زولبیا و بامیه همراه داشته و در همان محل بررسی های لازم را انجام می‌دهند. بنابراین با خرید از مراکز معتبر و مجاز افراد می توانند نسبت به سلامت محصولات خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

خدادادیان گفت: برخی شیرینی فروشی‌ها برای افزایش حجم زولبیا و بامیه از جوش شیرین استفاده می کنند و در همین راستا بازرسان توجه ویژه ای به این موضوع داشته و حتما میزان استفاده از جوش شیرین را اندازه می گیرند.

زولبیا بامیه های تیره را به هیچ وجه نخورید

حتما دقت کرده اید که برخی از زولبیا بامیه های موجود در قنادی ها رنگ تیره تری نسبت به باقی زولبیا بامیه ها دارند و این تیرگی رنگ همان علامتی است که شما را باید مجبور به نخریدن آنها شود. متخصصات تغذیه و سلامت توصیه می کنند به هیچ وجه زولبیا بامیه های تیره رنگ را خریداری و مصرف نکنید به این دلیل که آنها به شکل بهداشتی طبخ نشده اند حاوی ذرات سوخته و مواد مضرر برای سلامت بدن هستند.

مصرف زولبیا و بامیه چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

یکی از ماه های بسیار مورد توجه در اسلام، ماه مبارک رمضان است که در سایر کشورهای آسیایی به ویژه در زمان ماه رمضان به اشکال دیگر و با روش طبخ متفاوت تهیه می شود. زیاده روی در مصرف زولبیا و بامیه در افطار و وعده سحری عوارض گوناگونی برای بدن به وجود می آورد که این عوارض عبارتند از :

ابتلا به تومور و سرطان

در تهیه زولبیا و بامیه متاسفانه از روغن پارافینی و نباتی استفاده می کنند. مصرف این روغن ها در سطح بالا و پس از ترکیب با شکر خون را آلوده کرده سبب ایجاد تومور در بدن می شود. همچنین اگر برای سرخ کردن زولبیا و بامیه از روغن هایی که به رنگ سیاه درآمده اند ، مکرر استفاده شود ، خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد بنابراین لازم است پس از هر بار سرخ کردن، روغن استفاده شده دور ریخته شود و برای نوبت بعدی از روغن جدید استفاده شود.

بروز بیماری های قلبی عروقی

بسیاری از قنادی ها متاسفانه برای سرخ کردن زولبیا و بامیه از روغن جامد استفاده می کنند. روغن نباتی جامد دارای مقادیر بالای اسید های چرب اشباع است و سبب بروز بیماری های قلبی عروقی می شود.

ارزش غذایی اندک

زولبیا و بامیه انرژی زیادی را به بدن وارد می کند و دارای قند و چربی بالا می باشد بنابراین استفاده از زولبیا و بامیه ارزش غذایی اندکی دارد. همچنین حرارت دادن به نشاسته سبب از بین رفتن مواد غذایی آن شده، لذا مصرف زولبیا و بامیه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مصرف زولبیا و بامیه موجب سیری زودرس، کاهش اشتها و حذف وعده اصلی می شود بنابراین فرد نمی تواند دیگر مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کند زیرا سیر شده و تمایل به غذا نخواهد داشت و به همین علت مواد مورد نیاز بدن تامین نشده و فرد با کمبود های تغذیه ای بویژه ریزمغذی ها مواجه می شود.

چاقی و اضافه وزن

هر دانه بامیه 80 کالری دارد و 100 گرم زولبیا 450 کالری دارد. کالری بالای زولبیا و بامیه به علت داشتن قند و روغن فراوان زمینه ساز چاقی و اضافه وزن است.

ابتلا به دیابت

با مصرف زولبیا و بامیه میزان زیادی کالری، چربی و قند را وارد بدن می کنیم . در ایام روزه داری بین اولین و آخرین وعده غذایی فاصله زمانی زیادی وجود دارد ، گلیکوژن کبد (منبع ذخیره ی قندی) مصرف می شود و فرد ولع زیادی برای خوردن شیرینی پیدا می کند. مصرف زولبیا و بامیه که مملو از قندهای تصفیه شده و چربی های اشباع هستند سبب افزایش قند خون می شود. به روزه داران در روزهای ماه رمضان توصیه می شود حتی الامکان از زولبیا و بامیه به این علت که قند طبیعی ندارند، استفاده نکنند و به جای آنها از کشمش و خرما که دارای قند طبیعی می باشند استفاده نمایند.

مشکلات گوارشی

مصرف زولبیا و بامیه به دلیل قند با حجم زیاد سبب تشدید علائم در بیماران مبتلا به ریفلاکس شده و سلامت آنها را به خطر می اندازد. چربی موجود در زولبیا و بامیه سبب کندی تخلیه معده می شود و برای سلامت مضر است.

مشکل کبد

مصرف زولبیا و بامیه عوارض نامطلوبی بر روی برخی اعضای بدن از جمله کبد دارد.

مشکلات باروری

در زولبیا و بامیه علاوه بر اسیدهای چرب ترانس، ترکیب آکریل آمید که سرطان زاست ، وجود دارد که بر روی کیفیت اسپرم اثر منفی می گذارد. هرچه زولبیا و بامیه تیره تر باشد میزان ترکیب آکریل آمید آن بیشتر است.

در مصرف زولبیا و بامیه احتیاط کنید

در تهیه این زولبیا و بامیه ها از روغن های نامناسب استفاده می شود بنابراین چربی بالایی دارند و دارای مواد مخاطره آمیز برای سلامتی مانند پراکسید و اسیدیته نیز هستند پس توصیه می شود که در مصرف زولبیا و بامیه احتیاط شود و به یک الی 2 عدد در روز اکتفا کنید.

مصرف زولبیا و بامیه در وعده سحری

در وعده سحری زولبیا و بامیه نخورید چون قندخون را ناگهانی افزایش می دهد و سبب گرسنگی زودرس در ساعات ابتدایی روزه می شود.

منبع: صد آنلاین
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: