روانشناسی شخصیت | تست شخصیت

روانشناسی شخصیت | این سوالارو نپرسی از کسی یعنی آدم بسیار مودب و محترمی هستی

آدم های مودب برخی سوالات را هرگز از طرف مقابل خودشان نمی پرسند، سوالاتی که پرسیدن آن ها برای شخص مقابل خوشایند نیست و به نوعی خط قرمز آن ها محسوب می شود.

کدخبر : 18262
سایت سرگرمی روز :

شما هم مثل مودب ها، این سوالات را نپرسید

شاید شما قصد بدی نداشته باشید اما گاهی اوقات سوالاتی می پرسید که هرگز از سمت طرف مقابل پذیرفته نخواهد بود و همین نشان می دهد که شما چقدر به ادب و نزاکت اهمیت می دهید.

چگونه باید گفت که یک سوال؛ سوال مناسبی است؟

پرسیدن سوال معمولاً اقدامی رایج است. شما می خواهید با سوال پرسیدن، اطلاعات به دست بیاورید اما شاید این که بپرسید فروشگاه چه ساعتی می بندد یا کتاب مورد علاقه شما چیست، سوال خوبی به نظر برسد و باعث شود که گفتگو مودبانه پیش برود اما بعضی از سوالات هستند که خط قرمز طرف مقابل محسوب می شوند و شاید بی ادبانه باشند، مثل مواردی شامل:

تو خیلی جذابی، چطور تا حالا مجرد موندی؟

افراد مودب هرگز در مورد وضعیت نامزدی و یا مجرد و متاهل بودن طرف مقابل سوال نمی کنند و می دانند که این موضوع برای بسیاری از افراد حساسیت برانگیز است. این سوالی است که حتما باید برای نشان دادن ادب خود از پرسیدنش اجتناب کنید.

چرا تا به حال بچه نیاورده ای؟

افراد مودب هرگز در مورد بچه دار شدن سوال نمی کنند زیرا می دانند که این انتخاب شخصی برای افراد است که بچه داشته باشند یا خیر. این نوع سوالات اغلب به احساسات طرف مقابل آسیب می زند، مخصوصا اگر با مشکلاتی مثل ناباروری مواجه باشند که شرایط بسیار بدتر خواهد شد.

خیلی لاغر شدی، وزن کم کردی؟

شاید از نظر شما این سوال تعریف و تمجید باشد اما برای دیگری حس خوبی را به وجود نمی آورد. تنها در صورتی مجاز به پرسیدن این سوال هستید که بدانید این فرد تلاش داشته تا وزنش را کم کند و اکنون با شنیدن این سوال حس خوبی پیدا می کند زیرا به هدفش رسیده اما در غیر اینصورت هرگز نباید این سوال را بپرسید، زیرا شاید طرف مقابل خودش به دلیل بیماری، اختلالات تغذیه، اضطراب و غم و ناراحتی لاغر شده باشد و اصلاً از این سوال خوشش نیاید.

چرا زودتر ازدواج نمی کنی؟

بعضی از نامزدی ها مدت زمان طولانی به طول می انجامد و سروقت به ازدواج ختم نمی شود. ممکن است این موضوع دلایل مختلفی داشته باشد اما یک تصمیم کاملا شخصی است بنابراین شما نباید به طرف مقابل یادآوری کنید که در یک رابطه بلند مدت بوده اید اما هنوز نتوانسته اید عروسی بگیرید.

فکر کنم کارت خوب باشه، چقدر حقوق می گیری؟

تنها کسانی می توانند این سوال را بپرسند که در ایجاد درآمد شما نقش داشته باشند. در غیر این صورت حتی اگر از کنجکاوی دانستن درآمد شخصی هم بمیرید، باز هم نباید این سوال را بپرسید. پرسیدن در مورد درآمد دیگران اصلا سوال خوبی نیست.

شنیدم پدر فوت شدن، چجوری فوت کردند؟

کنجکاوی در مورد چگونگی مرگ دیگران یک موضوع طبیعی است و بسیاری از ما به آن فکر می کنیم اما باید جلوی خودمان را بگیریم و این سوال را از طرف مقابل نپرسیم زیرا زمانی که از او می خواهیم چگونگی فوت عزیزانش را شرح دهد، قطعاً خاطره ای غم انگیز را برایش مرور می کنیم که اصلاً رفتار مناسبی نیست.

چرا انقدر خسته به نظر می رسی؟

شاید فکر کنید با پرسیدن این سوال به طرف مقابل نشان داده اید که به او دقت می کنید و نگران هستید اما شنونده زمانی که این سوال را می شنود، با خودش فکر می کند که مشکلی دارد یا شبیه افراد بیمار و مریض شده است و چهره اش به هم ریخته است و در نتیجه حس خوبی از این سوال نمی گیرد.

به چه کسی رای دادی؟

سیاست همیشه یک موضوع چالش برانگیز است و نباید در مورد آن صحبت کرد. این که شما از دیگری می پرسید به چه کسی رای داده است، شاید پاسخش برایتان خوشایند نباشد و همین عامل رابطه منفی بین شما شود. پس بهتر است که هرگز وارد مسائل سیاسی نشوید.

چرا زیاد بیرون نمیری؟

شاید از این طریق بخواهید طرف مقابل را دعوت کنید که کار های جدید انجام دهد، با دیگران رفت و آمد کند یا بیشتر سفر برود و حال بهتری داشته باشد. این سوال اصلا حس و حال خوبی را انتقال نمی دهد و احساس می کند که شما او را یک انسان منزوی می دانید. شاید هم علت بیرون نرفتن، مشکلات اقتصادی و خانوادگی باشد. پس بهتر است در این موضوع دخالت نکنید.

پس پدرت کجاست؟

این یکی از دردناک ترین و غیر ضروری ترین سوالات شخصی است که شما از فرد مقابل می پرسید و کاملا آن را بدون فکر انجام می دهید. این سوال به شدت شخصی است. اگر کسی بخواهد مسائل شخصی اش را برای شما بازگو کند، خودش این موضوع را به شما می گوید. پس هر چقدر هم که در موردش کنجکاو هستید، نباید سوال کنید.

چند سالته؟

این سوال جزء سوالاتی است که هرگز نباید از طرف مقابل پرسیده شود. فرقی هم ندارد که چه دلیلی برای پرسیدن این سوال دارید. در هر صورت ما طوری رفتار کنیم که دیگران احساس راحتی داشته باشند اما سوال در مورد سن برای بسیاری از افراد سوال خوشایندی نیست.

دلیل معلولیتت چیه؟

هر سوالی که در مورد ناتوانی و معلولیت افراد باشد، اصلا سوال خوبی نیست و ممکن است احساس ناراحتی را در طرف مقابل ایجاد کند . پس بهتر است که در مورد جزئیات سلامتی طرف مقابل و اطرافیانش هرگز از او سوال نکنید.

بارداری؟

این سوال جزء سوالات رایج است که خانم ها از یکدیگر می پرسند اما هرگز نباید پرسیده شود. شاید طرف مقابل بیمار باشد یا به دلایلی چاق شده باشد. پس هرگز نباید سوالی این چنینی را از او بپرسید و به احساساتش آسیب وارد کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: