اگر بعد خوردن غذا معده درد می گیرید این گیاهان راه نجات شماست

هضم، فرایندی در بدن است که موجب تبدیل مواد غذایی به ریزمغذی‌های ضروری مورد نیاز عملکردهای مختلف می‌شود. برای بهبود هضم، لازم است بعضی خوراکی‌‌‌ها در رژیم غذایی گنجانده‌ شوند که تاثیرات پروبیوتیکی و ضدالتهابی دارند.

کدخبر : 5885
سایت سرگرمی روز :

هضم، فرایندی در بدن است که موجب تبدیل مواد غذایی به ریزمغذی‌های ضروری مورد نیاز عملکردهای مختلف می‌شود. برای بهبود هضم، لازم است بعضی خوراکی‌‌‌ها در رژیم غذایی گنجانده‌ شوند که تاثیرات پروبیوتیکی و ضدالتهابی دارند.

در ادامه این مطلب، به معرفی مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که عادت به مصرف آنها می تواند در بهبود عملکرد سیستم گوارشی موثر باشد. این خوراکی ها عبارتند از:

1. زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای با خواص متعدد برای سلامت بدن از جمله هضم است. زردچوبه حاوی ترکیبی فعال به‌نام کورکومین است که تاثیر ضدالتهابی دارد. التهاب می‌تواند منشا مشکلات گوارشی متعددی از جمله نفخ و دردهای شکمی باشد. گنجاندن زردچوبه به غذاها موجب کاهش التهابات و تسهیل گوارش می‌شود.

2. زنجبیل

زنجبیل از قرن‌ها پیش به‌عنوان ماده موثر در بهبود هضم شناخته شده ‌است. این چاشنی خوش‌عطر در کاهش حالت‌تهوع، نفخ و دردهای شکمی تاثیر دارد. به‌علاوه، زنجبیل ترشح آنزیم‌های گوارشی را تسهیل می‌کند و در بهبود هضم ریزمغذی‌ها موثر است.

3. نعناع

نعناع گیاهی خنک‌کننده است و به تسکین مشکلات گوارشی مانند نفخ و درد شکم کمک می‌‌کند. نعناع همچنین خواض آنتی‌اسپاسم دارد که باعث رفع گرفتگی ماهیچه‌های مجرای گوارشی شده و روند هضم را بهبود می‌‌دهد.

4. آناناس

آناناس میوه خوشمزه و مغذی است که منبع غنی از آنزیم‌های گوارشی به‌نام بروملین است. این آنزیم به تجزیه پروتئین‌ها و تسهیل گوارش کمک می‌کند. به‌علاوه، آناناس سرشار از فیبر است که عملکرد هضم روده‌ای را تسهیل می‌کند و در پیشگیری از یبوست نقش دارد.

5. ماست

ماست یکی از خوراکی‌های تخمیری است که حاوی باکتری‌های مفید برای سیستم گوارش هستند. این پروبیوتیک‌ها به تعادل فلور روده‌ای و بهبود هضم کمک می‌کنند. به‌علاوه، ماست منبع غنی از کلسیم و پروتئین‌هاست که در نتیجه غذای کامل برای حفظ سلامت سیستم گوارشی محسوب می شود.

6. دانه‌های کتان

دانه‌های کتان سرشار از فیبر است که برای بهبود عملکرد گوارشی مفید خواهد بود. این دانه‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند که خواص ضدالتهابی و بهبوددهندگی فرایند هضم دارند.

7. فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای یکی از بهترین سبزیجات سرشار از ویتامینC و فیبرها است. ویتامینC آنتی‌اکسیدان قوی است که به تقویت ایمنی بدن و تسهیل گوارش کمک می‌کند. فیبرهای موجود در فلفل دلمه‌ای نیز در عملکرد منظم روده‌‌ها نقش دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: