خوردن هندوانه در این حالت منجر به از بین رفتن طحال و کبد وعظلات معده می شود

مصرف هندوانه در مواقعی که شکم خالی و معده گرم است مضرّ است و باعث ضعیف شدن و شل شدن عضلات معده شده و آسیب‌هایی به طحال و کبد وارد نموده که منجر به اختلال در هضم نیز می‌شود.

کدخبر : 6204
سایت سرگرمی روز :

مصرف هندوانه در مواقعی که شکم خالی و معده گرم است مضرّ است .

 باعث ضعیف شدن و شل شدن عضلات معده شده و آسیب‌هایی به طحال و کبد وارد نموده که منجر به اختلال در هضم نیز می‌شود.

خواص هندوانه در طب سنتی

هندوانه در اصل میوه‌ای تابستانی با خواص منحصر به فرد است و خواص کلی آن از منظر مکتب طب سنتی ایرانی عبارت است از اینکه هندوانه، مولد خون رقیق است. بنابراین برای کسانی که خون غلیظ دارند، مناسب است. هندوانه مولد بلغم شیرین است که برای تعدیل مزاج بدن بسیار مفید است. هندوانه در کل یک رطوبت دهنده مناسب است و در صورت توجه و رعایت آنچه در بخش مضرات هندوانه آمده است، می توان آن را برای مدت طولانی بدون دغدغه مصرف نمود.

بهترین زمان خوردن هندوانه

خوردن هندوانه در شب مناسب است یا صبح؟ هندوانه یار خوشمزه روزهای گرم است. اما شاید بهتر باشد بدانیم که چه زمانی برای خوردن هندوانه مناسب تر است تا به بدن آسیبی نرسانیم و برای آن که از خواص هندوانه بیشترین استفاده و کم ترین ضرر را ببریم لازم است، بدانیم که بهترین اوقات مصرف یا زمان مناسب خوردن آن چه وقتی است. حکما، اعتقاد دارند که بهترین وقت خوردن هندوانه، بین دو وعده غذایی است.

بهترین وقت خوردن هندوانه، بین دو وعده غذایی است.

منظور از این جمله آن است که وقتی غذای اول از معده عبور کرده باشد، بهترین وقت خوردن هندوانه است. زیرا خوردن هندوانه بلافاصله پس از خوردن غذا باعث فساد هضم می‌شود، که از تبعات آن در معده، رفلاکس یا درد دل است. همچنین ناشتا خوردن هندوانه مضر است به خصوص زمانی که هوا گرم و عطش، بسیار غالب باشد.

طبع هندوانه چیست

طبع هندوانه چیست؟ طبع هندوانه از نظر طب سنتی ایرانی سرد و تر است، گرما را برطرف می‌کند و بهترین میوه تابستانی برای گرم مزاجان است چراکه هندوانه موجب تسکین تیزی خلط صفرا و تسکین تشنگی می‌شود.

در منابع مستند طب ایرانی هندوانه دارای مزاج یا طبیعتی در اول درجه‌ی دوم، سرد و در آخر آن، تر دانسته شده، یعنی در کلامی خلاصه‌تر طبیعت یا طبع هندوانه سرد و تر است.

بهترین نوع هندوانه

هندوانه از نظر رنگ دارای انواعی است: زرد عسلی، زرد نباتی و سرخ که ممکن است دارای تخم هایی به رنگ سیاه، سرخ یا ابلق باشد. بهترین نوع هندوانه، رسیده شیرین شاداب شکننده بی ریشه است، سوالی که بسیار پرسیده می‌شود این است که آیا رنگ هندوانه مهم است؟

خیر، تنها صفاتی از قبیل رسیده بودن، شیرینی، شکنندگی و بی ریشه بودن مهم است. زیرا این صفات نشان دهنده کمال رشد ترکیبات هندوانه است. به طور کلی مهم است که میوه هنگامی که به بوته اش وصل است، پخته و کامل شود. زیرا تنها در این صورت واجد خواصی – اعم از افعال کلی و افعال جزیی – که حکما برای آن ذکر کرده اند، خواهد شد.

هندوانه برای چه کسانی مناسب است

هندوانه دشمن کدام مزاج است؟ هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که در معده و کبدشان صفرا تولید می شود، بسیار مناسب است. به خصوص برای افرادی که صفرای تولید شده در معده شان از نظر کیفیت، ردیء(نامناسب و بیماریزا) و از جهت کمیت، زیاد است.

همچنین استفاده از هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که دارای بدنی لاغر، خشک و مزاجی گرم اند، به مراتب بهتر از تعدیل مزاج آنان به وسیله ترشی ها و مقطعات است. زیرا در استفاده از ترشی ها برای تعدیل مزاج، احتمال بروز ضعف در عصب معده وجود دارد؛ در حالی که در تعدیل مزاج به وسیله هندوانه این احتمال وجود ندارد.

هندوانه برای چه کسانی مضر است

هندوانه با کدام مزاج سازگار نیست؟ خوردن هندوانه برای افراد سرد مزاج و کسانی که دارای معده سرد هستند، مضر است. زیرا هندوانه سبب ازدیاد سردی در بدن یا معده می شود و خطر ضعف هاضمه را به دنبال دارد.

ضعف هاضمه نیز به نوبه خود مسبب بسیاری از بیماری ها به خصوص ضعف نیروی جنسی و درد مفاصل در افراد سرد مزاج است. همچنین پرهیز از خوردن هندوانه، آلو و زردآلو و امثال آن برای کسانی که ضعف معده دارند و زنان شیرده و اصفال مضر است. آروغ ترش مزه، سنگینی معده و کمی اشتها از نشانه‌های ضعف معده است.

مضرات هندوانه

هندوانه با تمامی خواصی که دارد، خوردنش برای برخی از افراد مضر است و دارای مضرات متعدد می‌باشد. کسانی که در سِپُرز یا طحالشان مشکلی دارند در مصرف هندوانه باید احتیاط کنند.

این افراد چنانچه بعد از خوردن هندوانه در سمت چپ شکمشان ( محل طحال ) احساس نفخ یا درد کنند، یا نوعی تیرگی در رنگ بدنشان مشاهده نمایند، یا در صُلبیه یعنی سفیدی چشمانشان کدورت و تیرگی ایجاد شود؛ باید بدانند که هندوانه برای آنها مضر و زیانبخش است.

بر این اساس، این افراد باید از مصرف هندوانه خودداری کنند، در غیر این صورت نه تنها نفعی نمی برند بلکه دچار زیان و مضرات هندوانه می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

  • عبداله سرگردان
    0

    عظلات=عضلات