هشدار جدی/با هر کدام از ۵ علامت و نشانه ساده در بدن مواجه شدید سریع به پزشک مراجعه کنید

درد به طور کلی نشان دهنده بروز مشکل خاص در بدن نیست، اما برخی علائم وجود دارند که حتما نیاز به مراجعه سریع به پزشک و معاینات دقیق دارند.

کدخبر : 14505
سایت سرگرمی روز :

درد به طور کلی نشان دهنده بروز مشکل خاص در بدن نیست، اما برخی علائم وجود دارند که حتما نیاز به مراجعه سریع به پزشک و معاینات دقیق دارند.

شما باید به پزشک مراجعه کنید اگر با هر کدام از ۵ علامت و نشانه زیر مواجه شدید:

وجود خون در ادرار: اگر این علامت را همراه با احساس درد در یک سمت از بدن خود داشتید، با پزشک تان فورا تماس بگیرید، چون شاید نشانه‌ای از ابتلا به سنگ کلیه باشد. سنگ کلیه یک کریستال کوچک ساخته شده توسط مواد معدنی و نمک در کلیه است در لوله‌های ادرار در حال حرکت است. پزشک شما ممکن است برای مشاهده سنگ تصویربرداری با اشعه ایکس یا سونوگرافی را تجویز کند. بسیاری از سنگ‌های کلیه خود به خود دفع می‌شوند، اما گاهی نیاز به مداخلات پزشکی است. در عین حال اگر شما خون در ادرار مشاهده کردید و نیاز فوری و مکرر به دفع ادرار به همراه سوزش داشتید، ممکن است به عفونت شدید کلیه یا مثانه مبتلا شده باشید. وجود خون در ادرار بدون احساس درد نیز نشانه‌ای از ابتلا به سرطان کلیه یا مثانه است و نیاز فوری به مراجعه به پزشک دارد.

خس خس سینه: مشکلات تنفسی باید فورا درمان شوند. اگر شما خس خس سینه را به همراه شنیدن صدای سوت در سینه هنگام تنفس تجربه می‌کنید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید. این علائم می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به آسم یا بیماری ریوی، و یا آلرژی شدید در اثر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد. خس خس سینه البته می‌تواند با ذات الریه یا برونشیت و در موارد شدید با پنومونی در ارتباط باشد.

ضعف در پا‌ها و بازوها: احساس ضعف و بی حسی در بازو، ساق پا و یا صورت می‌تواند نشانه‌ای از یک سکته مغزی باشد بخصوص اگر این احساس در یک طرف بدن باشد. عدم حفظ تعادل، احساس سرگیجه یا مشکل در راه رفتن نیز می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. شما باید همچنین اطرافیان خود را مطلع کنید اگر: نمی‌توانید به خوبی ببینید، احساس سردرد شدید، گیجی و یا مشکلا در صحبت کردن یا درک دارید.

درد در قفسه سینه: هر گونه درد در قفسه سینه بخصوص اگر همراه با عرق کردن، فشار، تنگی نفس، یا تهوع باشد، نیاز به مراجعه سریع به پزشک دارد. درد قفسه سینه می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های قلبی یا حمله قلبی باشد بخصوص اگر شما این احساس را بعد از یک فعالیت بدنی شدید داشته باشید. همچنین این علائم می‌تواند نشانه‌ای از حرکت یک لخته خون به سمت ریه باشد. اگر در قفسه سینه خود احساس فشار و سنگینی می‌کنید، یا اگر درد این ناحیه از بدن برای بیش از چند دقیقه طول می‌کشد و یا از بین می‌رود و دوباره شروع می‌شود، سعی نکنید آن را نادیده بگیرید.

حساسیت به لمس و درد در پشت ساق پا: این علامت می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک لخته خون در پا باشد که از آن به نام ترومبوز ورید عمقی یا DVT یاد می‌شود. این علامت بعد از مدت زمان طولانی نشستن در هواپیما یا بی تحرکی طولانی در اثر بیماری رخ دهد. اگر لخته خون رخ داده باشد، شما ممکن است درد بیشتری در زمان ایستادن یا راه رفتن احساس کنید. تورم نیز ممکن است همراه با لخته رخ دهد. حساسیت به لمس بعد از ورزش طبیعی است، اما اگر همراه با قرمزی یا احساس گرما و تورم باشد، باید حتما فورا با پزشک تماس گرفت. چون اگر لخته وارد جریان خون شود، با عوارض جدی همراه خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: