یک عمر اشتباهی سیب زمینی نگه میداشتیم | با این روش دیگه سیب زمینی ها جوونه نمیزنه

نگهداری سیب زمینی برای جلوگیری از جوانه زدن آن، نکاتی دارد که باید آن ها را یاد بگیرید!

کدخبر : 16279
سایت سرگرمی روز :

سیب زمینی یکی از پرمصرف‌ ترین مواد غذایی به شمار می‌ رود که در سبد غذایی خانواده‌ های ایرانی قرار دارد. این ماده غذایی طرفداران بسیاری دارد و به همین دلیل در اغلب موارد بیش از نیاز روزانه خریداری می‌ شود. از این رو نگهداری سیب زمینی در خانه مانند نگهداری پیاز برای مدتی طولانی به شگرد‌های خاصی نیاز دارد. اغلب افراد با مشکل سیب زمینی‌ های جوانه‌ زده مواجه می شوند. اما راه‌ حل این مشکل چیست؟ بهترین روش نگهداری سیب زمینی برای جلوگیری از جوانه زدن چیست؟! در ادامه این بخش از سایت سرگرمی روز  شما را با بهترین روش نگهداری سیب زمینی آشنا می کنیم!

روش نگهداری از سیب زمینی

نگهداری در مکان‌های سرد، تاریک و خشک

از سیب زمینی در یک جعبه چوبی در مکانی تاریک نگهداری کنید، نگه‌داشتن سیب زمینی در مکانی سرد، تاریک و خشک اساس ذخیره کردن آن است. دمای ایده‌آل برای نگهداری از سیب زمینی بالاتر از دمای یخچال است، تقریبا بین ۴۰ تا ۵۰ درجه فارنهایت. از آنجایی که برخی از محصولات مانند سیب زمینی کال برداشت می‌شوند، مقدار کمی گاز اتیلن آزاد می‌کنند که به روند رسیده شدن آن‌ها کمک می‌کند. این گاز باعث می‌شود که سیب زمینی تا زمانی که دیگر برای مصرف مناسب نباشد به رسیده شدن خود ادامه دهد. اگرچه ما نمی‌توانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم اما دمای سرد به کند شدن این روند کمک می‌کند.

افزایش گردش هوا (در توری نگهداری کنید)

بهتر است سیب‌زمینی‌ها را در یک کیسه توری بریزید تا جریان خالص هوا برقرار شود و رطوبت وارد آن نشود و از خراب شدن آن در قفسه‌های چوبی جلوگیری کرده باشید. وقتی به دنبال یک ظرف برای نگهداری از سیب‌زمینی‌ها می‌گردید، به دنبال چیزی باشید که جریان هوا را افزایش دهد و رطوبت را در خود نگه ندارد. چند نمونه از ظروف مناسب عبارت‌اند از سبدها، کیسه‌های کاغذی، کیسه‌های توری، یا حتی یک‌ کاسه باز که خیلی عمیق نباشد.

پاک نکردن خاک از روی سیب زمینی

به‌طور طبیعی، سیب زمینی پس از برداشت با لایه‌ای از خاک پوشانده می‌شود و ممکن است پاک کردن خاک از روی آن برای شما وسوسه کننده باشد. اما اگر قصد دارید از آن‌ها برای مدت طولانی نگهداری کنید، بهتر است از این کار خودداری کنید. اگر فقط کمی خاک روی آن‌ها را با یک فرچه بتکانید بهتر است. همچنین همیشه چند دقیقه قبل از استفاده می‌توانید آن‌ها را کاملا بشویید.

برای نگهداری سیب زمینی از چه‌ کارهایی باید اجتناب کرد؟

علاوه بر کارهایی که باید هنگام ذخیره سیب زمینی انجام بدهید، مواردی نیز وجود دارند که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید.

آسیب نرساندن به پوست سیب زمینی

هنگام برداشت و جابه‌جایی سیب‌زمینی‌ها مراقب باشید که به‌هیچ‌وجه آسیب نبینند. آسیب می‌تواند هرگونه برش، لک شدن و پوسته‌پوسته شدن و غیره باشد. سیب زمینی آسیب‌دیده، حتی اگر آسیب جزئی داشته باشد، مستعد زودتر رسیدن است و سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود خراب می‌شود.

نگه نداشتن نزدیک موز، سیب، پیاز یا گوجه‌فرنگی

اگر سیب‌زمینی در کنار هر یک از این محصولات قرار بگیرد، گاز اتیلن آزادشده از آن‌ها، می‌تواند بر روی سیب‌زمینی‌ها نیز اثراتی بگذارد و موجب زودتر رسیدن آن‌ها بشود.

نگه نداشتن در یخچال

با وجود این‌که دمای پایین برای نگهداری از سیب زمینی ایده‌آل است اما هرگز نباید سیب زمینی در یخچال نگهداری شود زیرا یخچال محیط خیلی سردی برای سیب زمینی است. وقتی سیب زمینی خام در طولانی مدت در دمای سردخانه نگه‌داشته شود، ممکن است مقداری از نشاسته آن به قند تبدیل شود. این فرایند، شیرین‌شدن بر اثر سرما نامیده می‌شود و ممکن است سیب زمینی را خراب کند.

منبع: مجله دلتا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: