چیکار کنیم چای در فلاسک سیاه نشه؟ | روش های جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک

چای به عنوان یک نوع نوشیدنی سالم و خوش طعم، از نظر خواص دارویی برخوردار از سابقه طولانی و همچنین دارای انواع مختلفی از مزایای سلامتی است.

کدخبر : 16598
سایت سرگرمی روز :

 اما به همان نسبت اگر به درستی مصرف نشود، می‌تواند طعم جالب خود را از دست دهد و مضر نیز باشد. یکی از اتفاقاتی که می‌تواند بر رنگ و طعم چای تأثیر بگذارد، سیاه شدن چای در فلاسک است. به علاوه این یکی از سؤالاتی است که در خرید فلاسک رایج است.

چرا چای در فلاسک سیاه می‌شود؟

به طور کلی چای با دم کشیدن، به تدریج از رنگ روشن به تیره، تغییر رنگ می‌دهد. به اصطلاح عامیانه چای رنگ می‌گیرد. بنابراین، این زمان اگر طولانی شود، به سیاه شدن چای ختم می‌گردد. به همین علت، بد نیست به بررسی دلایل سیاه شدن چای در فلاسک بپردازیم و بگوییم چرا چای در فلاسک سیاه می‌شود؟

محل نگهداری چای

همانطور که می‌دانید برای دم کردن یک چای عالی، علاوه بر یک چای خوب، به مقداری آب تازه نیاز است. این کار (دم کردن چای) در وسایل‌ مختلف و اصولی مانند قوری، لیوان‌های سرامیکی، انواع فرنچ پرس‌ها و سایر ابزارهای کاربردی انجام می‌شود اما ترجیحاً در فلاسک توصیه نمی‌شود. چراکه نگه داشتن برگ‌های چای در فلاسک برای مدت طولانی، نه تنها رنگ و طعم چای را تغییر می‌دهد، بلکه مواد مغذی آن را نیز از بین می‌برند. به عنوان مثال، اگر چای سبز به مدت طولانی در فلاسک بماند، به چای قهوه ای تیره تبدیل می‌شود.

عدم شستشوی صحیح فلاسک

دومین دلیل سیاه شدن چای در فلاسک عدم شستشوی صحیح آن پس از خوردن چای و تمام شدن آن است. برای اطمینان از پاکسازی صحیح فلاسک علاوه‌ بر مخلوط مایع ظرفشویی و آب، می‌توانید از دو روش‌ کاربردی ذیل نیز بهره بگیرید.

مخلوط یخ خرد شده و نمک

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن بهره مند شوید، استفاده از مخلوط یخ خرد شده و نمک است. به این صورت که یک چهارم حجم فلاسک را با یخ خرد شده پر کرده و ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک دانه درشت مانند نمک دریا به آن اضافه کنید. این کار را با بیشترین سرعت ممکن انجام دهید تا از ذوب شدن جلوگیری شود.

در فلاسک را محکم ببندید و آن را به آرامی تکان دهید. مخلوط یخ و نمک، داخل فلاسک شما را بدون ایجاد آسیب لایه برداری می‌کند. بعد از اتمام کار فلاسک را خالی کرده و آن را کاملاً بشویید تا نمک و یخ باقیمانده از بین برود. سپس فلاسک و در آن را به صورت جداگانه بگذارید تا در معرض هوا خشک شوند.

مخلوط سرکه و جوش شیرین

روش دیگری که برای شستشوی صحیح فلاسک چای استیل به شما کمک می‌کند، مخلوط سرکه و جوش شیرین است. به این روش که نصف فنجان سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و مقداری آب گرم را با هم مخلوط کرده و داخل فلاسک خود بریزید. آن را تکان دهید تا واکنش شیمیایی به تدریج رخ دهد. صبر کنید تا کف آن کم شود. حال فلاسک را با آب داغ کاملاً پر کنید.

اجازه دهید این مواد حدود ۱۰ دقیقه لکه‌ها را در خود حل کنند. آن را خالی کرده و با آب داغ بشویید و خوب آبکشی کنید تا مطمئن شوید سرکه یا جوش شیرین در فلاسک باقی نمانده اند. در نهایت فلاسک و در آن را به صورت جداگانه بگذارید تا در معرض هوا خشک شوند.

عدم دقت به زمان نگهداری چای در فلاسک

سومین دلیل سیاه شدن چای در فلاسک، عدم دقت به زمان نگهداری چای در آن است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از آنجایی که طولانی شدن زمان نگهداری چای در فلاسک باعث سیاه شدن آن می‌شود، این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که زمان نگهداری چای در فلاسک از شش تا دوازده ساعت متغیر است. این قابلیت در برخی از فلاسک‌ها بیشتر و در بعضی از آن‌‌ها کمتر است.

روش‌ جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک چیست؟

روش‌ جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک

برای اینکه چای خوش طعم و خوش رنگ بنوشید، نه تنها باید به نوع و برند آن اهمیت دهید، بلکه محل و زمان نگهداری این مایع آرام بخش نیز باید برایتان مهم باشد. بنابراین، همانطور که پیش تر اشاره کردیم، یکی از مهم ترین دلایل سیاه شدن چای در فلاسک، عدم دقت به زمان نگهداری چای در آن است، اما اگر چاره‌ ای ندارید و مجبور هستید چای خود را در فلاسک برای مدت زیاد نگه دارید، بد نیست با دو روش‌ کاربردی جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک آشنا شوید.

استفاده از صافی

برای اینکه بتوانید از سیاه شدن چای در فلاسک جلوگیری کنید، می‌توانید از صافی استفاده نمایید. زمانی که از صافی استفاده می‌کنید، تفاله‌ها یا برگ‌های آن را از آب داغ جدا کرده و شما با این ترفند باعث ثابت ماندن رنگ و نگه داشتن کیفیت اولیه چای برای مدت طولانی می‌شوید. این کار در واقع باعث می‌شود چای را با رنگ و طعم دلخواه خود بنوشید.

استفاده از چای کیسه ای

شما می‌توانید برای آماده کردن چای در فلاسک، از چای کیسه ای استفاده نمایید. این روش تفاوت چندانی با روش قبل ندارد. نقطه مشترک در هر دو، صافی مورد استفاده است.

دمای آب

دمای آب نیز در سیاه شدن چای به خصوص در فلاسک استیل، عامل مؤثری محسوب می‌شود. به این معنی که اگر آب در فلاسک بسیار داغ باشد، ممکن است موجب تیره شدن رنگ چای شود.

نوع فلاسک

فلاسک از نظر ظرفیت، وزن، اندازه و شکل در انواع مختلفی وجود دارد. بنابراین، نوع و کیفیت فلاسک نیز می‌تواند عوامل تأثیرگذاری در سیاه شدن چای در فلاسک باشند. ضمن این تغییرات فیزیکی، چای به تدریج نیز سرد می‌شود. فلاسک‌های بی‌ کیفیت و نامناسب، به دلیل سطح داخلی خشک و ناصافی که دارند، ممکن است باعث تیره یا سیاه شدن رنگ چای شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: