با این غذاها راحت 120 سال عمر کنید

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اسیدآمینه موجود در گوشت، ماهی و نوشیدنی‌های انرژی زا ممکن است تنظیم کننده پیری در حیوانات باشد.

کدخبر : 16656
سایت سرگرمی روز :

 کارشناسان هشدار می‌دهند که هیچ کس نباید نوشابه‌های انرژی زا به عنوان چشمه جوانی تلقی کند.

محققان دریافتند که کمبود اسید آمینه به نام تورین به نظر می‌رسد عامل اصلی پیری در موش‌های آزمایشگاهی باشد: سطح تورین آن‌ها به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما دادن مکمل تورین روزانه به موش‌های میانسال به مدت یک سال اساساً روند پیری را کُند کرد.

در مقایسه با موش‌های آزمایشگاهی که از مکمل دارونما تغذیه می‌کردند، موش‌های مصرف کننده تورین ۱۰ تا ۱۲ درصد بیشتر زنده ماندند.

این موش‌ها همچنین لاغرتر ماندند، استخوان‌ها و ماهیچه‌های قوی‌تری حفظ کردند، رفتار‌های کمتری شبیه افسردگی و اضطراب نشان دادند و سیستم ایمنی جوان‌تری داشتند.

«ویجی یاداو»، سرپرست این مطالعه و استادیار ژنتیک در دانشگاه کلمبیا نیویورک، گفت: «هرچه بررسی کردیم، موش‌های حاوی تورین سالم‌تر و جوان‌تر از موش‌های کنترل به نظر می‌رسیدند.»

هنگامی که دانشمندان آزمایش مکمل را در میمون‌های میانسال تکرار کردند، اثرات مشابهی را مشاهده کردند.

با این حال، این تحقیق هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل‌های تورین می‌تواند به انسان کمک کند طولانی‌تر و سالم‌تر زندگی کند ارائه نمی‌دهد.

یاداو گفت: «ما به مردم توصیه نمی‌کنیم که مکمل‌های تورین را مصرف کنند.»

محققان معتقدند مکمل‌های تورین باید در یک کارآزمایی بالینی مورد آزمایش قرار گیرند.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا را می‌توان به دو نوع کالری‌زا و کم‌کالری بر حسب استفاده از شکر یا عدم استفاده از آن در فرمولاسیون نوشیدنی تقسیم کرد.

ترکیبات اصلی نوشیدنی های انرژی‌زا عبارتند از قندها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، کافئین و تائورین که اگر مقدار مناسبی از هر یک در نوشیدنی های انرژی‌زا وجود داشته باشد، پس از مصرف به سرعت نتیجه‌اش احساس می‌شود.

کافئین:کافئین جزء جدا نشدنی نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.  میزان کافئین طبق استاندارد بر روی برچسب محصول درج می‌شود تا آن دسته از نوشیدنی هایی که کافئین بالایی دارند با احتیاط بیشتری مصرف شوند.

شکر و شیرین‌کننده‌های طبیعی:به‌طور معمول از گلوکز و ساکاروز برای شیرین کردن و تامین انرژی در نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده می‌شود. البته در نوشیدنی های انرژی‌زای کم‌کالری به جای شکر، از شیرین کننده‌های طبیعی مانند استویا و یا شیرین کننده‌های مصنوعی استفاده می‌شود.

عصاره‌ گیاهان علفی:گوارانا، جینسنگ و یرباماته (نوعی چای) از گونه‌های گیاهان علفی هستند که در نوشیدنی‌های انرژی‌زا به کار برده می‌شوند. این گیاهان به دلیل داشتن کافئین، اسید آمینه و اثر درمانی و پزشکی به خواص این نوشیدنی‌ها افزوده‌اند.

ویتامین‌های گروه ب: ویتامین‌های ب۱، ب۲، ب۳، ب۶ و ب۱۲ در فرمول نوشیدنی‌های انرژی‌زا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ویتامین‌ها محلول در آب هستند و مقدار اضافی آنها از بدن دفع می‌شود.

اسیدهای آمینه: تائورین و ال‌کارنتین هم جزو ترکیبات نوشیدنی های انرژی‌زا هستند که هر کدام مزایای خود را دارند.

نگهدارنده‌ها و اسیدهای آلی: نگهدارنده‌هایی که در نوشیدنی های انرژی‌زا استفاده می‌شود شامل بنزوئیک اسید و اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک است.

سایر ترکیبات:” گلوکونو دلتا لاکتون” نیز از دیگر ترکیبات نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.

موارد مصرف نوشابه انرژی‌زا

تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر نوشابه انرژی‌زا می‌تواند حدودا ۲۴ درصد تمرکز را افزایش دهد. بنابراین، یکی از دلایل مصرف این است که وقتی افراد خسته هستند یا کمبود خواب دارند، انرژی‌زا می‌نوشند. ممکن است نیاز داشته باشید تا بیدار بمانید و درس بخوانید یا کار کنید، انرژی‌زا یکی از بهترین راه‌حل‌ها است.

کارگران شیفت شب، پزشکان یا پرستاران از جمله کسانی هستند که با نوشیدن انرژی‌زا می‌توانند با تمرکز بیشتری کار کنند. کسانی که مسیرهای طولانی بین‌شهری را رانندگی می‌کنند و نیاز دارند بیشتر بیدار بمانند، می‌توانند نوشیدنی های انرژی‌زا بنوشند. تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن انرژی‌زا بر کیفیت رانندگی نیز موثر بوده است.

دانشجویان و دانش‌آموزان معمولا شب‌های قبل از امتحان یا کنکور سراسری تمایل  بیشتری به نوشیدن انرژی‌زا دارند.

در واقع ترکیبات موجود در نوشابه انرژی زا باید باعث بالا رفتن عملکرد فیزیولوژیکی و مغزی شوند. تقویت حافظه، تمرکز، جلوگیری از خستگی و افزایش بهره‌وری را می‌توان از اثرات مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا به شمار آورد. معمولا محققان تقویت عملکرد مغز را ناشی از وجود کافئین و قند موجود در این نوشیدنی‌ها می‎دانند.

چه کسانی نباید انرژی‌زا بنوشند؟

این نوشیدنی هم مثل سایر نوشابه‌ها باید متعادل مصرف شود. مصرف نوشیدنی انرژی‌زا برای زنان باردار، کودکان، افراد مسن و مبتلایان به دیابت و بیماری‌های قلبی توصیه نمی‌شود.

فواید نوشیدنی های انرژی زا

وجود کافئین در نوشیدنی انرژی‌زا باعث افزایش توانایی فیزیکی و ایجاد حالت هشیاری می‌شود.

عصاره‌های گیاهی بکار رفته در فرمولاسیون این نوشیدنی­ها به‌دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی که دارند، اثرات مفیدی بـر سـلامتی انسـان دارند.

انواع ویتامین‌های ب در نوشیدنی های انرژی‌زا از دیگر فواید این نوشیدنی است. اسیدهای آمینـه موجود در این نوشیدنی ها نقش آنتی ‌اکسیدانی دارند که در حفاظت سیستم ایمنـی مؤثر هستند و سوخت‎وساز بدن را افزایش می‎دهند.

بهترین زمان مصرف نوشابه انرژی‌زا

معمولا نوشیدنی های انرژی‌زا را برای افزایش توان انجام فعالیت‌های روزانه مصرف می‎کنند. انرژی مورد نیاز بدن از دو ماده شکر و کافئین تامین می‎شود. اگر نوشیدنی انرژی‌زا در زمان مناسب مصرف شود، بسیار موثر خواهد بود.

بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی انرژی‌زا معمولا اواسط روز، بعد از ظهر و پیش از ورزش است که بدن بیشترین تاثیرپذیری را دارد. اواسط صبح یا قبل از ظهر به‌دلیل آن‌که برای انجام کارهای روزانه‌ی خود انرژی کافی داشته باشید، نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا می تواند مفید باشد.

معمولا بعد از صرف ناهار بی‌رمق می‎شوید و انرژی کافی را برای انجام کارهای عقب‌مانده ندارید، نوشیدنی های انرژی‎زا کمک بسیاری به بازگشت انرژی اولیه می‌کنند.

همچنین پیش از ورزش برای آن‌که با توان بیشتری بتوانید ورزش کنید و از پس فعالیت‌های سخت برآیید مصرف این نوشیدنی بسیار مفید است. در واقع شما با نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا سطح ایمنی بدن خود را بالا می‌برید و از آسیب‌هایی که در اثر ورزش شکل می‎گیرند، دور می‎شوید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: