نفخ دارید ؟ درمان نفخ معده و روده با این گیاه خانگی

گیاهی که در این مطلب معرفی است که خواص و فواید فراوانی برای بدن و سلامتی دارد. از جمله خواص مرزه می‌توان به کمک به سلامت پوست و مو و درمان التهاب اشاره کرد.

کدخبر : 17072
سایت سرگرمی روز :

 گیاه مرزه از گیاهانی است که متعلق به خانواده نعناع است و گیاهی یک ساله با گل‌های کوچک و برگ‌های‌ صاف هستند و نباید با ترخون اشتباه گرفته شوند. برگ‌های ترخون بزرگ‌تر از برگ‌های مرزه هستند.

مرزه یکی از گیاهان دارویی است که خواص و فواید فراوانی برای بدن و سلامتی دارد. از جمله خواص مرزه می‌توان به کمک به سلامت پوست و مو و درمان التهاب اشاره کرد. طبع سبزی مرزه گرم و خشک است.

مرزه حاوی ویتامین‌های A، C، B۶، تیامین، نیاسین، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، روی، مس، منگنز، سلنیوم و فیتواسترول است که داشتن این مواد و ویتامین‌ها موجی این خواص مرزه و فواید آن برای سلامتی شده‌اند.

بر اساس اعلام پژوهشکده گیاهان دارویی، مرزه را به عنوان ضد نفخ، مدر، هضم کننده غذا، ضدعفونی کننده، مقوی معده و نیرو دهنده (مقوی قوه باه) مورد استفاده قرار می دهند. نکته قابل توجه در مورد مرزه این است که ضد سرطان نیز است.

از مرزه می‌توان مانند گیاه دارویی آویشن، در رفع ضعف و حالت چنگ زدگی معده استفاده کرد.

دکتر سعید توکلی عضو هیات علمی این پژوهشکده گفت: این‌گونه در بازار گیاهان دارویی به‌عنوان شست‌وشو دهنده کلیه و مجاری ادراری و کاهش‌دهنده فشار،چربی و قند خون عرضه می‌گردد و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.

 عضو هیات علمی این پژوهشکده با اشاره به این که اسانس این گیاه در کرک‌­های غده‌ای بخش‌های هوایی آن ساخته می‌شود که حاوی مقادیر بالایی از ترکیب دارویی کارواکرول هست، ادامه داد: اسانس‌ها ترکیبات شیمیایی پیچیده­‌ای هستند و اغلب اجزاء اصلی موجود در تحقیقات نشان می‌دهد چهار ترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد و آنچه در تحقیقات جدید به آن اشاره ‌شده، وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضدالتهابی و ضد درد در نمونه‌هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به ‌صورت دستی کاشته شده‌اند.

دکتر توکلی دو ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه را بتا سیتسترول و اسید اورسولیک برشمرد و عنوان کرد: ترکیب بتا سیتسترول که در بادام‌زمینی نیز وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود. همچنین گزارش‌های متعددی مبنی براثر ضدالتهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی‌ ها و نیز اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشرشده است. خواص ضدالتهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در مطالعات جدید اثرات ضد درد و ضد تشنج کارواکرول و تیمول به‌عنوان دو ترکیب عمده اسانس گیاه نیز ثابت ‌شده است. همچنین در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می‌توان به استفاده از آن برای تسکین دندان‌ درد اشاره کرد که به علت وجود این دو ترکیب است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: