روانشناسی رابطه | رفتار شناسی عاطفی

روانشناسی رابطه | 8 راهکار برای خلاصی از شر والدین سمی

۸ راهکار که از اثرات والدین سمی شفا پیدا کنید!

کدخبر : 17194
سایت سرگرمی روز :

گر والدینتان مدام بگویند شما به اندازه کافی خوب نیستید، ممکن است زندگی تان به زندان تبدیل شود. این امر زندگی بزرگسالی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد، شما را به یک فرد عاری از اعتماد به نفس تبدیل می کند و باعث می شود مشکلات روحی زیادی در زندگی تان داشته باشد. با این حال ما راهکارهایی برای تان آماده کرده ایم که بتوانید اثرات منفی والدین سمی را خنثی کنید و زندگی آرام تری را بگذرانید.

راهکارهایی رهایی از اثرات والدین سمی

این راهکارها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. به کمک این موارد می توانید زندگی تان را با آرامش بیشتری سپری کنید و بسیاری از زخم های تان را التیام ببخشید:

1. از تلاش برای راضی کردن آنها دست بردارید

اگر آنچه را که والدینتان برای شما تصور کرده اند دوست ندارید، مجبور نیستید به آنها گوش دهید.

چه کاری باید انجام دهید: خودتان را خشنود کنید نه آنها را – بد نیست خودتان را در اولویت قرار دهید.

نکته کاربردی: کاری که باید انجام دهید این است که سخاوت و راضی کردن مردم دو چیز متفاوت هستند. سخاوت واقعی از احترام واقعی و سالم ناشی می شود. با این حال، راضی نگه داشتن مردم از پایین آوردن احترام به خود و به دنبال تأیید دیگران بودن است.

2. نظرات خود را بازسازی کنید

زندگی با والدین سمی به این معناست که شما نمی دانید چگونه احساسات و افکار خود را به شیوه ای سالم بیان کنید. وقتی صدای قوی تری در کنار شما باشد، به راحتی افمار و ایده های خودتان را فراموش می کنید.

چه باید کرد: نظرات خود را با کسی که می توانید به او اعتماد کنید، مانند یک دوست یا یکی دیگر از اعضای خانواده، در میان بگذارید. به عنوان مثال، زمانی که وقت آن است که با دوستان تان بیرون بروید، مکانی را که می خواهید پیشنهاد دهید و چیزی بگویید مثلِ “نظرتون در مورد سینما چیه؟”

نکته کاربردی: بیان کردن نظرات به این معنا نیست که باید دعوا و بحث کنید. در واقع باید صداقت داشته باشید حتی زمانی که به نظر شخص دیگری گوش می دهید، اما بگویید “می فهمم چه می گویی، اما دیدگاه من چیز دیگریست.”

3. انتقاد از خود را متوقف کنید

اگر در کودکی مورد آزار، نادیده گرفته شدن یا مورد انتقاد قرار گرفته اید، احتمالاً به خودگویی تند در ذهن تان عادت دارید. ما تمایل داریم در پیام های بی رحمانه افراد دیگر گیر کنیم، اما به هر حال می توانید افکار خود را تغییر دهید.

چه باید کرد: از صدای منتقد درون سرتان آگاه شوید و چیزهایی که می گوید را یادداشت کنید. در کنار اینها یک فکر مثبت بنویسید تا جایگزین‌شان شود. چیزی مثل این: به جای «تو هرگز مثل دیگران موفق نخواهی بود» بنویسید «هیچکس نمی تواند جای من را بگیرد».

نکته کاربردی: به پیاده روی بروید، چرت بزنید، از مکان مورد علاقه تان دیدن کنید یا هر کاری که دوست دارید انجام دهید. اگر می‌بینید که هنگام انجام این فعالیت‌ها صدای منتقد درونی تان ظاهر می‌شود، آن را با گفتن این جمله که «من ارزشمندم و تفریح یا استراحت کردن برایم مهم است» مسدود کنید.

4. حد و مرز تعیین کنید

وقتی مرزهای مشخصی تعیین می کنید، رفتار دیگران با شما محدود می‌شود و فضای فیزیکی و عاطفی بین والدین تان و شما ایجاد می شود، چیزی که احتمالاً در دوران کودکی نداشتید.

چه کاری باید انجام دهید: تعیین حد و مرز با والدینتان از زمانی شروع می شود که خودتان تصمیم می گیرید چه کاری ممنوع است و چه کاری را می خواهید انجام دهید. اگر چیزی وجود دارد که نمی خواهید با آنها به اشتراک بگذارید، از قبل فکر کنید. به عنوان مثال، به بازدیدهای غافلگیرکننده نه بگویید، زیرا بستگی به شما دارد که تعطیلات را با چه کسی بگذرانید، و هنگامی که آماده شدید به پیام ها و تماس های تلفنی آنها پاسخ دهید.

نکته کاربردی: روابط باید بر اساس احترام ایجاد شود، اما گاهی تعیین مرز و پایبندی به آن برای سلامت روان‌تان مهم است. در ابتدا، ممکن است ناخوشایند باشد که مرز را تعیین کنید و به والدین خود بگویید که می خواهید با شما چگونه رفتار کنند اما کم کم برای‌شان جا می افتد و رابطه سالم تری خواهید داشت.

5. سعی کنید در اطراف افراد سمی نباشید

بزرگ شدن با والدین سمی احتمالاً به این معناست که شما تربیت، گرما و عشق را تجربه نکرده اید. این شما را به آدم‌هایی نزدیکتر می کند که ویژگی های والدین تان را دارند. ممکن است ناخواسته به دنبال شخصی با شخصیت مشابه بگردید تا از حمایت والدین خود برخوردار شوید.

چه کاری باید انجام دهید: از خود سوالاتی بپرسید که به شما کمک می کند تا از نوع افرادی که توسط آنها احاطه شده اید آگاه شوید، مانند: “آنها چه چیزی مشترک با پدر و مادرتان دارند؟” یا «چه کاری انجام می‌دهید که تقریباً شبیه رابطه با والدینتان است؟» یا “چه چیزی شما را با آنها نگه می دارد؟”

نکته کاربردی: سایر آدم های سمی نیز می توانند تأثیر منفی مشابهی بر زندگی شما داشته باشند و شما گرما، عشق و مراقبتی را که از دست داده اید را در آنها نخواهید یافت.

6. درک کنید که رها کردن اشکالی ندارد

وفاداری گاهی اوقات می تواند مانع محافظت از خود شود. رها کردن ممکن است سخت ترین تصمیم به نظر برسد، اما بسیار مهم است.

چه باید کرد: حتی اگر افراد سمی سزاواری توجهی که به آنها می شود را نداشته باشند، در ذات ما میل به ارتباط برقرار کردن وجود دارد. به همین دلیل رها کردن آنها ممکن است بهترین قدم باشد. وضعیت رابطه شما تقصیر شما نیست.

نکته کاربردی: شما قبلاً خیلی چیزها را پشت سر گذاشته اید، بنابراین فکر نکنید که به اندازه کافی قوی نیستید که از خود دفاع کنید. این شما هستید که می توانید تصمیم بگیرید و به محض انجام آن، شروع به بهبود خواهید کرد.

7. همه چیز را با آنها در میان نگذارید

اعتماد یک عنصر کلیدی برای یک رابطه قوی و سالم است و اطلاعات شخصی باید تنها با افرادی که قابل اعتماد هستند به اشتراک گذاشته شود. در مورد والدین سمی، آنها در این دسته قرار نمی گیرند، به خصوص اگر از شما انتقاد کنند، در مورد شما بدگویی کنند و بدون اجازه شما چیزهایی را با دیگران به اشتراک بگذارند.

چه باید کرد: از آنچه با والدین خود به اشتراک می گذارید آگاه باشید. قبل از اینکه صحبت را باز کنید از خود سؤالاتی بپرسید، مثلا اینکه “چه چیزی احساس امنیت شما را نابود می کند؟” یا “آیا احساس امنیت دارم که با والدینم حرفهایم را به اشتراک بگذارم؟”

نکته کاربردی: اگر مجبور نیستید همه چیز را به آنها بگویید، فقط چیزهایی را که از نظرتان مشکلی ندارد با آنها در میان بگذارید.

8. محل ملاقات را کنترل کنید

والدین سمی در خانه و سایر مکان‌های مرتبط با خانواده راحت‌تر هستند. این به این دلیل است که در این مکان ها، آنها قدرت کنترل شما را دارند.

چه کاری باید انجام دهید: دفعه بعد که می خواهید با والدین خود ملاقات کنید، یک مکان عمومی را انتخاب کنید که توسط افراد دیگر احاطه شده باشد. در آنجا، شما ممکن است کنترل داشته باشید، زیرا آنها شانس مشابهی برای شروع رفتار قدیمی خود نخواهند داشت. حتی اگر آنها به الگوهای قدیمی خود بیفتند، می توانید بلند شوید و بروید.

نکته کاربردی: کنترل مکان ملاقات با والدینتان به شما این فرصت را می دهد که از رفتار آنها آگاه شوید

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: