روانشناسی شخصیت | تست شخصیت

روانشناسی | عزت نفس پایین داری؟ کارت اشتباهه خب!!! بیا بگم چیکار کنی

پایین بودن عزت نفس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ریشه اغلب آن ها در دوران کودکی است. انتقاد بیش از حد دیگران در کودکی یکی از این دلایل می باشد.

کدخبر : 17720
سایت سرگرمی روز :

بررسی دلایل و علل مهم عزت نفس پایین

انتقاد بیش از حد

اگر در دوران کودکی این گونه بزرگ شدید و هر کاری که انجام می دادید، از دیدگاه بقیه به اندازه کافی کار خوبی نبود، خب چگونه می خواهید توقع تصویری مثبت از خودتان داشته باشید.

اگر مدام بدون توجه به اینکه چه کاری انجام داده اید، مورد انتقاد قرار می گرفتید و از شنیدن جملات این چنینی خسته شده بودید، پس قطعا حس عزت نفس و اعتماد به نفس در شما کاهش پیدا می کند و همین خجالت، عاملی برای عزت نفس پایین در شما خواهد شد.

چالش های تحصیلی بدون حمایت خانواده

هیچ چیز بدتر از این نیست که خانواده نداند شما در مدرسه چه وضعیتی دارید. بعضی از آن ها حتی نمی دانند که چگونه باید امکانات و راحتی را برای شرایط بهتر تحصیلی فرزندان شان فراهم کنند و در نتیجه یک نوع احساس کمبود ایجاد می گردد و احساس می کنید که آن ها به هوشمندی شما به اندازه کافی اعتماد ندارند. این حس خجالت و احساس خوب نبودن، شرایط را برای فرد سخت تر می کند و عزت نفس او را نشانه می گیرد.

مشکلات بین والدین

اگر والدین یا کسانی که از شما در دوران کودکی مراقبت می کردند، مدام برای ایجاد حس منفی در یکدیگر تلاش می کردند؛ پس قطعاً شما نیز این احساسات منفی و شرایط آشفته را از آن ها گرفته اید.

این وضعیت بسیار ترسناک است و ممکن است برای هر کودکی اتفاق بیفتد. زمانی که کشمکش ها افزایش پیدا کند، قطعاً شرایط خطرناک تر می شود و عاملی برای ایجاد ترس و تهدید در کودک می گردد.

جامعه و رسانه

کاملاً مشخص است که جامعه از زیبایی و حتی لاغری یک تعریف غیر واقع بینانه ارائه داده است. در نتیجه این تعریف روز به روز بدتر می شود. خانم ها و آقایان مدام به دنبال اندازه گیری زیبایی خود و مقایسه خودشان با دیگران هستند و همین می تواند عاملی برای کاهش عزت نفس باشد.

تعامل منفی با دوستان

اگر در مدرسه مورد سوء استفاده قرار بگیرید و دوستانتان به شما توجه زیادی نکنند، احتمالاً عزت نفس شما کاهش پیدا کند.

رضایت نداشتن از ظاهر خود

در مطالب قبلی بخش سبک زندگی نمناک در این باره بسیار گفتیم و دانستید که اگر در میان افرادی هستید که بیش از حد به ظاهرتان توجه می کنند و شما از آن رضایت نداشته باشید، احتمالاً دچار عزت نفس پایین می شوید و ممکن است به رفتار های ناسالمی مثل سیگار هم رو بیاورید تا توجه دیگران را نسبت به ظاهرتان بیشتر جلب کنید.

انتخاب های غلط در گذشته

انتخاب ها و تصمیم گیری های ضعیف در گذشته؛ مخصوصاً برای افراد جوان یک نوع حس گناه ، شرمندگی و قضاوت نابجا را ایجاد می کند که دست از سر آن ها بر نمی دارد و احساس بی ارزشی را در آن ها بالا می برد.

آسیب روحی یا هر گونه تجاوز

اگر تجاوز جسمی، جنسی و یا آسیب روحی و احساسی را تجربه کرده باشید، احتمال این که این زخم در وجود شما عمیق شود و عزت نفس شما را نشانه بگیرد، بالاست.

حال بعضی از افراد هستند که بعد از آسیب روحی تحت حمایت خانواده قرار می گیرند و در نتیجه راحت تر خودشان را ریکاوری می کنند اما بعضی دیگر اصلاً خانواده حمایت کننده ای ندارند و در نتیجه این احساس ناامیدی در آن ها ریشه می دواند و باعث ناامیدی و عزت نفس پایین شان خواهد شد.

از طرفی اگر خانواده بخواهد بعد از آسیب یا تجاوز به کودک، بیش از حد از او مراقبت و حمایت کند، در نتیجه نمی تواند او را برای دنیای خشن اطرافش آماده کند و بیش از حد او را ضعیف و وابسته بار می اورد که همین امر می تواند عاملی برای خجالت و شرمندگی کودک حتی در سنین بزرگسالی شود؛ به گونه ای که نتواند از پس خودش بر بیاید و نگاه مثبتی به اطراف داشته باشد.

خانواده سهل انگار و بی توجه

اگر در یک خانواده بزرگ شده باشید که پدر و مادر توجه زیادی به شما ندارند و به اندازه کافی عشق و مراقبت را به شما هدیه نمی کنند، احتمالاً از کمبود عزت نفس رنج ببرید.

احساس ضعف

هم نوجوانان و هم جوانان ممکن است در زندگی دچار پوچی و بی هدفی شوند. آن ها معمولاً حس می کنند که روی جریان های مختلف زندگی تمرکز ندارند و بنابراین با کمبود عزت نفس مواجه می شوند.

عادات افکار منفی

زمانی که در افکار منفی گیر کنید، احتمالاً احساسات و باور های شما در مورد خودتان هم دچار مشکل خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: