با 2 گرم از پودر این گیاه کنار غذا یکجا بیماری های قند خون و فشار خون و چربی بالای 500 را درمان کنید

شنبلیله از قدیم جایگاه خاصی در سفره های ایرانی داشته و فواید سلامتی آن کاملا اثبات شده است . در یک تعریف کلی و بر اساس توصیه های دکتر ضیائیان در مشهد برای درمان قند و فشار خون و کلسترول در کنار صبحانه و ناهار و شام یک قاشق مربا خوری پودر شنبلیله میل کنید و این بیماری های مهلک را بدون قرص های شیمیایی درمان کنید

کدخبر : 6155
سایت سرگرمی روز :

شنبلیله از قدیم جایگاه خاصی در سفره های ایرانی داشته و فواید سلامتی آن کاملا اثبات شده است . در یک تعریف کلی و بر اساس توصیه های دکتر ضیائیان در مشهد برای درمان قند و فشار خون و کلسترول در کنار صبحانه و ناهار و شام یک قاشق مربا خوری پودر شنبلیله میل کنید و این بیماری های مهلک را بدون قرص های شیمیایی درمان کنید

شنبلیله گیاهی است که معمولاً در نواحی اطراف دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد می‌کند؛ شنبلیله همچنین از گیاهان بومی کشور ایران نیز محسوب می شود، در این مطلب برخی خواص این گیاه را بیان می‌کنیم.

شنبلیله نقش موثری در کاهش قند خون دارد؛ طبق مطالعات متعدد صورت گرفته مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم شنبلیله، تری‌گلیسرید Triglyceride را کاهش و HDL (چربی خوب) را افزایش می‌دهد؛ در دانه شنبلیله اسید آمینه‌ای به نام  هیدروکسی ایزولوسین Hydroxy isoleucine  وجود دارد که این اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می‌کند.

خواص دانه شنبلیله، درمان سوزش سرِ دل

دانه شنبلیله از مقادیر فراوانی موسیلاژ* Mucilage تشکیل شده است؛ موسیلاژ التهاب روده و معده را به کمک پوشاندن جدار معده و روده کاهش می‌دهد، افراد برای رفع سوزش سرِ دل باید یک قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله را به غذاهایشان بیفزایند، همچنین می‌توانند یک قاشق چای‌خوری از پودر دانه شنبلیله را در مقداری آب یا آب میوه حل و آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنند. این گیاه ملین است و به هضم بهتر غذا‌ها نیز کمک می‌کند.

*موسیلاژ Mucilage : لیزاب یا موسیلاژ گروهی از ترکیبات گیاهی هستند که مملو از پلی ساکارید می‌باشند. لیزاب‌ها در تماس با آب کم و بیش حل می شوند و ماده ای لزج، مانند ژلاتین تولید کرده و حجیم می شوند. لیزاب‌ها دارای خاصیت ضد التهاب، مرطوب کنندگی، نرم کنندگی، چسبندگی و بادکننده هستند. مصرف آنها همچنین موجب تسهیل در خروج فضولات روده می گردد.

خواص دانه شنبلیله، مو‌هایی ضخیم و پرپشت

پودر دانه شنبلیله تاثیر بسزایی در ضخیم و پرپشت شدن مو‌ها دارد.

خواص شنبلیله، کنترل تب

شنبلیله گیاهی تب‌بر است؛ برای کاهش تب با استفاده از شنبلیله باید یک تا ۲ قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله را به همراه چای سبز دَم، سپس به این دمنوش یک قاشق چای‌خوری عسل و کمی آب لیموترش تازه اضافه و میل کنید، این دمنوش را روزانه سه بار می‌توان مصرف کرد.

شنبلیله سرشار از تستوفن Testofen است که باعث افزایش میزان پرولاکتین Prolactin در زنان شیرده می‌شود و ترشح شیر را تسهیل می‌کند؛ برای افزایش شیر زنان شیرده، آنها باید روزانه سه مرتبه کپسول ۵۰۰ میلی‌گرمی شنبلیله مصرف کنند.

*پرولاکتینProlactin: هورمونی پروتئینی است که از هیپوفیز قدامی ترشح می‌شود. ... افزایش پرولاکتین با مهار ترشح GnRH موجب مهار ترشح پالسی گونادوتروپین‌ها می‌شود و در نتیجه افزایش ناگهانی LH در وسط سیکل را متوقف می‌کند این امر منجر به عدم انجام تخمک‌گذاری یا کاهش آن می‌شود.

خواص شنبلیله و تخم شنبلیله که نمی دانستید، از درمان دیابت تا کاهش گرگرفتگی

گُرگرفتگی در زمان یائسگی بیشتر به علت کاهش میزان هورمون‌های زنانه، مانند استروژن Estrogen اتفاق می‌افتد، شنبلیله سرشار از دیوسژنین Diosgenin است که خواص شبه استروژنی دارد، بنابراین گُرگرفتگی در زمان یائسگی را از بین می‌برد؛ فیتوکمیکال‌های Phytochemicals موجود در شنبلیله تبدیل به پیش ساز هورمون‌های جنسی مانند دی هیدرواپی آندروسترون* DHEA در بدن می‌شوند و تعادل هورمونی را در زنان ایجاد می‌کند.

*دیوسژنین Diosgenin: دیوسژنین از ترکیبات اصلی شنبلیله است که پس از استخراج  بعنوان ماده ی طبیعی در تولید استروئید تجاری بکار می رود.

*فیتوکمیکال‌ها Phytochemicals: مواد شیمیایی گیاهی، مواد مؤثر در گیاهان دارویی، فیتوکمیکال‌ها یا گیامغذی (برگرفته از واژه phyto به معنای  گیاه  در زبان یونانی) ترکیباتی شیمیایی هستند که بطور طبیعی در گیاهان بوجود می‌آیند و معمولاً اشاره به ترکیباتی دارند که بیشتر اثرات پزشکی دارند تا تغذیه‌ای. بعضی از این مواد عامل پدید آمدن رنگ و دیگر ویژگی‌های ارگانولپتیک، همانند رنگ تند بعضی میوه‌ها یا بوی سیر، هستند. فیتوکمیکال‌هایی چون کاروتنوئیدها یا زردینه‌ها از اهمیت زیستی بالایی برخوردارند، اگرچه شاید ارزش غذایی بالایی نداشته باشند. شمار فیتوکمیکال‌ها در طبیعت ممکن است بیشتر از ۴٬۰۰۰ نوع مختلف باشد.

*دی هیدرواپی آندروسترون DHEA : فراوان ترین هورمون مردانه آندروژن است که غدد فوق کلیه و تا حدی تخمدانها و بیضه ها تشرح می کنند این ماده پیش ساز سایر هورمونها نظیر تستوسترون و استروژن است حداکثر میزان آن در سن ۲۵ سالگی وجود دارد DHEA به عنوان هورمون ضد سالخوردگی موسوم است.

درمان پوکی استخوان به کمک شنبلیله

علت شیوع پوکی استخوان در زنان پس از سنین یائسگی، کاهش میزان هورمون استروژن در بدن است؛ زیرا استروژن به جذب کلسیم کمک شایانی می‌کند با کاهش یافتن این هورمون، تراکم کلسیم استخوانی کم می‌شود بنابراین پوکی استخوان در زنان یائسه بروز پیدا می‌کند، فیتواستروژن‌ها* Phytoestrogens که مواد گیاهی سرشار از استروژن هستند مانند شنبلیله، رازیانه، بذر کتان نقش موثری در درمان پوکی استخوان دارند.

*فیتواستروژن‌ها Phytoestrogens : استروژن های گیاهی گروهی از ترکیبات استروئیدی هستند که بصورت کاملاً طبیعی توسط برخی گیاهان تولید می شوند.و قادرند آثار استروژنی و یا بعضاً ضد استروژنی از خود بجای بگذارند.

طرز تهیه دمنوش تخم شنبلیله

یک قاشق چای‌خوری تخم شنبلیله کوبیده را در یک قوری آب جوش بریزید و بگذارید ۳۰ دقیقه به خوبی دَم بکشد، می‌توانید به آن کمی لیمو ترش و عسل نیز اضافه کنید.

موارد منع مصرف شنبلیله

افرادی که به بادام‌ زمینی حساسیت دارند، ممکن است بدنشان به شنبلیله نیز واکنش نشان دهد، بنابراین این اشخاص باید در مصرف شنبلیله احتیاط کنند.

شنبلیله سطح قند خون را کاهش می‌دهد، استفاده از دوز‌های بالای این گیاه باعث افت شدید قند خون می‌شود، بنابراین مبتلایان به دیابت باید با فاصله از دارو‌های خود از شنبلیله استفاده کنند.

تنفس پودر شنبلیله، آسم و علائم آلرژی را در افراد ایجاد می‌کند، زنان باردار نیز باید از مصرف شنبلیله خودداری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • جواد
  3

  برای درمان قطعی هموریید راهی هست ؟

  • ناشناس
   9

   شامپو بابونه استفاده کن نتیجشو می بینی

 • ناشناس
  8

  ممنون عالی بود

 • ناشناس
  1

  خيلی خيلی از شما ها ممنونم دیابت دارم

  • ناشناس
   0

   هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خانگی(تخمیری) در یک لیوان اب ولرم مخلوط کرده ومیل کنید تا ۴۰ روز ادامه دهید هفته اول از فواید بی نظیرش بهرمند میشین حداقل ۲۰تا قند پایین اومده وچربی کنترل میشه

 • نازیلا
  8

  اطلاعات خیلی خوب و مفیدی بود ممنون

 • مینو نامداری
  5

  کاش نحوه مصرف رو هم ذکر میکردین . من تقریبا هر روز دمنوش تخم شنبلیله مصرف میکنم( برای اصلاح مزاج هستش) این همون اثر رو داره ؟

 • Azizollah Dabaghi
  1

  سلام آقا جواد . اگر یک قاشق مربا خوری پودر سنجد را در یک فنجان شیر مخلوط کنید و سه وعده میل کنید خیلی خیلی موثر است. نتیجه اش را بهم ایمیل بزن. سالم باشی.

 • مهناز میر مهدیزاده
  11

  سلام من برای دیابت مادرم از سبزی شنبلیله استفاده میکنم سبزی رو خشک کرده وبعد اسیاب میکنم در کنار وعده غذای به جای نمک میپاشه روی غذا می خوره تاثیر خوبی داشته به نظر شما دانه شنبلیله بهتر است

 • مونا
  7

  ایا دم کرده سبزی خشک شنبلیه همون تاثیر رو داره برای قند خون .لطفا راهنمایی کنید

 • مسعوده
  6

  سلام مطالب بسیار خوبی بود
  قند خون چربی خون وفشار خون
  دارم وزنم 45 کیلو است وسنم 63 سال است می تونم از این گیاه وتخم شنبلیله استفاده کنم ممنونم راهنمایی
  کنید

 • ناشناس
  8

  سلام خانم دکتر کسانی که انسولین مصرف می کنند می توانند از این گیاه استفاده کنند

 • ناشناس
  7

  با سلام من قبلا از دمنوش پودر خشک شده شنبلیه استفاده کردم ولی مشکلی که بعدا برام پیش اومده این بود عرق بدنم رو خیلی بد بو کرده بود ولی واقعا فشار خونم خیلی نرمال شد و برای مشکلم رفتم فصد خون انجام دادم

 • ناشناس
  0

  سلام فشار خون من تا بالای ۲۲ هم می‌رسد یک بار از بینی خون ریزی کردم از خوردن قرص دیگه اذیت میشم همش شیمیایی لطفا درمان بفرمایید دور سرم درد می‌کنه شغل من رانندگی با ماشین سنگینه چنان فشار بالا می‌ره بی حال میشم سرم گیج می‌ره سراغ دکتر قلب رفتم فقط قرص قرص خسته شدم درمانی گیاهی داره

 • ناشناس
  2

  درضمن سنگ کلیه داشتم و آزمایش گفته کلسیم نباید مصرف کنم ممونمکه راهنمایی کنید از این فشار بالا راحت بشم

  • فاطمه ظفری
   2

   با سلام خدمت شما بزرگواران
   مطالب ارزشمندی بود تمام مطلب شنبلیله رو خوندم
   شاید حدود ۲۰۰ گرم شنبلیله خشک شده در منزل دارم حقیقتا نمی‌دونستم در چه موردی استفاده کنم
   ان شاءالله از امروز استفاده میکنم

 • مژگان
  9

  منظور از پودر شنبلیله همین برگ سبزش هست یا تخم شنبلیله؟

 • ناشناس
  13

  بسیار عالی من از امشب شنبلیله را در سبد غذایی خود قرار می دهم و به دوستان و آشنایان هم پیش نهاد میدهم

 • عقیل
  1

  سلام لطفن راهنمایی کنید که ایا تخم شنبلیله مصرف کنیم یا خود شنبلیله تازشو بخریم یا خشک ؟ باتشکر

 • ناشناس
  11

  سلام منظور تخم شنبلیله هستش یا برگ آن را خشک کنیم

 • ناشناس
  5

  ایا تخم شنبیلیله باعث ضعف بینایی چشم میشود

 • فرح
  4

  ممنون از مطالب خوبتون

 • ناشناس
  3

  سلام لطف کنید بگید که شنبلیله روبایدچطوراستفاده کرد خشک باشه یا تازه باید مصرف کرد

 • ناشناس
  3

  سلام تخم شنبلیله برای سنگ کلیه مضرنیست

 • خیراله سلیمی
  4

  سلام صداقت۰ و درستی سر لوحه زندگی است.

 • نعمت الله خلیلی
  3

  ممنون اطلاعات خوبی بود

 • جعفر محمودخانی
  2

  سلام بسیار عالی بود

 • سینا
  0

  پودرتخم شنبلیله برای دیابت عالیه

 • نسرین
  0

  بذر شنبلیله را گاهی آسیاب می کنم ،گاهی میذارم جوانه بزنه،گاهی مثل عدس و لوبیا چیتی آب پز می کنم و مصرف می کنم.پودرش را روی ماست می ریزم.کمی تلخ است ولی عادت کرده ام.این گیاه آنقدر ارزشمند است که به خوردنش می لرزد.