این دانه سرشار از ویتامین های ویتامین‌هاى D و E و K و C است

خواص دانه سویا از منظر طب سنتی را در ادامه بخوانید.

کدخبر : 14937
سایت سرگرمی روز :

یک دکترای تخصصی داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خواص دانه سویا از منظر طب سنتی را تشریح کرد.

 راحله زارع‌شاهی ــ دکترای تخصصی داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان, درباره سویا اظهار داشت: به‌دلیل شباهت ظاهری دانه سویا به لوبیا آن را لوبیای روغنی و یا لوبیای چینی نیز می‌نامند.

به‌گفته وی در سرزمین چین بسیار زیاد از آن مصرف می‌شده و از نظر ترکیبات شیمیایى و ویتامین‌ها و مواد معدنى، دانه رسیده سویا نیز مانند سایر حبوبات داراى مقدار کمى کاروتن است و از نظر ویتامین Bکمپلکس غنى است و داراى مقدار کمى ویتامین C نیز است. در سویا ویتامین‌هاى D و E و K نیز یافت شده است.

این دکترای تخصصی داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان داشت: مصرف منظم و درازمدت فرآورده‌‌هاى سویا به میزان محسوسى وضع خون اشخاصى را که مبتلا به کلسترول زیاد هستند اصلاح مى‌‌کند و در برخى موارد حتى مقدارى از آسیب‌هایى را که بر اثر کلسترول به رگ‌هاى خونى وارد شده است رفع و ترمیم می‌کند، نشانه‌‌هاى علمى دیگرى در دست است که سویا در تنظیم سطح انسولین قند خون و فعالیت روده‌‌ها براى دفع منظم کمک مى‌کند و براى پیشگیرى از انواع سرطان به‌خصوص سرطان معده بسیار مؤثر است. سویا مانند تمام گیاهان هم‌خانواده خود براى سلامت کولون و تنظیم تخلیه و دفع بسیار مفید است.

زارع‌شاهی ادامه داد: این گیاه سرشار از پروتئین و روغن است و به‌خاطر وجود ترکیبات شبه‌استروژنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای تأمین استروژن در زنان یائسه و همچنین پیشگیری از سرطان سینه در زنان جوان باشد. سویا در رژیم غذایی  مردم چین و ژاپن جایگاه مهمی دارد و همین مسئله باعث کاهش بروز سرطان سینه و پروستات و تصلب شرایین بین مردم این کشورها شده و به افزایش حافظه هم کمک می‌کند.

وی بیان داشت: دانه‌های لوبیایی‌شکل سویا بعد از روغن‌کشی تغییر شکل می‌دهد و به‌اشتباه تفاله نامیده می‌شود در حالی که دست‌کمی از دانه کامل آن ندارد. می‌توانید سویا را مانند آجیل مصرف کنید و یا می‌توان جایگزین بخشی از گوشت مصرفی روزانه خود کرد.

 

منبع: تسنیم
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: