علت خشکی چشم در دوران یائسگی چیست؟ + راه های درمان

خشکی چشم، یکی از علائم رایج زنان یائسه می باشد که ممکن است در این دوران برای برخی از زنان رخ دهد. اما ارتباط اصلی خشکی چشم با یائسگی چیست؟

کدخبر : 15046
سایت سرگرمی روز :

همه چیز درباره خشکی چشمان در زنان بعد از یائسگی

در طی دوران گذار از یائسگی, تغییرات هورمونی زیادی را تجربه خواهید کرد. بعد از یائسگی, بدن شما هورمون های باروری کمتری تولید می کند, مانند استروژن و پروژسترون. سطوح پایین استروژن خون شما را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار می دهد و علائم ناراحتی مانند گرگرفتگی را ایجاد می کند.

هر کسی یک مجرای اشکی دارد که چشم ها را پوشانده و چرب می کند. مجرای اشک مخلوطی از آب, روغن و مخاط است که وقتی اشک های کافی تولید نمی کنید و یا وقتی اشک های شما بی فایده است, وضعیت چشمان خشک رخ می دهند. این می تواند باعث ایجاد احساسی مانند وجود چیزی در چشم شود، هم چنین این می تواند منجر به سوزش, دید تار و تحریک پذیری شود.

علت ؛ یائسگی و چشمان خشک، ارتباطشان چیست؟

با افزایش سن, تولید اشک کاهش می یابد و با بالا رفتن سن از 50 سالگی بدون توجه به جنسیت, ریسک این کار افزایش می یابد.زنان یائسه به ویژه مستعد چشمان خشک هستند.

هورمون های جنسی مثل آندروژن و استروژن بر تولید اشک تاثیر می گذارند, اما رابطه دقیق آن ناشناخته است.محققان از این فرض استفاده کردند که سطوح پایین استروژن باعث خشک شدن چشمان خشک زنان می شود، اما تحقیقات جدید روی نقش آندروژن متمرکز شده اند.

آندروژن هورمون جنسی است که مردان و زنان دارند. زنان میزان کمتری از آندروژن را برای شروع دارند و این سطوح بعد از یائسگی کمتر هم می شود. ممکن است آندروژن در مدیریت تعادل ظریف تولید اشک نقش داشته باشد.

عوامل موثر در خشکی چشم زنان یائسه

گذر از یائسگی به تدریج در طی سال ها رخ می دهد. در سالهای منتهی به یائسگی, بسیاری از زنان علائم تغییرات هورمونی مثل گرگرفتگی و پریودهای نامنظم را تجربه می کنند. اگر بیش از 45 سال سن دارید, در معرض خطر مشکل خشکی چشم قرار دارید. چشمان خشک چیزی است که پزشکان به یک بیماری چند عاملی می گویند, که به این معنی است که چند چیز مختلف می توانند به این مشکل کمک کنند.

به طور معمول, مشکل چشم خشک از یک یا چند مورد زیر ریشه می گیرد:

کاهش تولید اشک

اشک ریختن (تبخیر قطره اشک)

اشک های نامناسب

با اجتناب از محرک های زیست محیطی می توانید ریسک چشم های خشک خود را کاهش دهید.

چیزهایی که منجر به تبخیر می شوند عبارتند از:

هوای خشک زمستان

باد

فعالیت های بیرونی مانند اسکی, دویدن و قایقرانی

تهویه هوا

لنزهای تماس

آلرژی

عوارض خشکی چشم در زنان یائسه

اگر چشم های خشک و مزمن دارید، ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

عفونت

اشک های شما از چشمتان در دنیای بیرون محافظت می کنند.بدون آن ها شما خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش داده اید.

التهاب و خراش

چشم های شدید خشک می توانند منجر به التهاب و خراش هاییی روی سطح چشم شوند. این می تواند باعث درد، زخم قرنیه و مشکلات بینایی شود.

راههای درمان خشکی چشم زنان در یائسگی

بسیاری از زنانی که چشمانی خشک دارند, نمی دانند که درمان جایگزینی هورمون درمانی (HRT) می تواند به آن ها کمک کند. پاسخ روشن نیست. در بین پزشکان یک اختلاف است.

برخی مطالعات نشان داده اند که چشم های خشک با HRT بهبود می یابند, اما برخی دیگر نشان داده اند که HRT باعث بدتر شدن چشم های خشک می شود. این مساله همچنان ادامه دارد.

بزرگ ترین مطالعه مقطعی که تا به امروز دریافت شده, HRT طولانی مدت ریسک و شدت علایم چشم خشک را افزایش می دهد. محققین دریافتند که دوزهای بالاتر با نشانه های بدتر مطابقت دارند. همچنین, هر چه زنان بیشتر جایگزین های هورمونی مصرف می کردند, علائم آن ها شدیدتر می شد.

داروهای بدون نسخه

بسیاری از داروهای بدون نسخه برای درمان مشکل چشم خشک مزمن در دسترس هستند. در اغلب موارد, اشک های مصنوعی برای تسکین علائم شما کافی خواهند بود. هنگام انتخاب بین تعداد زیادی از قطرات otc در بازار وجود دارد, به دنبال این موارد باشید:

قطره هایی حاوی نگهدارنده زیاد, می تواند چشمانتان را تحریک کنند.

قطره فاقد نگهدارنده برای استفاده بیش از 4 بار در روز ایمن است.

روغن روان کننده و ژل یک پوشش ضخیم طولانی مدت ایجاد می کنند, اما می توانند دید شما را کدر کنند.

قطره هایی که باعث کاهش قرمزی می شوند، اگر زیاد استفاده شوند می توانند باعث تحریک پذیری شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: