پشه های ریز گلدون رو با این ترفند خونگی تو یک چشم بهم زدن برای همیشه تار و مار کنید

رایج‌ ترین مشکل در نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی وجود پشه‌ های گلدان است که بر روی خاک گلدان رشد می‌ کنند. اما برای از بین بردن پشه‌ های گلدان چه باید کرد؟

کدخبر : 16036
سایت سرگرمی روز :

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به گیاهان خانگی و آپارتمانی علاقه زیادی دارید، حتماً با مشکل پشه‌ های گلدان مواجه شده اید. از بین بردن پشه های گلدان خصوصاً زمانی که تعداد گلدان‌ ها و پشه‌ ها زیاد است، می‌ تواند بسیار آزاردهنده باشد. در ادامه این بخش از سبک زندگی روش های از بین بردن پشه های گلدان را به شما آموزش می دهیم!

شته‌ها، مگس‌های قارچی، کنه‌های عنکبوتی و مگس‌های سفید از جمله رایج‌ترین حشرات گلدانی هستند که در صورت باقی ماندن در خاک گیاهان با جویدن برگ‌ها و ریشه‌های گیاه و حتی از بین بردن مواد مغذی موجود در خاک منجر به نابودی گیاهان آپارتمانی خواهند شد.

حتی مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی نیز می‌توانند مورد حمله حشرات قرار بگیرند. برای جلوگیری از حمله حشرات گلدانی توصیه می‌کنیم به طور منظم گلدان‌های خود را بررسی کنید. زیرا تشخیص زودهنگام وجود حشرات به صرفه جویی در وقت و انرژی شما منجر خواهد شد. در هنگام آبیاری گیاهان خود، سطح خاک را بررسی کنید.

اغلب حشرات گلدانی در هنگام آبیاری به روی سطح خاک می‌آیند. همه آفات از خود نشانه‌هایی بروز می‌دهند؛ به عنوان مثال با تکان دادن گیاه می‌توان متوجه حضور پشه‌های قارچی شد. کنه‌های عنکبوتی سخت‌تر شناسایی می‌شوند و تنها در صورتی که خاک گلدان را روی مقداری کاغذ بریزید قابل مشاهده هستند. در حالی که شته‌ها و مگس‌های سفید را می‌توان به وضوح بر روی برگ‌ها و ساقه‌های گیاه و خاک مشاهده کرد.

۶ راهکار ساده برای از بین بردن پشه های گلدان

۱- استفاده از چسب زرد ضد پشه، راه حلی ساده و عملی

اگر در سطح خیابان‌های شهر به درختان توجه کرده باشید، احتمالا درخت‌هایی را دیده‌اید که با نوارهایی زرد رنگ پوشانده می‌شوند. نوارهای زرد رنگی که برروی تنه درختان قرار می‌گیرد برای زیبایی یا متفاوت کردن چهره فضای سبز اطراف ما نیست! بلکه این نوارهای زرد رنگ نوعی چسب ضد حشره‌اند.

چسب زرد ضد حشره راه حلی سریع برای از بین بردن حشرات و پشه‌های سیاه گیاهان است. استفاده از رنگ زرد باعث جلب توجه حشرات در این نوارها می‌شود و با نزدیک شدن به سطح چسب به آن می‌چسبند، دقیقا مشابه با چسبیدن مگنت یخچال برروی بدنه فلزی یخچال‌ها، با این تفاوت که حشرات دیگر توانایی جدا کردن خود از چسب را ندارند.

۲- پشه‌های سیاه گلدان را با استفاده از سیب زمینی از بین ببرید

یکی دیگر از راه‌های ساده برای از بین بردن پشه‌های سیاه گلدان یا Fungus Gnat استفاده از سیب زمینی تازه برش خورده و مرطوب است. Fungus Gnat یا همان پشه‌های سیاه گلدان برای تخم گذاری و تکثیر نیازمند محلی مرطوب هستند.

استفاده از سیب زمینی مرطوب یک روش کاملا عملی برای جلوگیری از تکثیر پشه‌های سیاه است. روش استفاده از سیب زمینی بدین صورت است که باید سیب زمینی را در ورقه یا قطعاتی نازک برش داده و درون آب قرار دهید تا به خوبی مرطوب شده و آب به خود جذب کنند.

سپس سیب زمینی را روی خاک گلدان آلوده قرار دهید تا حشرات در آن تخم‌گذاری کنند. سپس سیب زمینی‌ها را از محیط گلدان خارج کنید؛ اینگونه از تکثیر حشرات جلوگیری کرده‌اید.

۳- استفاده از سیر و تنباکو، روشی سنتی برای از بین بردن پشه سیاه گلدان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که گیاه تنباکو تنها گیاه موجود روی کره زمین است که آفت ندارد! این گیاه به دلیل سمی بودن برای هیچ حشره‌ای محبوب نیست و حتی خاصیت ضد آفت نیز دارد. در همین راستا برای از بین بردن پشه‌های سیاه گلدان می‌توانید کمی تنباکو سیگار را درون آب ریخته و یک ساعت صبر کنید تا عصاره تنباکو وارد آب شود. سپس گلدان را با استفاده از آب آغشته به تنباکو آبیاری کنید و همچنین روی برگ و ساقه گیاه نیز از این محلول اسپری کنید.

این فرایند را می‌توان با استفاده از سیر نیز انجام داد. بدین ترتیب که همراه با تنباکو، سیر نیز به آب اضافه کنید و محلول را روی گیاه اسپری کنید. یا این‌که سیر را برش داده و روی خاک و درون سطح خاک گلدان قرار دهید تا حشرات را از بین ببرد.

۴- روی خاک سطحی گلدان یک لایه نازک از شن درست کنید

همانطور که عنوان شد پشه‌های برای تخم‌گذاری و تکثیر به محیط و خاکی مرطوب نیاز دارند. برای این‌که چنین محیطی در اختیار پشه‌ها قرار نگیرد یک لایه نازک از شن به عمق یک یا دو سانتیمتر روی خاک سطحی گلدان ایجاد کنید.

استفاده از شن‌های به نسبت درشت به دلیل عدم توانایی حفظ و نگهداری آب محیط مناسب برای تخم‌گذاری حشرات را فراهم نمی‌کنند و روشی ساده برای از بین بردن پشه‌های سیاه است.

۵- برای از بین بردن پشه‌های سیاه برنامه آبیاری داشته باشید

یکی از دلایل به وجود آمدن و تکثیر پشه‌های سیاه خاک مرطوب در گلدان است. برای جلوگیری از تولید حشرات سیاه باید برنامه منظمی در آبیاری گیاهان خانگی‌تان داشته باشید. خصوصا اگر گلدان را در آشپزخانه و یا روی یک روکابینتی پلاستیکی قرار داده باشید، با آبیاری زیاد و فراهم کردن محیطی گرم (آشپزخانه همیشه گرم‌تر از دیگر نقاط خانه است) فرصت بیشتری برای تکثیر حشرات سیاه به وجود می‌آورید.

سعی کنید در بین هر دو آبیاری گیاه خانگی‌تان به قدری فرصت ایجاد کنید که خاک گلدان تا عمق یک سانت خشک شود. خشک بودن خاک باعث می‌شود که امکان تخم‌گذاری در خاک وجود نداشته باشد و تخم‌هایی که پیش ازین در خاک قرار گرفته‌اند نیز از بین بروند.

۶- استفاده از دارچین آسیاب شده روشی موثر برای از بین بردن پشه گلدان‌های خانگی

به عنوان آخرین راهکار استفاده از دارچین آسیاب شده نیز روش موثری برای از بین بردن حشرات گلدان‌های خانگی است. در این روش مقداری دارچین را برروی سطح خاک بپاشید و برای همیشه از شر پشه‌های سیاه خلاص شوید.

منبع: همشهری آنلاین

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: