کالابرگ الکترونیکی | یارانه نقدی

واریز دو یارانه در اسفندماه به حساب خانوارها | واریز مبلغ کالابرگ برگ الکترونیکی امروز؟

چک و چانه زنی ها درباره یارانه و کالابرگ بالاخره به نقطه ای رسید که هم کالابرگ ارائه شود و هم یارانه نقدی پابرجا بماند. در این گزارش به مزایا و معایب این طرح و چگونگی اجرای آن پرداخته ایم.

کدخبر : 974
سایت سرگرمی روز :

طرح کالابرگ الکترونیکی شامل ۱۰ قلم کالای اساسی از جمله شیر یک لیتری کم‌چرب، پنیر ۴۰۰ گرمی، ماست دبه ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب، مرغ کشتار روز، تخم‌مرغ، ماکارونی ۷۰۰ گرمی رشته‌ای، قند شکسته فله‌ای، شکر سفید فله‌ای و برنج می‌شود. طرح کالابرگ الکترونیکی طوری برنامه‌ریزی شده که از قیمت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومانی فروش ماست دبه ۲.۵ کیلوگرمی، سهم پرداختی مردم ۲۱ هزار تومان و سهم اعتبار از محل یارانه ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان باشد.طرح کالابرگ الکترونیکی توسط طراحان طوری برنامه‌ریزی شده تا در مجموع برای خرید هر ۱۰ قلم کالای اساسی با توجه به سرانه، افراد مبلغ ۵۳۰ هزار تومان پول نیاز داشته باشند. ما در سایت سرگرمی روز جدیدترین اخبار از کالابرگ الکترونیکی را برای شما قرار میدهیم. بروزترین خبر از کالابرگ الکترونیکی را در ادامه میخوانید.

طرح یارانه نقدی جای خود را به کالا برگ می‌دهد؟ سوالی است که در چند ماه اخیر با اجرای آزمایشی کالا برگ در چند استان دست به دست می‌چرخد و البته هر دفعه تاکید بر این است که «یارانه نقدی» قرار نیست حذف شود. دولت هر دفعه بر این موضوع تاکید دارد که انتخاب با خود مردم است و به مشمولان دریافت یارانه کالا برگ نیز اختصاص داده می‌شود.

اجرای سراسری کالا برگ در کشور

در هفته جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای سراسری طرح کالا برگ در کشور خبر داد و بر اساس آن قرار است تمام خانوار مشمول دریافت یارانه، کالا برگ الکترونیکی جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی ارائه شود. نکته مهم در این طرح امکان خرج این کالا برگ یک ماه زودتر از دریافت یارانه است. خانواری که از کالا برگ خود جهت خرید کالای اساسی استفاده می‌کنند، هزینه آن را در یارانه نقدی ماه بعدی پرداخت خواهند کرد. لازم به ذکر است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افق کورش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه‌های خرد که مجهز به بارکدخوان هستند برای ارائه اقلام اساسی به خانوار به این سامانه متصل شده‌اند. لازم به ذکر است که ستاد استانی کالابرگ الکترونیکی استان تهران از آمادگی ۱۶۷۵ فروشگاه با بیش از ۵۱۶۷ پایانه به سامانه کالابرگ الکترونیک متصل شده‌اند که این آمار به صورت روزانه در حال افزایش است.

استفاده از کالابرگ الکترونیکی از آخر اسفند

روز گذشته احسان خاندوزی وزیر اقتصاد شروع استفاده از کالا برگ الکترونیکی به طور سراسری را از پایان اسفند ماه اطلاع داد. خاندوزی نیز تاکید کرد که استفاده از این مزیت اختیاری است و یارانه نقدی حذف نمی‌شود. کالا برگ این امکان را فراهم می‌کند که میزان استفاده شده در خرید از یارانه کسر شده و مابقی اعتبار به صورت نقدی در زمان واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. این اقدام در جهت مهار خلق پول غیر ضروری اجرا خواهد شد و برای اولین بار حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید.

نحوه خرید کالای اساسی با کالا برگ الکترونیکی

هر سرپرست خانوار به اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می‌تواند از کالاهای مذکور در کالا برگ الکترونیکی خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می‌گیرد. درباره کالاهای مشمول طرح هم الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می‌توانند از گروه‌های کالایی اعلام‌ شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند. بنابراین امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر، پنیر، قند، شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم می‌شود.

اتصال صنوف مختلف به طرح کالا برگ الکترونیکی

حمید فرداد، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی خبر داد: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم‌افزار «بازار» و «مایکت» یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma. sfara. ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند. تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارتخوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است.

ابعاد مثبت و منفی در ارائه کالا برگ الکترونیک

هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی قبل از این درباره کالا برگ الکترونیکی به گسترش نیوز گفته بود که این طرح هم ابعاد مثبت دارد و هم منفی. قسمت منفی این است که کالا برگ یادآور کوپن و زمان جنگ است. بعد مثبت کالا برگ این است که میزان حداقلی از یک سبد کالا برای خانوار تضمین می‌شود. فاصله میزان یارانه پرداختی به خانوار در مقایسه با افزایش قیمت در کالاهای اساسی، بسیار زیاد است و شاید کالا برگ الکترونیک با ارائه کالا به قیمت پایین‌تر از بازار بتواند این فاصله را جبران کند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  ماکه یارانه نقدی بهترمونه این چندقلم جنس ما مصرف نداریم پول نقد بهتره ممنون

 • ناشناس
  0

  نه آقا تورا به خدا اسم کالا برگ نیارید کالا برگ برای چمع من بچهام مدرسه دارند خوراکی می خواهند ووووووووو

 • ناشناس
  0

  یارانه نقدی حذف نشه بهتره چون واقعانیازمالی داریم

 • ناشناس
  0

  یارانه نقدی بهتره این چندقلم جنس بدردمون نمیخوره همون نقدربدیدممنون میشیم

 • ناشناس
  0

  ما که اجاره نشین و مریضم یارانه نقدی حق مردم است ما نقدی میخواهیم از زندگی مردم کی خبر داره

 • رقیه
  0

  قسط دارم ماست نمیخوام بخورم